В Україні немає абсолютної заборони на подвійне громадянство — юрист

В Україні немає абсолютної заборони на подвійне громадянство — юрист

Ексклюзивно
В Україні немає абсолютної заборони на подвійне громадянство — юрист
Global Citizen Solutions

Президент України Володимир Зеленський виступає за прийняття законодавства, яке дозволить українцям мати подвійне громадянство, проте наразі це питання є складним через російську паспортизацію українських громадян на тимчасово окупованих територіях. Чи справді українська Конституція забороняє мати більше одного громадянства та які вигоди могли би отримати українці, якби мали кілька паспортів в ефірі Українського радіо розповів професор Європейського університету Сергій Панасюк.

“В Україні немає абсолютної заборони для громадян мати громадянство іншої держави. В Конституції є поняття “єдиного громадянства” і воно означає, що немає громадянств адміністративних одиниць. Не може бути, наприклад, громадянства Криму чи Київської області. Але єдине громадянство України не означає, що в нас діє принцип одного громадянства”, - розповів він.

За словами професора, конституційний принцип “єдиного громадянства” деталізується в законі про громадянство, який передбачає, що навіть якщо особа має громадянство іншої держави, то Україна ставиться до неї як до свого громадянина.

“Також в законі йдеться про те, що якщо особа набула громадянство іншої країни після одруження, народження, усиновлення або інших можливостей його отримання, то Україна не проти. Йдеться, наприклад, про випадок, коли ви одружилися з громадянином іншої держави і вона автоматично дає вам громадянство (“пасивне набуття громадянства” - прим.ред.). Якщо ви отримали його пасивно, тобто не пішли й не написали заяву до іншого посольства, що ви хочете отримати громадянство іншої держави, то Україна не проти”, — пояснив юрист.

За його словами, якщо набувати громадянства пасивно, то українське законодавство не забороняє мати й три чи чотири громадянства.

"Якщо ви народилися в іншій країні чи купили будинок за кордоном і вам за це інша країна дає громадянство, все можливо”, — відзначив Панасюк.

Також він наголосив, що навіть якщо українець порушив закон та особисто звернувся до представництва іншої країни з проханням про отримання громадянства й іноземна держава не вимагає підтвердження виходу з українського, особа буде зберігати два паспорти.

“Щоб знайти це порушення, потрібна заява від цієї людини або Україна має звернутись в інші посольства, проте вони не скажуть, чи є людина громадянином іншої держави. Як правило, країни відповідають, що це їхнє внутрішнє питання”, — пояснив юрист.

Водночас за його словами, якщо запровадити винятки щодо подвійного громадянства для окремих держав, це буде порушенням прав, тому що буде виділено окремий вид громадян чи державу.

“Якщо ж говорити про переваги подвійного громадянства, наприклад, з Америкою, то йдеться про колосальні можливості для бізнесу, довгострокового перебування на території США з метою пошуку роботи, навчання. Але я не думаю, що це можливо ані з США, ані з ЄС”, - зазначив Панасюк.

На думку професора, отримання другого громадянства було актуальним, коли Україна не мала безвізу, адже з іноземним паспортом можна було подорожувати: “Після отримання безвізу стало легше, але громадянство все ж залишилось привабливим, адже воно дає певні політичні та економічні свободи”.

Що відомо

  • 26 лютого Рада національної безпеки та оборони доручила Кабінету міністрів розробити законопроєкт щодо осіб з подвійним громадянством.
  • Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що бізнесмен Ігор Коломойський не зможе обіймати жодні державні посади, допоки він матиме інші громадянства, окрім українського.
  • У Верховній раді зареєстровано зміни до кількох законів щодо іноземного громадянства, яким пропонується легалізувати подвійне громадянство в Україні.
  • Голова Державної міграційної служби України Максим Соколюк заявив, що громадянам можуть дозволити мати два паспорти, але будуть обмеження щодо РФ.
  • Заступниця голови депутатської фракції "Слуга народу" Олена Шуляк заявила, що в законопроєкті про подвійне громадянство виключена спрощена процедура для країни-агресора, а перелік країн для його отримання визначатиме Кабінет міністрів.

Читайте також

Як можна вирішити проблему подвійного громадянства. Пояснює експерт

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок