Ексспівробітниця Facebook розповіла у Сенаті про зловживання в компанії. Цукерберг відповів

Ексспівробітниця Facebook розповіла у Сенаті про зловживання в компанії. Цукерберг відповів

Ексспівробітниця Facebook розповіла у Сенаті про зловживання в компанії. Цукерберг відповів
. AP

4 жовтня у роботі соціальної мережі Facebook та інших сервісів однойменної корпорації стався масштабний збій. Невдовзі з’явилися проблеми у роботі Twitter, Telegram, TikTok, сервісів Google та Amazon, музичного сервісу Spotify, стримінгового відеосервісу Netflix, телекомунікаційної компанії Virgin Media, а також низки інших сайтів та сервісів. При цьому незадовго до збою ЗМІ та Сенат США отримали внутрішню інформацію про роботу Facebook, яка не призначалася для сторонніх осіб. Як з’ясувалося, джерелом витоку стала колишня співробітниця корпорації на ім’я Френсіс Хоген. 5 жовтня Хоген приїхала до Сенату, щоб надати свідчення про зловживання у компанії. Засновник корпорації Марк Цукерберг відк

Як повідомляє The Wall Street Journal, Френсіс Хоген обіймала у корпорації Марка Цукерберга посаду менеджера із продукту та займалася розробкою алгоритмів захисту Facebook. Однак чим далі жінка працювала у компанії, тим більше розчаровувалася у її цінностях, розповіли вони. Вона залишила роботу у Facebook у травні 2021-го, попередньо зібравши та скопіювавши великий обсяг внутрішніх документів Facebook.

До того як влаштуватися в Facebook, 37-річна Хоген працювала в Pinterest, Yelp і Google, де спеціалізувалася на розробці алгоритмів та інших інструментів, що визначають, який контент має бачити користувач соцмережі.

"Я бачила купу соціальних мереж, але у Facebook справи йшли значно гірше, ніж у всіх, з ким я стикалася. У Facebook я знову і знову спостерігала конфлікт інтересів між тим, що було добре для громадськості, і тим, що було добре для Facebook. І Facebook знову і знову обирав способи оптимізації у своїх власних інтересах – наприклад, щоб заробляти більше грошей", – заявила жінка.

3 жовтня Хоген дала інтерв’ю програмі "60 Minutes" телеканалу CBS, а також передала журналістам The Wall Street Journal та Конгресу США документи, які містили численні свідчення про зловживання з боку керівництва компанії. Вона заявила, що "єдиним пріоритетом для корпорації є гроші, а не безпека її користувачів". Зокрема, із наданої Хоген внутрішньої документації стало відомо, що у компанії давно існує програма XCheck, яка захищає від блокувань акаунти знаменитостей, політиків і журналістів незалежно від того, який контент вони розміщують в соціальній мережі.

Читайте також: Facebook дозволяв 5,8 млн "елітним" користувачам порушувати свої правила — розслідування

Також Хоген стверджує, що у Facebook давно обізнані про шкідливий вплив Instagram на психіку підлітків, але публічно представники компанії продовжують заперечувати це. Окрім того, з документів випливає, що алгоритми Facebook просувають контент, який закликає до насильства і ненависті. При цьому автори контенту швидко зрозуміли це і стали публікувати більше дописів, які викликають гнів і суперечки, пише WSJ.

"Facebook зрозуміла, що, якщо змінить алгоритм, щоб він був більш безпечним, люди будуть проводити менше часу на сайті, вони будуть натискати менше реклами, а значить, будуть приносити менше грошей", – заявила Хоген під час інтерв'ю.

Насамкінець вона звинуватила Facebook в тому, що соцмережа сприяла штурму Капітолію 6 січня, згорнувши департамент, який працював над ризиками дезінформації навколо президентських виборів в США майже одразу після оголошення їхніх підсумків.

Офіційний представник Facebook Енді Стоун відкинув звинувачення на адресу компанії.

"Кожного дня наші команди повинні балансувати між захистом права мільярдів людей на відкрите самовираження і необхідністю зберігати нашу платформу в безпеці і з хорошою репутацією", – зазначив він у письмовій заяві.

Стоун запевнив, що компанія продовжує вести боротьбу з поширенням дезінформації та шкідливого контенту.

"Було б зовсім неправильно припускати, що ми заохочували поганий контент і нічого не робили в цьому відношенні", – заявив представник корпорації.

Що сказала Хоген у Сенаті

5 жовтня підкомітет Сенату США запросив Хоген, щоб заслухати її свідчення щодо зловживань у Facebook.

