"Єдина". Як харківський художник "збирає Україну" з 25 частин

"Єдина". Як харківський художник "збирає Україну" з 25 частин

"Єдина". Як харківський художник "збирає Україну" з 25 частин
. Харківський кераміст Славік Пасинок, автор проєкту "Єдина", фото: Суспільне

"Помандрувати Україною і зібрати частинки тіла? Хм. Ну, ніхто ж не робив так", — говорить Славік Пасинок, кераміст із Харкова. Йому 26, і навесні він десь почув, що цього року Україна відзначає 30-ту річницю незалежності. Протягом двох наступних місяців Славік подорожував країною, в кожній області роблячи гіпсовий зліпок певної частини тіла місцевої дівчини. Усього 25 різних керамічних фрагментів жіночого тіла, з яких Славік збирає одну скульптуру. Він назвав її "Єдина", це — його подарунок Україні на день народження.

Журналісти UA:Культура їздили зі Славіком у його керамічний тур і зробили про це документальний фільм "По частинках". Далі — дещо про пригоди головного героя цього фільму.

"Я не маніяк, я просто художник"

Уявіть, що геть незнайомий вам хлопець пропонує приїхати до вас у місто, аби зробити гіпсовий зліпок будь-якої частини вашого тіла на ваш вибір. Вам доведеться роздягнутися (можливо, повністю, якщо ви обрали інтимну частину тіла), цей хлопець маститиме вас вазеліном, шар за шаром вкриватиме бинтами, просоченими рідким гіпсом, і вам не можна буде поворухнутися, аж поки зліпок не буде готовий. І якщо раптом ви подумали, що пропозиція сумнівна і має якийсь підтекст, то це лише тому, що ви ще не знаєте Славіка.

Зліпок живота Славік робив у Харкові
Зліпок живота Славік робив у Харкові. Фото: Суспільне

"Я не маніяк, я просто художник. Коли люди бачать щось незвичне, вони завжди кажуть: збоченець. Я вже звик до жартів про маніяцтво, і не ображаюся", — говорить Славік, накладаючи черговий шар гіпсу на дівочі сідниці у кущах на березі Десни в Чернігові, просто на очах у здивованих відпочивальників.

Альона вчилася зі Славіком в Харківській академії дизайну і мистецтв, знає його давно і стверджує, що він був найдивнішим у їхній групі
Альона вчилася зі Славіком в Харківській академії дизайну і мистецтв, знає його давно і стверджує, що він був найдивнішим у їхній групі. Фото: Суспільне

Його ідея — поєднати різні частинки дівочого тіла в одну скульптуру, присвячену Дню незалежності України. Це його спосіб прорефлексувати на тему єдності України: хоч вона нібито і банальна, Славік хоче подивитися на це в новому ракурсі.

Тернопіль — рука, Харків — живіт, Нетішин — груди, Крим — стопа.

Славік збирав частинки тіла 25 українських дівчат в режимі шаленого марафону. Аби не заплутатися у дівчатах, містах і зліпках, Славік вів записничок із замальовками, на них — жіноча фігура, розділена на 25 шматочків.

У записнику Славіка — замальовки жіночої фігури, розбитої по частинках-областях
У записнику Славіка — замальовки жіночої фігури, розбитої по частинках-областях. Фото: Суспільне
"Карина — сідниці, Альона — голова, Марія — коліно"

Із кожною дівчиною-моделлю Славік поводиться максимально коректно і акуратно.

Поки Славік робив зліпок у Слов'янську, Інна розказувала про моторошне літо 2014-го
Поки Славік робив зліпок у Слов'янську, Інна розказувала про моторошне літо 2014-го. Фото: Суспільне

Поки застигає гіпс, Альона в Лисичанська розповідає про родину, що лишилася на непідконтрольній Україні території, Ліза зі Слов’янська говорить, як страшно було в 2014-му, коли в місто прийшли бойовики, Інна з Черкас розказує про християнський табір, у якому вона нині працює.

Інна з Черкас розказала, як її бабусю заслали до Сибіру через те, що вона була християнка
Інна з Черкас розказала, як її бабусю заслали до Сибіру через те, що вона була християнка. Фото: Суспільне

Славік з дитинства ходить у церкву, де його творчість сприймають неоднозначно.

"Є люди, які думають, що в мене можуть виникати якісь погані думки, коли я роблю скульптури. Моє ставлення до дівчат-моделей суто професійне, я не можу поєднувати якісь еротичні думки із роботою, це фізично неможливо. А дехто цього не розуміє, кажуть: як це так можна тримати себе в руках"?

Знайти моделей для інтимних зліпків було найважче
Знайти моделей для інтимних зліпків було найважче. Фото: Суспільне

Із кожним містом пов’язана своя пригода: у Карпатах Славік ночував у лісі, у Львові дівчина в останній момент не змогла прийти, і довелося панічно шукати їй заміну, в Херсоні модель знепритомніла від спеки, а в Житомирі ледь не знепритомнів сам Славік, бо отруївся, втомився і перегрівся на сонці.

Аби не заплутатися в дівчатах, частинках тіла і містах, Славік вів записник
Аби не заплутатися в дівчатах, частинках тіла і містах, Славік вів записник. Фото: Суспільне
"Україна — це дуже круто. Вона емоційна, різностороння, норовлива, десь навіть егоїстична. Це людина із характером"

Цей проєкт став для нього справжнім викликом: раніше він плутав Черкаси з Черніговом і не здогадувався про існування Кропивницького. Тепер він може розказувати про Україну годинами: "Україна — це дуже круто. Вона емоційна, різностороння, норовлива, десь навіть егоїстична. Це людина із характером".

Весь проект Славік зробив за свої гроші, бо хотів почуватися вільним і ні від кого не залежати
Весь проект Славік зробив за свої гроші, бо хотів почуватися вільним і ні від кого не залежати. Фото: Суспільне

Зібравши 25 зліпків, Славік переходить до наступного етапу — зліпить кожну деталь із глини. Потім — випалить фрагменти у дров'яній печі, яку він будував сам протягом року.

Далі — ще цікавіше: зібрати різні частинки докупи. Адже всі дівчата мають різні пропорції тіла, і поєднати їх гармонійно — ще та задача. До останнього моменту ніхто, навіть автор цієї скульптури, не знав, якою вона зрештою буде. Чи може щось різноманітне "зростися", бути одним цілим, та ще й бути по-справжньому красивим? Можливо, ідея єдності чогось настільки різного є примарною, наївною і надто пафосною?

Чи зібрав Славік свою "Єдину", дивіться у фільмі UA:Культура «По частинках».

Авторки: Олена Зашко, Ганна Єресько

Читайте і дивіться також: Україна святкує 30-річчя Незалежності. Текстовий онлайн
На початок