Свинцеву печатку XII століття знайшли у заповіднику "Межибіж" на Хмельниччині

Свинцеву печатку XII століття знайшли у заповіднику "Межибіж" на Хмельниччині

Свинцеву печатку XII століття знайшли у заповіднику "Межибіж" на Хмельниччині
Фото: Суспільне

Свинцеву печатку із зображенням святого Пантелеймона та Івана Хрестителя знайшли на території Державного історико-культурного заповідника "Межибіж", розповідає його директор Олег Погорілець. За його словами, знахідка датована XII століттям. Загалом від початку цього року на території заповідника знайшли більше 200 пам’яток археологічного значення.

Археологічні дослідженні в Меджибізькій фортеці тривають цілий рік. Однак саме влітку археологи можуть досліджувати подвір’я, розповідає директор Державного історико-культурного заповідника "Межибіж" Олег Погорілець. Додає: нова знахідка пояснює те, що Меджибіж був не просто дерев’яною фортецею, а князівською адміністрацією.

"Ця печатка невелика, в руках її майже не видно. Вона нам розказує про те, що Великий Київський Князь Ярослав, а це середина XII століття, прислав грамоту до Меджибожа до тих князів, які тут були. Це вже знахідка п’ятої печатки. Саме завдяки археологічним дослідженням таких знахідок ми можемо довести, що Меджибіж існував не тільки в 1146 році, а ще й на 50 років раніше", - каже Олег Погорілець.

Нещодавно віднайшли кістяки тварин, які наразі досліджують.
Нещодавно віднайшли кістяки тварин, які наразі досліджують. Фото: Суспільне

Додає: досліджуючи фортецю, археологи знаходять пам’ятки різних періодів. Наразі працюють над знахідкою XIII століття.

"Саме тут ми віднайшли кістяки тварини. Ми не знаємо, що це тварина - чи це кінь, чи корова. Але археологи дуже обережно ножем і щіточками розчищають його, і потім вже спеціалісти зможуть підтвердити. Є версії, що саме ця тварина загинула під час штурму Меджибожа у 1255 році, коли Меджибіж був спалений", - розповідає Олег Погорілець.

Археологічні дослідженні в Меджибізькій фортеці тривають цілий рік, та саме влітку археологи можуть досліджувати подвір’я.
Археологічні дослідженні в Меджибізькій фортеці тривають цілий рік, та саме влітку археологи можуть досліджувати подвір’я. Фото: Суспільне

Більше двох сотень знахідок за цей рік виявили на території Межибізької фортеці, продовжує Олег Погорілець:

- Тільки тут ми знайшли до 20 монет, знайшли 30 наконечників арбалету, знайшли сотні кусочків фрагментів кераміки різних періодів, залізних цвяшків, пружків, це десятками все. Зараз це все опрацьовується, робимо науковий звіт, а потім здаємо в інститут археології. Один екземпляр зберігається в нас, і вже потім ми можемо статті наукові писати.

За словами Олега Погорільця, весь матеріал, який знаходиться на території заповідника, після аналізу та вивчення відвідувачі зможуть переглянути під час екскурсій.

На початок