Станом на 1 жовтня на Дніпропетровщині 13% пацієнтів отримали електронний рецепт на інсулін – НСЗУ

Станом на 1 жовтня на Дніпропетровщині 13% пацієнтів отримали електронний рецепт на інсулін – НСЗУ

Станом на 1 жовтня на Дніпропетровщині 13% пацієнтів отримали електронний рецепт на інсулін – НСЗУ
Суспільне Полтава

З 1 жовтня почалася державна програма реімбурсації Механізм відшкодування державою вартості лікарських засобівінсуліну. За цією програмою отримати безкоштовні інсуліни можна в будь-якій аптеці, яка працює за договором з Національною службою здоров'я України. Вартість ліків аптеці відшкодує НСЗУ. Як розповіла заступниця голови НСЗУ Тетяна Бойко під час конференції в Українському кризовому медіа-центрі, наразі в Україні тільки 17% пацієнтів, що потребують інсуліну, мають електронний рецепт для його отримання.

Спочатку індивідуальний план лікування, потім – електронний рецепт

“В Україні зараз 217 606 осіб, які потребують інсулінів, але станом на 27 вересня складено лише 36 751 план лікування. Це надзвичайно мало, це лише 17% від усієї кількості. Тому ми закликаємо пацієнтів з діабетом найближчим часом відвідати ендокринолога, аби отримати електронний рецепт для безкоштовних інсулінів”, зазначила Тетяна Бойко.

Щодо Дніпропетровської області, то тут потребують інсулінів 20894 людини, це - найбільша кількість людей з діабетом в Україні. Та станом на 27 вересня складено лише 2830 планів лікування. Це трохи більше 13% від загальної кількості пацієнтів.

Дмитро Победаш вже 14 років живе на уколах інсуліну. На питання, чи є у нього електронний рецепт для отримання безкоштовних ліків, чоловік розповів, що не знає нічого про такі нововведення. “Коли я ходив до своєї лікарки-ендокринолога наприкінці серпня, вона видала мені звичний паперовий рецепт та зауважила, що з 1 жовтня буде якась нова система отримання інсулінів, але подробиць на той момент вона не знала. Тоді я пішов з тим рецептом у аптеку і узяв собі запас інсуліну на три місяці. Тому зараз я поки що забезпечений ліками і не думаю про це. За новим рецептом планую йти до лікарки аж наприкінці листопаду. Про необхідність отримувати електронний рецепт нічого не знав до сьогодні. Мабуть, мою лікарку не проінформували тоді, а з тих пір я з нею не спілкувався”, каже чоловік.

Натомість дніпрянин Станіслав Глинський зазначає, що був попереджений про електронний рецепт на інсулін і що буде звертатися за ним до сімейного лікаря.

“Мені сказали, що має бути індивідуальний план мого лікування, він вноситься до електронної системи. Згідно з ним і будуть виписуватися електронні рецепти, з якими я йтиму до аптеки й отримуватиму інсулін”, говорить Станіслав.

Заступниця голови НСЗУ пояснює: отримати інсуліни безоплатно можуть тільки ті пацієнти, які мають електронний рецепт, виданий ендокринологом. Щоби його отримати, пацієнт має звернутися до лікаря-ендокринолога. Це необхідно для того, щоб медик створив індивідуальний план лікування і вніс його в електронну систему охорони здоров’я. Індивідуальний план лікування пацієнта складає виключно ендокринолог, який приймає амбулаторно. Не сімейний лікар і не ендокринолог стаціонару.

“В індивідуальному плані ендокринолог фіксує встановлений діагноз та призначає необхідний тип, вид та дозування інсуліну. На основі цього плану лікування формується електронний рецепт на препарати”, розповіла посадовиця.

Після 1 жовтня пацієнти без електронного рецепта вимушені будуть купувати інсуліни самостійно. Щоб виправити ситуацію, людям із діабетом треба звернутися до свого лікаря-ендокринолога та отримати електронний рецепт на безкоштовні інсуліни.

Система перевантажена, дані вносять повільно

Тетяна Бойко зазначає, що програма з отримання пацієнтами електронних рецептів виконується надзвичайно повільно. І закликала пацієнтів більш активно користуватися можливістю отримати безкоштовні ліки.

Натомість лікарі кажуть, що електронна система недосконала і на складання плану лікування йде багато часу.

“Система “висить”, ми не можемо нормально працювати. На кожен план лікування витрачаємо по одній годині. А у нас 670 пацієнтів, які потребують інсулінотерапії”, - написала Катерина Марченко у Телеграм-канал, у якому НСЗУ інформує про все, що стосується програми реімбурсації інсулінів та створення електронних рецептів.

Загалом по Україні необхідно внести дані про 200 тисяч пацієнтів, які потребують інсулін.

“Брак часу та недостатньо ефективна комунікація між НСЗУ, лікарями та пацієнтами, перевантаження електронної системи спричинили те, що багато інсулінозалежних пацієнтів досі не отримали свій рецепт”, - зазначає заступниця голови НСЗУ Тетяна Бойко.

До реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації включено 76 препаратів інсуліну, з них 47 повністю безоплатні.

Перелік аптек, в яких можливо отримати інсулін за електронним рецептом, можна буде дізнатись в операторів контакт-центру НСЗУ за номером 16-77 або на сайті nszu.gov.ua.

За будь-якою додатковою інформацією також можна звернутися на гарячу лінію НСЗУ за номером - 16-77.

Авторка Ліка Толорая

Читайте також

- Як безкоштовно з 1 жовтня отримати інсулін хворим на цукровий діабет на Дніпропетровщині

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди