День міста: 10 фактів про Полтаву

День міста: 10 фактів про Полтаву

День міста: 10 фактів про Полтаву
Суспільне Полтава

23 вересня Полтава відзначає День міста. Цього дня під час Другої світової – а саме 77 років тому – Полтаву визволили від окупантів. А ще до цього тут відбувалися події, котрі визначали долю України та впливали на європейські справи. Суспільне зібрало 10 фактів про обласний центр.

1. На території сучасної Полтави люди мешкали ще 15 тисяч років тому. Про це свідчать археологічні дослідження. У 5-4 столітті до нашої ери тут проживали скіфи. А у 8-7 столітті − слов'янські племена сіверян.

Розкопки у Більському городищі: археологи знайшли скіфське золото
Розкопки у Більському городищі: археологи знайшли скіфське золото. Суспільне Полтава

2. Уперше Лтава згадується в Іпатієвському літописі 1173 року, коли сіверський князь Ігор Святославович, розгромивши війська половецьких ханів, переїхав Ворсклу поблизу Лтави. В інших літописах того часу Полтаву називають ще «Олтавою».

Пам'ятний знак на честь першої літописної згадки про Полтаву
Пам'ятний знак на честь першої літописної згадки про Полтаву. uk.wikipedia.org

3. У документах 17 століття Полтаву називали «селітряною державою». На околицях міста розташовувались «буди» – підприємства, що виробляли селітру.

4. Полтава була однією із значних резервних баз війська Богдана Хмельницького. Вона відіграла велику роль у постачанні зброї, пороху та продовольства.

«Обрання полковником Мартина Пушкаря» С.Васильківський
«Обрання полковником Мартина Пушкаря» С.Васильківський. uk.wikipedia.org

5. Полтавський Хрестовоздвиженський монастир заснували на честь перемоги повстанців над військами польських магнатів і шляхти. Напередодні Полтавської битви 1709 року біля монастиря був поранений король Швеції Карл ХІІ. Це мало фатальне значення для перебігу війни.

Хрестовоздвиженський монастир
Хрестовоздвиженський монастир. stezhkamu.com

6. 1709 року під Полтавою відбулась вирішальна битва Північної війни. Вона стала поворотною у тогочасній європейській історії, визначивши подальшу долю України на два століття.

"Полтавська баталія" Луї Каравак, 1718
"Полтавська баталія" Луї Каравак, 1718. histpol.narod.ru

7. Полтавська губернія в Російській імперії створена царським указом 27 лютого 1802 року. На час її утворення тут проживало понад 1,3 мільйона людей.

8. 1811 року у центрі Круглої площі до 100-річчя Полтавської битви спорудили Монумент Слави. В основу п’єдесталу вмуровано 18 тогочасних гармат. Перший же монумент на честь битви встановили 1778, проте він не зберігся.

Монумент Слави
Монумент Слави. Суспільне Полтава

9. 1840 року у Полтаві відкрили Петровський кадетський корпус. За часів Російської імперії він був найпрестижнішим кадетським навчальним закладом на території сучасної України. Нині будівля в аварійному стані, її має реконструювати Державна судова адміністрація.

Петровський Полтавський кадетський корпус
Петровський Полтавський кадетський корпус. visnyk.poltava.ua

10. Сучасну Полтавську область з обласним центром у Полтаві утворили 22 вересня 1937 року. На той час до регіону входило 45 сільських районів, 11 міськрад, 6 селищних та 1 робітничо-селищна рада, а також 971 сільрада.

Сучасна ж Полтава – це місто обласного значення й одночасно центр Полтавщини. Її площа – понад 100 квадратних кілометрів. У місті проживає майже 300 тисяч людей. Це більше 20% від населення Полтавської області.

На початок