Незаконні розкопки скіфського кургану на Миколаївщині. Справу передали до суду

Незаконні розкопки скіфського кургану на Миколаївщині. Справу передали до суду

Незаконні розкопки скіфського кургану на Миколаївщині. Справу передали до суду
Фото: Суспільне Миколаїв

13 вересня Миколаївська обласна прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт щодо трьох чоловіків, яких підозрюють у нелегальних розкопках скіфського кургану на території сільськогосподарських угідь Скобелевської сільради, Баштанського району.

Інформацію про це кореспондентам Суспільного підтвердила речниця обласної прокуратури Валерія Власова.

За даними слідства, розкопки кургану тривали у період з червня по листопад 2020 року. Щоб дістатися до цінних предметів, підозрювані зняли поверхневий шар ґрунту на об’єкті площею чотири квадратних кілометри. Такі дії призвели до часткового руйнування об’єкту культурної спадщини.

За словами Валерії Власової, обвинувальний акт стосується трьох жителів міст Києва та Одеси. Їм інкримінують організацію та здійснення умисного незаконного знищення об’єктів культурної спадщини та самовільне зайняття особливо-цінних земель за попередньою змовою осіб (частина 2 статті 28 частина 4 статті 298 та частина 2 статті 28 частина 2 статті 197-1 Кримінального кодексу України). Санкції статей передбачають до п'яти років позбавлення волі.

Суспільне Миколаїв готове надати право висловити свою позицію учасникам події або стороні їхнього захисту. Для цього пропонуємо зв'язатися з редакцією у будь-який зручний спосіб.

Що відомо

  • Юридичний статус кургану ‒ пам’ятка археології, яка стоїть на державному обліку. Це об’єкт культурного надбання України, який охороняє закон. Поховання належить до Висунської групи курганів. Воно складається із семи могил від восьми до дванадцяти метрів висотою. Курган розташований на території сільськогосподарських угідь Скобелевської сільської ради Баштанського району Миколаївської області.
  • 4 листопада 2020 року учасники громадської організації “Бузький гард” прибули до Скобелевого за анонімним повідомленням місцевих жителів про нелегальні розкопки.
  • 12 листопада 2020 року встановлена цілодобова охорона кургану поліцією.
  • 15 травня 2021 року слідчі повідомили про підозру одному з учасників групи – 45-річному жителю Запорізької області, за фактом умисного незаконного знищення об’єктів культурної спадщини.
  • 29 квітня 2021 року правоохоронці вручили киянину та двом його спільникам підозру у вчиненні кримінальних правопорушень"Незаконне проведення пошукових робіт на об’єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини". Санкції статей передбачають до п'яти років ув’язнення з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
  • Польовим комітетом інституту археології НАН України розраховано попередню суму збитків, завданих державі від незаконних розкопок кургану невідомими – це 151 мільйон гривень.

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram.

На початок