Знайдений манускрипт з ключем до розгадки таємниці сувоїв Мертвого моря

Знайдений манускрипт з ключем до розгадки таємниці сувоїв Мертвого моря

Знайдений манускрипт з ключем до розгадки таємниці сувоїв Мертвого моря

Доктор Даніель Вайнстуб з Університету Бен-Гуріона в Негеві (Ізраїль) представив нове дослідження, що проливає світло на давню таємницю сувоївРелігійні манускрипти. Вперше знайдені в 1947 році в печерах Кумрана і датуються періодом з III ст. до нашої ери по I ст. нашої ери Мертвого моря. Археолог виявив середньовічний манускрипт, що описує древній релігійний обряд і пояснює походження сувоїв у печерах Кумрана. Про це повідомляє видання The Jerusalem Post.

Ключ до розгадки таємниці знаменитих сувоїв Мертвого моря доктор Вайнстуб знайшов у середньовічному манускрипті. Цей документ багато століть зберігався в Каїрській генизі – найбільшому архіві середньовічних рукописів, що зберігся в генизі синагоги Фустат (нині – в межах Каїра).

Архівні документи датовані періодом, що охоплює понад тисячоліття – з кінця IX по кінець XIX ст. Вони написані єврейським письмом арабською, єврейською, арамейською і деякими іншими мовами. Згідно з новим дослідженням, в одному з цих манускриптів – Дамаському документі, скопійованому з більш раннього джерела приблизно 1000 року нашої ери, – дослідник виявив опис містичної релігійної церемонії.

Учений звернув увагу, що подібний опис зустрічається і в декількох сувоях Мертвого моря. Але якщо раніше тексти 2000-літньої давнини науковою спільнотою сприймалися як містичні, то поява манускрипту, який розповів про існування подібної традиції через тисячу років, змусило провести історичні паралелі.

Знайдений манускрипт з ключем до розгадки таємниці сувоїв Мертвого моря

За словами Вайнстуба, знайдений опис давньої релігійної церемонії підтверджує ідею про те, що Кумран був тісно пов'язаний з есеями. Однак, на його думку, це було не постійне поселення невеликої єврейської громади, а сакральне місце, куди члени цієї релігійної спільноти та кандидати в нього щорічно приходили з усієї країни.

Паломники приходили на кілька днів і спали прямо на землі, тому їм не потрібні були оселі. З собою вони приносили рукописи, які залишали в печерах.

За його словами, церемонія будувалася за зразком, описаним у Второзаконні. У главах 27-28 Мойсей дає ізраїльтянам настанови про те, як проводити божественні церемонії благословення і прокляття на горах Гевал і Гаризим після того, як вони увійдуть в землю обітовану. Пізніше ця церемонія була описана в Книзі Ісуса Навина.

Це узгоджується з результатами останніх досліджень, які довели, що сувої Мертвого моря створювалися не тільки в Кумрані, але й в інших місцях, включно з досить віддаленими, створювалися в різний час і різними людьми.

Сувої Мертвого моря були виявлені, починаючи з 1947 року, в печерах Кумрана на Західному березі річки Йордан, а також в інших печерах, зокрема в розташованих в Юдейській пустелі, і в Масаді. Ще одну печеру археологи виявили зовсім недавно. З'ясувалося, що вона вже піддавалася розграбуванню.

У 2018 році стало відомо, що щонайменше п'ять з 16 фрагментів Кумранських рукописів, придбаних для американського музею, виявилися підробленими.

Читайте також

Венецію і Стоунхендж хочуть внести до об'єктів Світової спадщини в небезпеці ЮНЕСКО

У Бразилії відкрили другу за величиною у світі статую Будди

У Прип'яті обладнають музей та відновлять вітражі

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше