Державну програму "Доступні кредити 5-7-9%" представили в Тернополі

Державну програму "Доступні кредити 5-7-9%" представили в Тернополі

Державну програму "Доступні кредити 5-7-9%" представили в Тернополі Оригінальне

У Тернополі в облдержадміністрації представили державну програму "Доступні кредити 5-7-9%". Це кредитування для малого та мікро бізнесу. Про це розповів представник фонду розвитку підприємництва Руслан Гашев.

За його словами, проєкт діє від 3 лютого. Під час нього 4 банки України надають кредити під 5, 7 та 9 відсотків підприємцям. Ринкова вартість таких кредитів – 17-18%, - повідомив доктор економічних наук Михайло Лучко. Компенсує різницю ставки банкам держава.

Руслан Гашев розповів про державну програму підприємцям та представникам банків Тернопільщини. За його словами, кредити під 5 7 і 9 банки надають на придбання та ремонт обладнання чи на будівництво або ремонт приміщень для виробництва на суму до 1,5 млн грн терміном до 5 років. Каже, що ця програма – для того, щоб створити нові робочі місця:

"Глобальна мета цієї програми, виходячи з модернізації обладнання та створення робочих місць – це, можна сказати, трансформація національної економіки в бік приватного, малого підприємництва, тому, що це той сегмент, який дозволяє швидко адаптоватися світових фінансових рис. В розумінні нашої програми мікро та малий сегмент - це підприємці та юридичні особи-резиденти, які відповідають двом основним критеріям. Це річний дохід від всіх видів діяльності сумарно з групою пов'язаних контрагентів, не перевищує 50 млн грн та кількість зайнятих людей в даному підприємстві, а також в групі пов'язаних контрагентів не перевищує 50 осіб, тобто дійсно малі підприємства".

Руслан Гашев розповів, як підприємець може отримати кредит за державною програмою:

"Він звертається до банку, рішення приймає банк. Ми не впливаємо на це. для нас було принципово, що кредит видається за банківськими правилами та процедурами. Далі - стандартний процес банківський кредитування: аналіз, рішення кредитного комітету, видача коштів, закупівля обладнання. І що важливо, підприємець-боржник не отримує коштів готівкою, кошти надходять безготівково перераховуються для закупівлі того обладнання".

Василь Якимович працює в агрофірмі. Каже – його фірма діє з 2001 року:

"Зараз на початку ми претендуємо вже на 9%, але якщо умовою є прийняти 8 чоловік нових робочих місць, то тоді вже буде 5%. Я думаю, що це не такий складний елемент цієї мови, можливо на 7, а на 5% можна взяти участь в цій програмі".

Голова громадської організації "Підприємці Тернопілля" Петро Мокрій звертався в банк, щоб дізнатися про цю програму. Йому розповіли, що такі кредити надають за умови, якщо перший внесок становитиме 30% суми, на яку потрібен кредит:

"Вони дають людям кредит, наприклад, на комерційний транспорт. Комерційний транспорт сьогодні коштує на грузові перевезення 100 тис. Тобто, людина має мати 30 тис своїх коштів, вона хоче 30% перший внесок, щоб тільки внести - може дадуть".

Ярослав Соляр – начальник обласного відділення одного з банків. Каже, отримали вже близько 100 заявок. Надали 1 кредит за держпрограмою. Він розповів, як кредитують клієнтів:

"Стартує ця ставка з 7 чи 9% базова ставка в загальності від створення робочих місць, кожен квартал вона переглядається. Для клієнта прописується дві ставки: ставка, яку він сплачує, стартова умовно 7% і ставка, яку компенсовує фонд підтримки підприємництва, цю ставку клієнт не сплачує, ми самостійно списуємо з рахунку фонду підтримки підприємництва, який відкритий в банку, на який фонд закинув гроші. Тому для клієнта - те, що він сплачує ту ставку, яку декларує державна програма. Перший внесок залежить від діючого бізнесу це 20%, а якщо це стартап, то там 30%. Тобто, початковий бізнес більш ризиковий, тому що невідомо наскільки бізнес-план, який там створений, наскільки він буде працювати, тому людина повинна і своїми коштами ризикувати в межах до 30% ".

Доктор економічних наук Михайло Лучко прокоментував нову програму так:

"Все буде залежати від тих умов кредитування, які будуть пропонувати банки, бо одне діло це програма, яка дає можливість забезпечити низьковідсоткову ставку, а інша умова це банківські кредити, саме умови кредитування, договір, що укладений із банком. Банківські установи завжди приховують в багатьох моментах, в договорах кредитування, дрібниці, на які бізнес не звертає увагу. Скриті відсотки, штрафи, пені, умови страхування, наприклад, при отриманні кредиту необхідно застрахувати те майно, яке ви придбаєте, та інші речі, які зазвичай ставляться в договорах кредитування. Це значно збільшить витрати підприємства по обслуговуванню кредиту, одне діло кредит, тіло кредиту, другий відсотки, а інше - суми витрат, пов'язані з обслуговуванням кредиту: це страхування, це комісії, які банки беруть власне за здійснення таких операцій".

За словами представника фонду розвитку підприємництва Руслана Гашева, на цей рік з держбюджету виділили 2 млрд грн на "Доступне кредитування". Цей проєкт діє від 3 лютого.

За цей час на Тернопільщині кредити за програмою взяли 2 підприємці, розповів голова облдержадміністрації Ігор Сопель.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди