Гордіїв вузол для фармакологів. Чому ліки проти коронавірусу складно розробити

Гордіїв вузол для фармакологів. Чому ліки проти коронавірусу складно розробити

Важливо
Гордіїв вузол для фармакологів. Чому ліки проти коронавірусу складно розробити
Пацієнти з COVID-19 перебувають у лікарні у Львові, 23 березня 2021 року. Фото: АР

Від початку пандемії коронавірусу наукові групи з різних країн намагаються вивчити його біологію, аби якомога швидше розробити лікування та вакцину. Щеплення вже активно застосовують для захисту людей усього світу, але ліків проти COVID-19 досі остаточно не винайшли. Єдиний виняток становить противірусний засіб, який Управління з продовольства і медикаментів США затвердило для лікування пацієнтів із тяжкою формою коронавірусної інфекції ще в жовтні 2020 року. Однак, ВООЗ стверджує, що наразі відсутні суттєві докази зниження ризику смерті тяжкохворих пацієнтів після прийому препарату. Чому складно розробити дієві ліки проти COVID-19 – пояснює Суспільне.

Розробка і тестування лікарських засобів – довга, кропітка і затратна. Усе починається із детального вивчення захворювання або інфекції. Далі підбирають потенційно дієві речовини, які спочатку тестують у лабораторії на клітинах у пробірках, потім на лабораторних тваринах, а у разі успіху препарат може перейти у фазу клінічних досліджень. Якщо користь від застосування ліків значною мірою переважає над побічними ефектами, препарат затверджують для використання на практиці. Цей процес може зайняти кілька років.

Чому складно розробляти ліки проти вірусних інфекцій

На відміну від бактерій, віруси не є повноцінними живими організмами. Це просто гени, запаковані у білкову оболонку. Віруси не можуть розмножуватися самостійно, для цього їм потрібно узурпувати ресурси клітини людини. Тут криється головна проблема вірусологів – складно знищити вірус, не завдаючи нищівної шкоди здоровим клітинам людини.

Віруси також дуже відрізняються між собою, їх непросто об’єднати в якісь умовні групи, аби розробити лікарський засіб від кількох інфекцій одночасно так, як це роблять для бактерій, застосовуючи антибіотики широкого спектру дії, які можуть знищити кілька подібних видів мікроорганізмів.

Гордіїв вузол для фармакологів. Чому ліки проти коронавірусу складно розробити
Пацієнтка з COVID-19 дихає за допомогою кисневої маски в лікарні в прифронтовому місті Красногорівка, неподалік Донецька, 5 травня 2021 р. Фото: АР. Фото: АР

Чи є успішні противірусні препарати

На сьогодні у клінічній практиці ефективно використовують ліки від ВІЛ, гепатитів, герпесу і грипу. Усі препарати мають спільну рису – вони не вбивають віруси, а перешкоджають їхньому відтворенню та поширенню від клітини до клітини. Противірусні засоби зазвичай блокують процес копіювання генів вірусів або формування вірусної оболонки.

Загалом існує небагато противірусних препаратів. Винятком є ВІЛ – з моменту його відкриття уряди різних країн виділяли ресурси для розробки ліків проти цього вірусу. Вдалося відкрити й розробити близько 30 різних противірусних засобів, які допомагають ефективно тримати ВІЛ під контролем.

Чому так не можна з коронавірусом

Коронавіруси мають такий собі "молекулярний коректор", який знаходить і виправляє помилки у генах під час їхнього відтворення. Тому для лікування COVID-19 складно використовувати стандартні противірусні препарати, які блокують синтез генів.

Виняток становить препарат, який раніше тестувався для лікування пацієнтів, інфікованих вірусом Ебола. Він імітує будівельні блоки вірусної РНК, але має змінену форму, що дозволяє обманути "молекулярний коректор" коронавірусу. Як наслідок, блокується розмноження SARS-COV 2 в організмі хворого.

Однак на практиці цей препарат мав сумнівний успіх. Він існує тільки у формі крапельниць, які можуть поставити лише тяжко хворим пацієнтам, що потрапили до шпиталю. Переведення з форми крапельниць у пігулки або спрей допоможе пацієнтам завчасно почати лікування, ще коли вони мають слабко виражені симптоми, вважають у фармкомпаніях.

Ще один противірусний засіб із подібним механізмом дії зараз проходить клінічні дослідження проти коронавірусу. Він має одразу вийти на ринок у формі пігулок.

Гордіїв вузол для фармакологів. Чому ліки проти коронавірусу складно розробити
Медсестра проходить повз червону зону, центральна районна лікарня Коломиї на заході України, 23 лютого 2021 р. Фото: АР. Фото: АР

Які є додаткові альтернативи для лікування COVID-19

Інший шлях розробки дієвих препаратів проти COVID-19 – пошук ліків, що можуть вплинути на ті компоненти клітин, які узурпує коронавірус задля розмноження у організмі людини. Науковці світу об’єдналися у групу Rapidly Emerging Antiviral Drug Development Initiative (READDI) задля пошуку ефективних противірусних препаратів, вони тестують ефективність препаратів від раку, системного запалення та аутоімунних захворювань. По завершенню пандемії COVID-19 цей напрямок планують продовжити розвивати, аби знайти ліки проти досі невідомих вірусних інфекцій, які можуть виникнути в майбутньому.

Які ліки можуть зупинити пандемію коронавірусу

Професор університету Британської Колумбії (Канада) доктор Шрінівас Мерті у інтерв’ю виданню National Post наголосив на тому, що для зупинки пандемії коронавірусу ліки мають бути не лише дієві, а й доступні пацієнтам з легкою формою COVID-19. Проте РНК-віруси швидко змінюються, тому існує шанс того, що коронавірус невдовзі набуде стійкості до препарату.

Нагадаємо, що офіційно зареєстрованих ліків від коронавірусу немає. У МОЗ України, згідно з рекомендаціями ВООЗ, при симптомах коронавірусної хворобиНайпоширеніші симптоми: лихоманка, кашель, втома, втрата смаку або запахуМенш поширені симптоми: біль у горлі, головний біль, болі у тілі, діарея, висип на шкірі або зміна кольору пальців рук або ніг, почервонілі очіСерйозні симптоми: утруднене дихання або задишка, втрата рухливості або сплутаність свідомості, мови, біль у грудях радять залишатись вдома і діяти за наступним алгоритмом:

  1. Подзвоніть своєму сімейному лікарю.
  2. Опишіть йому симптоми, історію подорожей. Розкажіть про те, чи були ви в контакті з людьми, які потенційно можуть бути інфіковані. Розкажіть про результати опитування, а також уточніть, на які саме запитання Ви дали стверджувальну відповідь.
  3. Виконуйте інструкції свого лікаря.
  4. У невідкладних станах — температура вище 38, яка не збивається, та ускладнене дихання — терміново викликайте “швидку” за номером 103.

У разі виникнення запитань — звертайтеся за телефонами:

  • Контакт-центр МОЗ з питань COVID-19: 0 800 60 20 19
  • Гаряча лінія ЦГЗ: 0 800 505 855
  • Урядова гаряча лінія: 15-45

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Що відомо

  • В Україні за добу 30 вересня 2021-го підтвердили понад 12 тисяч випадків коронавірусу. Померли через коронавірус за добу 172 людини.
  • 23 вересня вся країна перейшла у “жовту зону” карантину. У МОЗ наголошують, що у шпиталі переважно потрапляють невакциновані пацієнти. Їхня частка становить близько 98% госпіталізацій.
  • Вакцинація від інфекції убезпечує від тяжкого перебігу захворювання та смерті від COVID-19. Проте, в Україні лише 11,8% населення вакцинувалися від коронавірусу. Це втричі менше від загальної частки вакцинованих від COVID-19 у світі.

Читайте також

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок