Митці М'янми рахують втрати від пандемії та режиму військової хунти

Митці М'янми рахують втрати від пандемії та режиму військової хунти

Митці М'янми рахують втрати від пандемії та режиму військової хунти

Із тим, як у М'янмі військова диктатура посилює владу, економіка руйнується, а від нової хвилі пандемії вмирає все більше людей, мистецька спільнота країни занепадає. Про це художники та скульптори розповіли виданню The art newspaper. Наводимо переклад статті.

Образ п’яти підлітків у М’янмі, які у серпні вистрибнули з багатоквартирного будинку, аби втекти від солдатів, – двоє з них загинули – став символом народних настроїв – того, як люди ставляться до військової диктатури, яка захопила владу 1 лютого 2021 року, програвши національні вибори.

Митці М'янми стали тими, хто сильно постраждав цього літа. Насилля з боку військової диктатури "Татмадау" до культурної спільноти погіршується економічною кризою, загрозою продовольчої кризи та одним з найбільших спалахів COVID-19 у країні. ООН вважає, що М'янма може бути суперрозповсюджувачем вірусу в регіоні, бо програма вакцинації не працює, а лікарні переповнені хворими.

Митці М'янми рахують втрати від пандемії та режиму військової хунти
Художник Хтейн Лін. Фейсбук

Ситуацію погіршила і липнева повінь у сільських регіонах М'янми та таборах біженців народу рохінджа у Бангладеші. "Кожен намагається вижити та захистити родину від ковіду", – розповідає художник Хтейн Лін. За його словами, багато відомих митців, письменників, карикатуристів, акторів та музикантів М'янми померли під час пандемії. Особливо ті, кому було за 60 років. "Ми вже нарахували 117 митців, з них 43 художники, але я впевнений, що загиблих більше. Це велика втрата для нас. Це нагадує, як "Червоні кхмери" (жорстокий режим Камбоджі в 1975-79 роках, – авт.) вбили інтелектуалів, втративши покоління", – розповів Лін.

"Життя в М'янмі зараз повільне і похмуре", – додає художник та скульптор Сое Ю Нве, який, як і Хтейн Лін, мешкає в Янгоні, колишній столиці М'янми. "Більшість підприємств закриті, і більшість людей залишаються без грошей для виживання. Скоріш за все, ми стоїмо перед економічною депресією. І, безумовно, від населення приховують статистику захворюваності та смертності", – вважає він.

Митці М'янми рахують втрати від пандемії та режиму військової хунти
Робота скульптора Сонні Найна, який помер від ковіду.

Серед митців, які померли під час літнього спалаху ковіду, є художник Майнт Сан Майнт, скульптор Сонні Найн та художник Тін Маунг Оо. Це все світові імена.

Третій спалах ковіду хоч і стих до середини серпня, проте під час його піку у кінці липня показники на душу населення були гіршими за показники весняного спалаху в Індії.

Майже відсутня вакцинація населення, незабезпеченність медикаментами, оскільки військові накопичують їх на своїх складах, а також масові арешти політичних демонстрантів посилили спалах.

Митці М'янми рахують втрати від пандемії та режиму військової хунти
Інсталяція митця Мое Сотта на виставці сучасного мистецтва у Гонконгу у 2019 році.

Один з найвідоміших у світі художників з М'янми Мое Сотт був під арештом з березня по липень. Також у цей період були заарештовані інші художники, письменники, артисти, музиканти, бо їх звинуватили у статті 505-А: розповсюдження коментарів у соціальних мережах, які можуть викликати страх та поширювати неправдиві новини.

"Ви лише постійно чуєте сигнали швидкої допомоги"

За даними Асоціації допомоги політичним в’язням, хунта на чолі з Міном Аунгом Хлаїном вбила щонайменше 1058 мирних жителів після державного перевороту і тримає щонайменше 5630 осіб у неволі.

У боротьбі між татмадаувськими та повстанськими угрупованнями, насамперед Народними силами оборони, беруть участь 220 тисяч осіб, переважно на територіях етнічних меншин у регіонах Шань, Чин та Качін. За даними ООН, два мільйони людей терміново потребують гуманітарної допомоги, переважно в міських центрах Янгона та Мандалая, тоді як за оцінками Всесвітньої продовольчої програми, кількість людей, які відчують дефіцит їжі до жовтня 2021 року, зросте до 6,2 мільйонів проти 2,8 мільйонів людей раніше.

Сое Ю Нве каже, що "немає можливості отримати дані про випадки ковіду або передбачити, коли спалах досягне піку", бо більшість надійних місцевих ЗМІ уряд військових закрив. "Ви лише постійно чуєте сигнали швидкої допомоги, які лунають навколо вас, – сказав він. – Реальність тут зовсім інша, ніж деінде".

Митці М'янми рахують втрати від пандемії та режиму військової хунти
Протести у М'янмі за участі митців. Вони показують характерний знак – три пальці.

Окрім ЗМІ, військові закрили банки у країні, щоби люди не збирали гроші на протести. "На вулицях багато військових вантажівок в режимі бойової готовності, зі зброєю. Їхати поряд з ними на цивільних дорогах неспокійно", – додав Нве.

"Спалах подвоїв нашу зневіру, – доповнює Хтейн Лін. – Люди зосереджені на виживанні, отриманні кисню, ліків та турботі про своїх близьких. Але в Мандалаї, деяких селах і селищах щодня проводяться невеликі демонстрації".

Пальці вгору

Художні майданчики М'янми почали закриватися незабаром після перевороту. Сое Ю Нве каже: "Зараз досить небезпечно робити хороше шоу, оскільки мистецтво має говорити про сьогодення в М'янмі". Натомість художники виставляються в інтернеті та за кордоном, коли це можливо, але доставка робіт ускладнюється через вкрай рідкі рейси та закриті офіси та банки.

"Більшість художників М'янми завжди мали фінансові труднощі, – каже Хтейн Лін. – Очевидно, що скорочення економіки на 18% ще більше притиснуло їх".

Митці М'янми рахують втрати від пандемії та режиму військової хунти
Плакати з протестів у М'янмі, які завантажують в інтернет художники.

Стипендії, гранти та стипендії за кордоном для деяких митців були рятівними, особливо цього року. До перевороту Хтейн Лін разом з Мо Саттом, нью-йоркським художником Чау Ей Тейном та іншими заснували Асоціацію сучасного мистецтва М’янми для поширення культурної політики та викладання мистецтв. Тепер асоціація перетворилася на некомерційну організацію, зареєстровану в США, яка спрямована на створення культурних зв'язків на підтримку опору в М'янмі. "Ми знаємо, що ми не єдина країна, де художники борються в економічному та політичному плані, і ми будемо демонструвати солідарність з іншими".

Раніше група художників з М'янми завантажила більше сотні протестних плакатів на вебсайт yangon.design для безплатного друку та використання для тих, хто об'єднується проти військового перевороту. А також організувала світову кампанію Raise Three Fingers "Підніми три пальці" на підтримку протесту проти перевороту в М'янмі.

Що відомо

Хейн Лін мав стати адвокатом, однак подався у художники. Також він актор та один з найвідоміших вуличних перформенторів М'янми. З 1998 по 2004 рік був у в'язниці, де йому забороняли малювати, але він знаходив можливості робити це таємно. Більше про нього читайте у Вікіпедії.

Читайте більше

Крихка демократія проти військових. Історія перевороту в М'янмі

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо КультураРадіодиктант