Як повідомляє The Guardian, на початку слухань сенатор Ричард Блюменталь розповів про зміст інформації про Facebook, оприлюдненої Хоген, а також засудив компанію за прагнення до прибутку понад усе. Він також відзначив одну з найбільших несподіванок, яка містилась у документах – докази того, що Facebook знав, що його продукти завдають шкоди підліткам, однак попри це використовував свої алгоритми, "щоб підсилити їхню незахищеність".

"Є документальні докази того, що Facebook знає, що його продукти можуть викликати звикання і бути токсичними для дітей, і справа не тільки в тому, що вони заробляли гроші – вони цінували їх більше, ніж біль, який вони завдавали дітям та їхнім родинам", – сказав сенатор.

"Facebook ставить прибутки понад усе". Ексспівробітниця компанії надає свідчення у Сенаті
Френсіс Хоген під час виступу у Сенаті США 5 жовтня 2021 року. AP

Сенатор Ед Маркі провів паралелі між Facebook та тютюновою компанією Big Tobacco, яка проводила агресивний маркетинг для своєї продукції.

"Facebook схожий на Big Tobacco, що заманює маленьких дітей першими сигаретами. Перший обліковий запис у соціальній мережі призначений для того, щоб діти залишалися користувачами на все життя", – зазначив він.

У відповідь Хоген підтвердила, що сервіси Facebook повністю націлені на залучення неповнолітніх користувачів, зокрема й віком до 13 років.

За її словами, при цьому платформа не надає достатньо ресурсів для дослідження дезінформації та розпалювання ненависті щодо неангломовного контенту, розпалюючи насильство в таких місцях, як Ефіопія. Хоген підтвердила, що Facebook схильний покладатися на штучний інтелект для автоматизації модерації, хоча він визначає тільки 10-20% образливого контенту, оскільки це дешевше.

У відповідь на питання сенатора Теда Круза Хоген запропонувала низку заходів, які допомогли б знизити шкідливість Facebook для користувачів. Серед них – змінити алгоритм формування стрічки новин, вимагати від Faecbook публічно розкрити інформацію про внутрішні дослідження у компанії, а також створити раду в державному секторі для регулювання Facebook, до якої увійдуть дослідники, колишні технічні працівники, які розуміються на алгоритмах, та законодавці.

Що відповів Цукерберг

За кілька годин після виступу у Сенаті засновник Facebook Марк Цукерберг оприлюднив допис, в якому заперечив звинувачення, висунуті ексспівробітницею.

"Ми глибоко дбаємо про такі питання, як безпека, благополуччя і психічне здоров'я. Тяжко бачити освітлення, яке спотворює нашу роботу і наші мотиви. Думаю, на найбільш базовому рівні, більшість з нас просто не усвідомлюють неправдиву картину компанії, яку малюють", – написав він.

Цукерберг наголосив, що багато звинувачень не мають жодного обґрунтування.

"Якби ми хотіли ігнорувати дослідження, навіщо б ми створили провідну в галузі програму досліджень, щоб розібратися в цих важливих питаннях? Якби ми не дбали про боротьбу зі шкідливим контентом, то чому ми найняли набагато більше людей, що займаються цим, ніж будь-яка інша компанія в нашому просторі?", – зазначив мільярдер.

Засновник Facebook також зауважив, що водночас в інших країнах світу з такою ж інтенсивністю використання соціальних мереж, як і в США, поляризація суспільства є незмінною або навіть знижується.

"У центрі цих звинувачень лежить ідея, що ми ставимо в пріоритет прибуток, а не безпеку і добробут. Це просто неправда", – наголосив Цукерберг.

За його словами, також компанія піклується про неповнолітніх користувачів її продуктів. Водночас бізнесмен заявив, що підтримує ідею оновлення правил користування інтернетом. Зокрема, Цукерберг припустив, що для цього можливо запровадити вікові обмеження на використання онлайн-сервісів.

Що відомо

  • Увечері 4 жовтня користувачі соціальних мереж Facebook, Instagram та месенджера WhatsApp повідомили про збій у їхній роботі. Робота основних платформ відновилася лише близько 1:00 за українським часом.
  • 5 жовтня месенджер WhatsApp повністю відновив роботу після масштабного тимчасового припинення роботи інтернет-сервісів і додатків. Розробник додатку вибачився за збій.
  • Засновник Facebook Марк Цукерберг вибачився за масштабний збій Facebook, Instagram, Whatsapp та Facebook Messenger.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок