"Перемир‘я існує лише на папері": міжнародна моніторингова місія про ескалацію на Донбасі

"Перемир‘я існує лише на папері": міжнародна моніторингова місія про ескалацію на Донбасі

Важливо
"Перемир‘я існує лише на папері": міжнародна моніторингова місія про ескалацію на Донбасі
Фото: Міжнародна моніторингова місія

Кількість обстрілів у зоні бойових дій на Донбасі після нетривалої "тиші" зростають. Під обстріли потрапляють Мар’їнка, Новотроїцьке, Авдіївка, Опитне та інші населені пункти поблизу лінії зіткнення.

Про 15 вересня повідомили волонтери Восток SOS та європейські спостерігачі від Чехії, Німеччини та Латвії. Вони протягом тижня відвідали населені пункти Донецької і Луганської областей уздовж лінії розмежування і поспілкувалася із місцевими. Ідеться про Торецьк, Залізне, Нью-Йорк, Новоселівку-2, Мар’їнку, Авдіївку, Опитне, Маріуполь, Новотроїцьке, Трьохізбенку, Золоте-4 та Золоте-3, Катеринівку, Верхньоторецьке, Станицю Луганську.

"Попередній висновок – перемир‘я існує тільки на папері. Після нетривалого затишшя влітку обстріли поновилися. Кількість і інтенсивність обстрілів щодня зростає”, – зазначив виконавчий директор Восток SOS, учасник Моніторингової місії Костянтин Рєуцький.

Погіршення безпекової ситуації може бути пов'язано із білорусько-російськими військовими навчаннями, а також виборами до Держдуми Росії. Туди балотують 2 кандидати від самоназваних республік, а жителів ОРДЛО заохочують голосувати, зазначили учасники місії.

Читайте також: Денісова: жителів ОРДЛО змушують брати участь у російських виборах

За словами Рєуцького, бойовики змінили тактику ведення вогню. Снаряди незаконні збройні формування випускають не лише по позиціях Збройних сил, а й по позиціях в тилу. Подекуди відстань від фронту – 5-10 кілометрів.

Загалом учасники місії відмічають:

  • Кількість та інтенсивність обстрілів по всій лінії розмежування збільшилася.
  • Гуманітарна ситуація та безробіття у прифронтових населених пунктах і надалі залишається однією з ключових проблем.
  • Українська армія стала більш професійною. Зменшилися випадки порушення закону та мародерства серед військових. Однак ця проблема ще залишається.
  • Люди на Донбасі стали лояльніше ставитися до української влади, покращився доступ до українських ЗМІ.
  • Лише 2 КПВВ працюють по всій лінії фронту. На думку моніторингової місії, таким чином бойовики навмисно не пускають людей за межі ОРДЛО.

Учасник Моніторингової місії з Чехії та старший аналітик дослідницького центру "Європейські цінності" Давід Стулік відзначив поліпшення в українській армії. За його словами, у порівнянні з минулими роками, українські армійці стали діяти більш професійно, випадки мародерства та порушення закону зменшилися. Водночас Стулік наголосив, що зараз лише два пункти пропуску працюють по всій лінії фронту: ”Самоназвані республіки не хочуть пускати громадян на підконтрольну територію. Не хочуть, щоб люди бачили це своїми очима. Тому відкриті тільки 2 пункти лінії розмежування.”

Члени місії зафіксували, що з’явився доступ до українського телебачення. Водночас більшість досі сприймає російську пропаганду, додав Стулік: "Ми зустріли багато людей вважають до сих пір, що по ним б’є українська армія. Хоча вони отримують повні докази і роз’яснення. Вони до сих пір сприймають російську пропаганду, що українська армія обстрілює власні позиції". Важливою проблемою, відмічають учасники місії, є безробіття та гуманітарна ситуація у прифронтових населених пунктах. Подекуди у людей відсутні світло та газ, або не може приїхати "швидка".

“Дуже багато речей у таких містах роблять міжнародні організації та донори. По всіх містах є таблички, що тут щось робили і фінансували французи, британці. Були наклейки навіть на туалетах та дезинфекторах. Потім це має такий вигляд, буцімто Україна там нічого не робить”, – сказав учасник місії Міхал Лебдуска.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок