"Вишиваний. Король України": поза епітетами

"Вишиваний. Король України": поза епітетами

"Вишиваний. Король України": поза епітетами
Суспільне Харків

Опера "Вишиваний" отримала своїх прихильників ще перед прем’єрою — за справу взялися митці, чиї імена на слуху. Про моменти, на які варто звернути увагу, унікальність постановки та атмосферу генеральної репетиції — матеріал Суспільного.

Музика, режисура, виконання: унікальність з усіх боків

Онлайн-продаж квитків на прем'єру 2 жовтня призупинено — sold out. Не щодня Сергій Жадан пише лібрето, а для композиторки Алли Загайкевич — це друга опера з 90-х років.

Режисером постановки став Ростислав Держипільський, чия творчість синонімічна до слова "резонанс". Попри недовіру до пафосних епітетів і гучних імен, опера не мала шансів не стати значною подією в українському мистецтві.

"Унікальність цієї постановки в тому, що такого ще не було. В Україні це перша вистава, написана в такому стилі — і з музичної сторони, і з режисерської, і зі сторони технічного виконання", — говорить керівник проєкту і перший заступник гендиректора театру Ігор Тулузов.

За його словами, головна декорація — металева конструкція, яка віддалено нагадує побудову триярусного українського вертепу — також не без особливостей: "Побудована для цієї постановки, витримує дуже великі навантаження. Там може поміститися понад 150 людей, і вона модульна, мобільна".

"Вишиваний. Король України": поза епітетами
Суспільне Харків

Конструкція слугує візуальним хребтом, на якому тримається лінія розповіді про історію Василя ВишиваногоСправжнє ім'я — Вільгельм Габсбург, ерцгерцог. Військовий та політичний діяч з династії Габсбургів, дипломат, поет, полковник Легіону Українських Січових Стрільців. Вважався потенційним кандидатом на український престол в разі впровадження монархічного ладу. Прославився військово-дипломатичними здібностями та любов'ю до України.. В різні моменти на різних рівнях з’являються відомі історичні постаті (полковник Болбочан та гетьман Скоропадський), але незмінною є присутність двох головних персонажів — самого Вільгельма Габсбурга та Людини в чорному.

Нагнітання та стрімкий розвиток сюжету відображає не тільки пересування акторів масовки, але і світлові ефекти разом зі змінами в характері музики.

Композиторка Алла Загайкевич просить глядачів звернути увагу на особливості музичного супроводу: "В опері є розшарування тембрів співаків і обробка голосів в реальному часі. Також ми винесли тексти Жадана в певну футуристичну площину, наприклад, під час марень Вишиваного".

Це може нагадувати прийоми основоположника і теоретика українського футуризму Михайля Семенка, говорить Загайкевич.

"Його хрест — це тризуб"

"Мені хотілося донести дух, подих того часу. Я додала це дихання в чистому вигляді. Це те, що залишається в метапросторі. Вишиваний — людина, яка закохувалась, була сильною і вільною. Проте його амбіції не були королівськими і в цій опері він не намагався стати королем. Він закохувався в Україну, в людей, у вишиванки і символи", — коментує експерименти Загайкевич.

Про символізм говорить Олег Орищенко, генеральний директор-художній керівник Харківського національного академічного театру опери та балету імені М. В. Лисенка: "Мій улюблений момент, коли на сцені з’являється декорація, що нагадує український герб. Вона використовується по-різному під час вистави і особливо потужно виглядає, коли глядачі бачать це вперше".

"Вишиваний. Король України": поза епітетами
Суспільне Харків

Опера пронизана символізмом. Режисер Ростислав Держипільський радіє, що алюзії на Біблію читаються доволі прозоро: "Я проводжу чіткі паралелі. Вважаю, що є люди, які є месіями, і зазвичай цим людям одразу дана і хресна дорога. В нашому випадку, у Вишиваного хресна дорога — це Україна, а його хрест — цей символічний тризуб, який одночасно є троном і хрестом".

"Вишиваний. Король України": поза епітетами
Суспільне Харків

В кінці другого акту під час партії Дівчини, яку Алла Загайкевич називає однією зі своїх улюблених сцен, перед очима глядачів розгортається картина, яка знайде відгук у цінителів класичного мистецтва.

"П’єта — один з моїх улюблених мистецьких творів. Я часто використовую алюзію на нього його у своїх роботах. Тут це вийшло особливо потужно: оплакування на фоні чорного хреста, його зруйнованої мрії", — розповідає Держипільський.

"Цільне полотно"

Режисер не приховує, що бачив певні недоліки, проте несуттєві: "Коли створюються загальні мазки я можу цього не помічати, саме для цього генеральні репетиції і потрібні. Наприклад, зараз є нюанси із мультимедіа, щоб були текстові орієнтири для кращої орієнтації глядача".

Алла Загайкевич розповідає, що під час генеральної репетиції перший акт закінчили на п'ять хвилин раніше, аніж планувалося — Загайкевич припускає, через хвилювання.

Опера — зовсім не експериментальна постановка, додає Тулузов: "Чи стане це класикою — розсудить час, але наразі точно скажу, що вона надзвичайно цікава як для українського, так і для закордонного глядача".

"Вишиваний. Король України": поза епітетами
Суспільне Харків

Пан Ігор говорить, що його найбільше вразив фінал твору: коли починається гра зі світлом, коли слова стають все відвертішими, а рухів та динаміки на сцені все більше.

Сприймати твір можна по-різному, але, як каже Тулузов, "це масштабне, цільне полотно". Якщо заплющити очі й прислухатися до оркестру під диригуванням Юрія Яковенка, чітко слідкуєш за ідеями композиторки Алли Загайкевич, за її ходом думок. Якщо очі підняти і читати лише текст, слова артистів залунають голосом Жадана.

"Сподіваюсь, Жадан не сміятиметься чи не встане і піде", — жартує композиторка.

"Вишиваного" на сцені Оперного у Харкові даватимуть два дні — 1 і 2 жовтня.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди