Міжнародний день подкастів: як напрямок розвивається у світі та в Україні

Міжнародний день подкастів: як напрямок розвивається у світі та в Україні

Міжнародний день подкастів: як напрямок розвивається у світі та в Україні

30 вересня святкують Міжнародний день подкастів, який присвячений популяризації цього формату. Розказуємо, чому напрямок безперервно набирає популярності у світі, збільшуючи рекламні доходи, що заважає українському професійному середовищу дістатися до зірок і як Суспільний мовник впливає на розвиток подкастів.

Кожний четвертий

Термін "подкаст" з’явився через злиття слів iPod (плеєри від Apple) та broadcast (трансляція або мовлення). По суті це аудіозаписи, які можна безкоштовно слухати у зручний час та у будь-якому місці.

Новий формат з’явився у 2004 році у США та швидко отримав популярність серед аудиторії. На сьогодні, за різними дослідженнями, чверть американців слухають подкасти щотижня, і ця тенденція активно поширюється іншими країнами.

На одній з найбільших платформ Apple Podcasts вже завантажено більше 2,2 мільйона подкастів по всьому світу. А через збільшення популяризації напряму у 2020 році в рамках Пулітцерівської премії створена окрема номінація за аудіорепортаж, на яку можуть претендувати радіопрограми та подкасти. До того ж подкасти стають все більш привабливими для бізнесу: так, у США обсяг реклами в подкастах за цей рік оцінюють в понад 1 млрд доларів.

Популярний, бо зручний

Зростання популярності не дивує, бо зі збільшенням обсягів інформації сучасній людині не вистачає часу споживати те, що її цікавить. А подкасти, на відміну від інших форматів медіа, дозволяють поєднувати прослуховування з іншою діяльністю.

Витрачаючи навіть 30 хвилин в день на дорогу або хатні справи, ми отримуємо більше трьох годин часу на тиждень, які можна провести з додатковою користю. Наприклад, увімкнути подкаст на цікаву тему або послухати розмови відомих людей.

Українські реалії

Останні кілька років Україна починає підхоплювати світову тенденцію, і все більше медіа та незалежних подкастерів пробують опанувати цей формат. Серед них: Megogo Audio, Izone Media, "Радіо Аристократи", The Ukrainians, The Village Україна, "Радіо Поділ", журнал "Куншт", "НВ Подкасти", Urban Radio, "Абук". З травня 2021 року Суспільне теж запустило окремий напрям подкастів та почало розвивати цю сферу в Україні, яка має достатньо проблем.

Міжнародний день подкастів: як напрямок розвивається у світі та в Україні

Одна з них – переважно нестача професійності сектору, бо більшість виробників працюють виключно на власному ентузіазмі та за авторський кошт. Деяким вдається домовитися про співпрацю з бізнесом чи іншими донорами, або залучати кошти слухачів. Тому для створення подкастів з найкращими представниками індустрії в березні 2021-го Суспільне оголосило перший конкурс на вироблення подкастів як окремого формату. Очікується, що у найближчі місяці з’явиться можливість прослухати проєкти переможців. Такі заходи також дозволяють стимулювати виробників подкастів та сформувати професійне середовище.

Проте для помітного зростання популярності подкасти мають вироблятися та слухатися не лише у великих містах, а по всій країні. Унікальним явищем на українському ринку став запуск подкастів від регіональних філій Суспільного. Кожна історія стосується локальних тематик та дозволяє познайомити з форматом подкастів все більшу кількість людей.

Додає оптимізму те, що за останні кілька років, крім помітного збільшення подкастів, ще з’явилися окремі українські платформи для їх прослуховування. Серед них – додаток "НВ подкасти" та розділ Audio у додатку Megogo, який цього року вперше проводить вручення премії. Поступово формуються спільноти подкастерів та інформаційні ресурси для поціновувачів аудіо, такі, як телеграм-канал PodcastNowUA, телеграм канал Megogo Audio та сайт podcaster.in.ua

Щоб не заплутатися у світі подкастів, Суспільний мовник запустив телеграм-канал "Суспільне Подкасти", підписавшись на який, ви зможете і надалі бути в курсі усіх подій та новинок подкастингу України.

Більше цікавого про подкасти

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо Культура