36 шкіл з туалетами надворі: хто повинен подбати про комфорт учнів у прикарпатських громадах

36 шкіл з туалетами надворі: хто повинен подбати про комфорт учнів у прикарпатських громадах

Марафон
36 шкіл з туалетами надворі: хто повинен подбати про комфорт учнів у прикарпатських громадах
Суспільне Карпати

На Івано-Франківщині у 36 навчальних закладах та 17 філіях туалети досі розташовані на подвір’ї. Про це Суспільному у відповіді на запит повідомив директор департаменту освіти, науки та молодіжної політики облдержадміністрації Віктор Кімакович.

Щоб у цих школах обладнати внутрішні санвузли, необхідно понад 40 млн грн, йдеться у відповіді.

На Івано-Франківщині у 36 навчальних закладах та 17 філіях туалети досі розташовані на подвір’ї
На Івано-Франківщині у 36 навчальних закладах та 17 філіях туалети досі розташовані на подвір’ї. Суспільне Карпати

Кореспондентка Суспільного побувала у двох ліцеях Спаської громади, де відсутні туалети в приміщенні, та з'ясувала, коли усунуть цю проблему.

У Спаському ліцеї діти вчаться у п'яти корпусах. Деякі з них збудовані ще в ХІХ столітті, розповідає директорка навчального закладу Любов Стадник. Цього року тут навчаються 313 учнів. Усі вони ходять у туалет, що розташований на шкільному подвір’ї.

Спаський ліцей
Спаський ліцей. Суспільне Карпати

Семикласниця Юлія Тріщ розповідає, ходити туди не дуже комфортно. Дівчина каже, що мріє, аби в школі облаштували внутрішній санвузол.

"Було б зручніше, тому що буде тепліше. Мій клас розташований у новому корпусі на другому поверсі. Взимку у мороз незручно йти в кінець шкільного подвір’я. Ноги мокрі, поки дійдеш", — розповідає Юлія Тріщ.

У Спаському ліцеї талет розташований на шкільному подвір’ї
У Спаському ліцеї талет розташований на шкільному подвір’ї. Суспільне Карпати

Вбиральнею на вулиці користуються і вчителі.

"Холодно, незручно і дуже далеко йти. В XXI столітті хотілося б більшого комфорту, тепла і зручності. По-перше, менше б часу займали походи в туалет, по-друге, ми та діти не простуджувалися, бо там — протяги. Немає ані унітазу, нема де руки помити. До умивальника треба йти назад в школу", — розповідає вчителька фізики та математики Спаського ліцею Надія Запухляк.

Початкова школа Спаського ліцею
Початкова школа Спаського ліцею. Суспільне Карпати

Початкова школа Спаського ліцею розташована у приміщенні колишнього інтернату, неподалік основних корпусів. Зі слів директорки навчального закладу Любові Стадник, там облаштували внутрішній туалет у колишньому приміщенні кухні.

"У 2019 році ми розібрали там пічку, кухню й отаким господарським методом побудували оцей туалет", — каже Любов Стадник.

У початковій школі Спаського ліцею облаштували внутрішній туалет у колишньому приміщенні кухні
У початковій школі Спаського ліцею облаштували внутрішній туалет у колишньому приміщенні кухні. Суспільне Карпати

Марічка Дичкевич навчається у другому класі Спаського ліцею. Дівчинка каже, що їй дуже комфортно, адже санвузол розташований біля її класу.

"Дуже добре, що туалети є всередині, бо ми не ходимо надвір, не промерзаємо і не хворіємо", — розповідає Марічка Дичкевич.

За словами директорки ліцею, щоб вирішити питання з туалетом, потрібно побудувати новий корпус школи. Любов Стадник каже, у ньому можна було б розмістити 360 учнів. Згідно з проєктом, який розробила Спаська сільська рада, зводити його мають на подвір’ї навчального закладу, бо проводити комунікації до п'яти корпусів затратно.

За словами голови Спаської громади Миколи Медведя, аби збудувати новий корпус у Спаському ліцеї, минулого року розробили проєкт та подали його на державну програму "Велике будівництво", але він не пройшов. Грошей, щоб збудувати корпус самотужки, у громади немає.

"Ми хотіли добудувати, щоб туалети були всередині, і нове приміщення харчоблоку. На жаль, загальна вартість проєкту складає 72 млн 95 тис., а це — дуже багато", – каже Микола Медвідь.

Читайте також: Закриття гірської гімназії на Франківщині: батьки обурюються, мер Косова пояснює рішення міськради

У Лугівській гімназії Спаської громади вбиральня також розташована на вулиці. За словами директорки закладу Галини Ріжко, до одного із чотирьох корпусів добудували приміщення, де мали б облаштувати вбиральню.

"З криниці підвели воду. Маємо поставити кабінки за сучасними вимогами. Але, оскільки зараз закінчилися гроші, роботи зупинили", – розповідає Галина Ріжко.

Лугівська гімназія Спаської громади
Лугівська гімназія Спаської громади. Суспільне Карпати

П’ятикласниця Вікторія Пазяк каже, що до туалету на вулиці звикла, але краще, щоб його облаштували у приміщенні.

"Коли падає дощ, – мокро і холодно. Якщо сніг, то ноги стають мокрі. В школі було б краще", – розповідає Вікторія Пазяк.

Туалет у Лугівській гімназії Спаської громади
Туалет у Лугівській гімназії Спаської громади. Суспільне Карпати

Зводити приміщення для туалету в Лугівській гімназії почали за програмою "Гідність дитини", розповідає голова Спаської громади Микола Медвідь. З обласного бюджету на будівництво мали спрямувати 1 млн 400 тис. грн, проте громада отримала лише 500 тис. грн. Потім фінансування припинили.

Як повідомляють на сайті освітнього омбудсмена України, впродовж трьох років кількість вбиралень на шкільних подвір'ях області зменшилася на 66.

36 шкіл з туалетами надворі: хто повинен подбати про комфорт учнів у прикарпатських громадах
Суспільне Карпати

За словами директора департаменту освіти, науки та молодіжної політики облдержадміністрації Віктора Кімаковича, проблемою відсутності внутрішніх санвузлів у школах є те, що навчальні заклади мають по декілька корпусів.

"Переважно в цих віддалених корпусах навчається неймовірно мала кількість дітей – 20-30. Це не означає, що вони не повинні мати санвузол, але облаштування такого туалету згідно з державними будівельними нормами буде коштувати від пів мільйона до півтора мільйона гривень. Ці гроші мають знайти місцеві бюджети. Але, якщо ми говоримо про бюджети, наприклад, гірські, в них дуже маленькі надходження, і вони не можуть мати грошей для того, щоб облаштувати цей туалет", – каже Віктор Кімакович.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

На початок