У чому небезпека мультизадачності та як позбутися звички робити кілька справ одночасно

У чому небезпека мультизадачності та як позбутися звички робити кілька справ одночасно

У чому небезпека мультизадачності та як позбутися звички робити кілька справ одночасно
. Ілюстрація: Софія Кучеренко / Суспільне

Що відбувається з мозком людини під час виконання кількох справ одночасно? Суспільне розібралось, чому мультизадачність для більшості людей є небезпечною і які є методи позбутись звички, що може призвести до депресії та тривожності.

Скільки задач одночасно може опрацьовувати мозок

Французькі нейробіологи Етьєн Кехлін та Сильвен Шаррон у дослідженні опублікованому у журналі Science довели, що мозок людини може одночасно робити лише дві пов’язані між собою речі. Науковці попросили добровольців зіставляти літери на планшеті, поки перевіряли активність їхнього мозку за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ). У той час як учасники експерименту робили лише одне завдання (перевіряли черговість великих і малих літер у словах) у них активізувалися одночасно і ліва, і права ділянка в лобових частках головного мозку. Коли ж добровольці мали відзначити черговість великих і малих букв у словах і рядках (це вже два завдання), кожна їхня лобова частка працювала незалежно, концентруючись на тій задачі яку вона виконувала. Це було чітко видно після запровадження винагороди за гарне виконання одного із завдань. Краще працювала та ділянка мозку, яка відповідала за виконання завдання на винагороду.

Коли ж дослідники додали третю задачу попросивши учасників також зіставляти букви одного кольору – все пішло шкереберть. Це не дивно, адже в мозку людини нема третьої лобової долі аби взятися за третю справу.

Та навіть якщо людина здатна поєднувати два завдання, вона фактично не робить їх одночасно, а переключає увагу з однієї задачі на іншу. У неї поперемінно активуються то ліва, то права лобова частина мозку. Це розпорошує увагу і знижує ефективність виконання обох завдань. Таких висновків дійшла група вчених під керівництвом Рубінштейна у дослідженні, опублікованому в журналі Human Perception and Performance.

У чому небезпека мультизадачності та як позбутися звички робити кілька справ одночасно
Навіть прослуховування легкої музики під час виконання роботи сприяє звичці розпорошувати увагу. Ілюстрація: Софія Кучеренко / Суспільне

У чому небезпека звички скролити

Прослухати важливу частину виступу чи лекції, прокручуючи стрічку новин у соцмережі, або помилитися у квартальному звіті, паралельно відповідаючи на питання колеги у робочому чаті – не найгірша проблема людей, які звикли до мультизадачності. Проблема криється у звичці. Ми звикаємо до багатозадачності і стає важче довго концентруватися на одній речі. Кевін Мадоре і Ентоні Вангер у дослідженні, опублікованому в журналі Cerebrum, показали, що навіть прослуховування легкої музики під час виконання роботи відволікає нас від поставленої задачі та сприяє звичці розпорошувати увагу. Урешті це може відбитися на житті людини, адже нездатність зосереджуватися на одній справі може негативно вплинути на успіхи в навчанні чи роботі.

Читайте також: Осіння депресія: чому вона виникає і як цьому завадити

Постійна мультизадачність також негативно впливає на здоров’я. Річ у тім, що спроба виконувати кілька завдань поспіль перешкоджає нам бути "в моменті". Тобто бути присутніми тут і зараз: відчувати запахи, спостерігати за людьми і природою, чути звуки довкола. Уміння зосередитись тут і зараз використовується для лікування тривожності, депресивних розладів, а також хронічного болю. Водночас неможливість проживати миті в реальному часі може призвести до цих ментальних порушень.

Неможливість "бути в моменті" сприяє розвитку тривоги та депресії
Неможливість "бути в моменті" сприяє розвитку тривоги та депресії. Ілюстрація: Софія Кучеренко / Суспільне

Як позбутися звички багатозадачності

Американський невролог, засновник і виконавчий директор Neuroscape доктор Адам Газзалі радить визнати, що ви маєте цю проблему. Потім слід діяти так:

  1. Якщо ви багато працюєте за комп’ютером, приділіть кілька хвилин і змініть налаштування на пошті та усіх месенджерах таким чином, щоб ви могли перевіряти повідомлення лише два рази на день у визначений для цього час.
  2. Вимкніть сповіщення на телефоні аби протягом дня не перериватися на сигнал кожного із застосунків.
  3. Перед тим як сідаєте за кермо переводьте мобільний у режим "за кермом"/авіарежим.
  4. Щоб навчитися краще концентруватися на роботі користуйтеся технікою Pomodoro. Це інструмент управління часом, який дозволяє чітко розділяти роботу і відпочинок. Стандартно радять працювати по 25 хвилин із 5-хвилинними перервами, а після чотирьох підходів робити 20-ти хвилинний проміжок для відпочинку. Для цього можна використовувати звичайний кухонний таймер, або завантажити застосунок на мобільний чи ноутбук. Щоправда, в останньому випадку лишатиметься спокуса перевірити новини чи стрічку у соцмережах.

Поза тим, доктор Газзалі разом з колегами розробили відеоігри для покращення уваги. Одну з них затвердило Управління з продовольства і медикаментів США у якості лікувальної процедури для дітей із синдромом порушення активності та уваги. Гра називається EndeavorRx. Учасник має виконувати різноманітні інтелектуальні завдання ігноруючи фактори, що постійно намагаються його відволікати. Гра допомагає покращити зосередженість у реальному житті, коли треба виконувати лише одне завдання, cкажімо, ви зможете спокійно працювати в шумному офісі без спокуси долучитися до розмови або нагримати на колег.

У чому небезпека мультизадачності та як позбутися звички робити кілька справ одночасно
Ілюстрація: Софія Кучеренко / Суспільне

Хто такі мультитаскери

Близько 2,5% людей у світі можуть ефективно мультизадачити. Вони зазвичай досягають кар’єрних успіхів працюючи пілотами, науковцями, конструкторами та політиками. Цим людям пощастило такими народитися, їхній мозок максимально ефективно працює лише тоді, коли увага розщеплюється. Нейробіологи поки не можуть пояснити цей феномен, але вони точно знають, що цю навичку не можна натренувати.

Читайте також: П'ять досліджень про користь спорту

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас

На початок