“Грибний сезон”: як збирати гриби, аби не потрапити до лікарні

“Грибний сезон”: як збирати гриби, аби не потрапити до лікарні

Ексклюзивно
“Грибний сезон”: як збирати гриби, аби не потрапити до лікарні
Ілюстративне фото грибів, фото: Unsplash

В Україні стартував грибний сезон, який триватиме аж до листопада. Збирання грибів для багатьох українців є приємним способом провести вільний час, проте таке дозвілля містить в собі й багато небезпек, якщо не розбиратися в грибах досконало. Українське радіо розпитало у старшого наукового співробітника Інституту ботаніки імені Холодного Миколи Придюка, як збирати правильні гриби, за якими ознаками виокремити отруйні, та які гриби можна знайти у наших лісах.

За словами експерта, гриби є не лише смачною, але й корисною їжею.

“Процес збору грибів заспокоює: таке медитативне заняття дозволяє зігнати стрес. Плюс гриби смачні та корисні. Вони містять чимало корисних вітамінів та мікроелементів”, – розповів Микола Придюк.

Науковець зазначив, що в різних природних зонах ростуть різні гриби. Проте, оскільки гриби мають досить широкі ареали, то часто один і той самий гриб можна зустріти в Європі, Азії та Північній Америці

"Тому грибів, які б в нас траплялися лише в певній ділянці, порівняно мало. Наприклад, в степовій зоні частіше трапляються різного роду печериці. Але, оскільки ділянки степової рослинності клаптиками трапляються і в інших природних зонах України, то, наприклад, той же зморшок степовий знаходять й за межами степової зони", – зауважив він.

За словами експерта, інші гриби, як правило, розповсюджені по всій території лісової зони України. Як зауважив науковець, також в Україні, хоча й дуже рідко, але трапляються навіть трюфелі.

"Частіше, щоправда, люди знаходять так звані несправжні – свинячі – трюфелі, які дійсно в дечому схожі на трюфелі, але смаковими якостями значно поступаються", – пояснив він.

Експерт розповів, що, на жаль, простих способів, щоб відрізнити неотруйний гриб від отруйного, немає.

"Якщо гриб, наприклад, поїдений слимаками або личинками, це не означає, що він їстівний для людей. Адже слимаки запросто їдять, наприклад, бліду поганку", – зазначив науковець.

У разі, якщо грибник не має надто глибоких знань, експерт рекомендує збирати лише гриби, які входять до групи трубчастих.

"Якщо ви не знаєте грибів, найпростіший спосіб – збирати лише трубчасті гриби, тобто білі гриби, маслюки, підберезники. Серед них в Україні немає отруйних видів, максимум людина може натрапити на так званий “жовчний” гриб, який є дуже гірким на смак", – порадив Придюк.

Нагадаємо, що всі гриби поділяються на отруйні, неїстівні, їстівні та умовно-їстівні. До отруйних відносять бліді поганки, мухомори, несправжні опеньки тощо. Неїстівними називають ті гриби, які не є отруйними, але мають неприємний запас чи смак. Серед них, зокрема, й згаданий жовчний гриб. Умовно-їстівними є гриби, які втрачають отруйні властивості, якщо їх правильно обробити – зварити, засушити, й так далі. Безпечно ж вживати у їжу можна печериці, підберезовики, рижики, гливи, опеньки, маслюки, лисички, боровики, моховики та інші.

Аби уникнути отруєння грибами, слід суворо дотримуватись кількох правил:

  • не їсти дикорослі гриби, а замінити їх на вирощені штучно;
  • не купувати гриби на стихійних ринках;
  • збирати лише добре відомі гриби;
  • не збирати занадто молоді чи старі гриби, адже їх легко переплутати із отруйними;
  • не збирати гриби на забрудненій території, адже вони вбирають токсичні речовини і навіть їстівний гриб може бути небезпечним;
  • не збирати гриби в посушливу погоду, адже гриби пересихають і концентрація токсинів в них підвищується;
  • не їсти сирі гриби;
  • варити гриби не менше трьох разів, щоразу по 30 хвилин в новій підсоленій воді;
  • страви з грибами зберігати в холодильнику не більше доби.

У випадку, якщо після споживання грибів людина запідозрила отруєння, слід негайно викликати лікаря. Симптоми отруєння, серед яких нудота, блювання, біль в животі, діарея, підвищення температури, задуха, судоми, галюцинації, холодні кінцівки можуть проявитися від 30 хвилин до кількох днів після споживання грибів.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок