23 вересня чи 12 липня: коли у Полтаві мають святкувати день міста

23 вересня чи 12 липня: коли у Полтаві мають святкувати день міста

23 вересня чи 12 липня: коли у Полтаві мають святкувати день міста
Стара Полтава

23 вересня у Полтаві відзначають день міста. Це роблять від 1999-го року. До цього святкування організовували 12 липня. Чому так сталося, Суспільному пояснив археолог, директор Полтавського краєзнавчого музею Олександр Супруненко.

За словами археолога, коли з’явилося місто найчастіше визначають за першою літописною згадкою.

«Перша літописна згадка про Полтаву припадає на 1173 рік, це по ультраберезневому історичний календарний стиль перерахунку дат вітчизняного літописання».

Її зафіксували в Іпатієвському літописі. Ось як про це йдеться у ньому:

«На Петров день» (12 липня) Ігор Святославич, переслідуючи орди половецьких ханів Кобяка і Кончака, «переїхав Въросколь оу Лтави» і рушив у напрямку Переяслава».

23 вересня чи 12 липня: коли у Полтаві мають святкувати день міста
Ігорів камінь встановлений в Полтаві на честь першої згадки міста в Іпатіївському літописі (Повісті временних літ) в 1174 році. Стара Полтава

Також скільки років місту ЮНЕСКО дозволяє визначити і за археологічних знахідок. Як розповів Олександр Супруненко, згідно з ними Полтаві – понад тисячу років, бо знахідки культурних нашарувань дослідники датують IX-X століттям. Саме від цього часу науковці вважають, що почався безперервний розвиток міста, каже Супруненко. Хоча є знахідки поселень ще скіфських часів.

«Ми в 90-ті роки зробили доповідь до Академії Наук України, і нам визначили 1100 років. Хоча були всі умови отримати і 1200 або 1250 років. Взагалі і археологічна, і літописна згадки рівнозначні, і можна обирати, яку дату святкувати».
23 вересня чи 12 липня: коли у Полтаві мають святкувати день міста
12 липня 1974 року. Святкування 800-річчя Полтави. Стара Полтава

Як розповів полтавський історик, серед українських міст за археологічними згадками день міста відзначають Київ, Чернігів, Переяслав-Хмельницький.

«Більшість міст у світі святкують (день міста – ред.) за літописними датами. Або ж – за археологічними, але день завжди ставлять з літописних згадок. Тому для Полтави 12 липня – це точно та дата. Зараз Кременчук хоче розділити собі ці дати, Велика Багачка також. У Полтаві влітку не хотіли за однією причиною святкувати (День міста – 12 липня і День визволення Полтави від нацистських окупантів – 23 вересня – ред.) – великі витрати на два свята. Хоча, я думаю, це різні речі, які можна розділити і не мати дуже великих витрат».

Читайте також:

«У Полтаві близько 40 кілометрів підземель», – археолог Олександр Супруненко

День міста: 10 фактів про Полтаву

На початок