Як безкоштовно з 1 жовтня отримати інсулін хворим на цукровий діабет на Дніпропетровщині

Як безкоштовно з 1 жовтня отримати інсулін хворим на цукровий діабет на Дніпропетровщині

Як безкоштовно з 1 жовтня отримати інсулін хворим на цукровий діабет на Дніпропетровщині
Шостка.Info

З 1 жовтня змінюється процедура отримання безоплатного інсуліну. На Дніпропетровщині, за даними державного експертного центру на кінець 2020 року, хворі на цукровий діабет та потребують інсуліну 20 894 людини. Про те, що саме зміниться для пацієнтів та як їм діяти — говорили з експертами у програмі “Сьогодні. Головне” на Суспільному.

Станіслав Глинський хворіє на діабет 5 років, про зміни у видачі рецептів на інсулін, каже, чув.

“Щомісяця отримував рецепт у свого ендокринолога, і у вересні теж. Тоді ж сказали, що з жовтня буде електронна програма і рецепт можна буде отримати, звернувшись до сімейного лікаря. Гадаю, проблем з цим не буде”, - каже чоловік.

Хто виписуватиме електронний рецепт

За словами головної спеціалістки відділу моніторингу аналітичного управління потреб населення Національної служби здоров`я України Наталії Гнатюк, усі пацієнти, які мають встановлений діагноз “цукровий діабет” та потребують інсулінотерапії, мають право на безоплатне отримання інсуліну. Зміни стосуються рецепту на отримання ліків — він стає виключно електронним.

Електронний рецепт — це смс-повідомлення з шестизначним кодом, реалізувати його можна протягом 90 днів в будь-якій аптеці України, яка має договір з НСЗУ по реімбурсаціїМеханізм відшкодування державою вартості лікарських засобів інсуліну. На Дніпропетровщині станом на 28 вересня 2021 року таких аптек - 79, найбільше (118) — на Харківщині.

“Маршрут пацієнта може бути побудований двома шляхами: через звернення до свого сімейного лікаря, який видає направлення до лікаря-ендокринолога. Для цього потрібно мати укладену декларацію з сімейним лікарем. Другий шлях: оскільки ці пацієнти є хронічно хворими, то у них є можливість звернутися до лікаря-ендокринолога. Він встановлюватиме діагноз, складатиме план лікування та випише електронний рецепт на інсулін”, - зазначила Наталія Гнатюк.

Як безкоштовно з 1 жовтня отримати інсулін хворим на цукровий діабет на Дніпропетровщині
Суспільне Дніпро

Дотепер закупка інсуліну для хворих на діабет здійснювалася за рахунок державної субвенції та міської програми Дніпра, яка була розрахована на 2018-2022 роки. Але з 1 жовтня 2021 року відшкодування вартості інсулінових препаратів аптечним закладам, які відпускають їх за електронними рецептами, здійснюватиме НСЗУ. Це регламентують дві постанови Кабінету міністрів: №133 від 15.02.2021 та №854 від 28.07.2021.

Категорії пацієнтів, які можуть отримати інсулін безкоштовно

Постановою №854, каже медична директорка міської поліклініки №2 Дніпровської міської ради, ендокринолог Світлана Киричок, затверджені категорії пацієнтів, які можуть отримувати інсулін або безкоштовно, або з деякою доплатою.

“Кожен пацієнт може отримати флакон інсуліну людського походження імпортного або вітчизняного виробника абсолютно безкоштовно. Вагітні та діти до 18 років отримують будь-який інсулін безоплатно: і картриджні форми, і аналоги інсуліну. На безоплатне отримання інсуліну людського походження мають право учні та студенти денної форми навчання до 25 років, за умови надання учнівського чи студентського квитка. Також на безоплатне отримання цих інсулінів у картриджах або шприц-ручках мають права пацієнти зі значним порушенням зору (4-та категорія) або з функціональними порушеннями верхніх кінцівок (5-та категорія). Ці пацієнти мають можливість отримати аналоги інсуліну, але з невеликою доплатою — 15% від вартості. Безкоштовно отримати аналоги інсуліну можуть пацієнти, які мають алергію на людські інсуліни, і пацієнти з важкими гіпоглікеміями, ці гіпоглікемії мають бути зафіксовані у виписці зі стаціонару мінімум два рази на півріччя”, - розповіла медична директорка міської поліклініки №2 Світлана Киричок.

Як безкоштовно з 1 жовтня отримати інсулін хворим на цукровий діабет на Дніпропетровщині
Суспільне Дніпро

Головна спеціалістка Східного міжрегіонального департаменту НСЗУ Катерина Кущ додає: якщо хворий на цукровий діабет не встиг до 1 жовтня звернутися до лікаря-ендокринолога, аби той вніс дані у систему та розробив індивідуальну програму лікування, то це можна зробити і після 1 жовтня. Втім, слід розуміти, що з 1 жовтня отримати інсулін можна виключно за електронним рецептом.

“У медичних закладах Дніпропетровщини працюють 117 лікарів-ендокринологів, усі вони зареєструвалися на навчання по створенню планів лікування, 100 з них — вже закінчили навчання. Станом на 27 вересня по області створено 2830 планів лікування”, - розповіла Катерина Кущ.

За словами Світлани Киричок, лікарями-ендокринологами очолюваної нею поліклініки створено близько 200 планів лікування.

“Ми вже маємо можливість виписувати електронні рецепти на інсулін, хоча не завжди система працює ефективно”, - зазначає лікарка.

Загальна сума по Україні, яка виділена на реімбурсацію інсуліну — 660 млн грн до кінця року. У новій програмі, яка починає діяти з 1 жовтня, немає обмежень щодо коштів для якогось певного регіону чи для конкретного пацієнта.

Читайте також

Понад тисяча хворих в області: з першого жовтня діятимуть нові правила отримання інсуліну

У Харкові хворі на діабет недоотримують інсулін

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди