Серпневий путч та Незалежність України. Як подію згадує депутат І скликання Ярослав Кендзьор

Серпневий путч та Незалежність України. Як подію згадує депутат І скликання Ярослав Кендзьор

Серпневий путч та Незалежність України. Як подію згадує депутат І скликання Ярослав Кендзьор Суспільне Львів

30 років тому з 19 до 21 серпня у Москві відбувався Серпневий путч. Це була спроба державного перевороту. Його організував самопроголошений Державний комітет із надзвичайного стану. Він намагався усунути від влади президента СРСР Михайла Горбачова і оголосив в країні надзвичайний стан.

20 серпня — акції непокори відбувалися по всьому Радянському Союзу. Від тодішнього голови українського парламенту Леоніда Кравчука путчисти вимагали їх підтримати і оголосити в Україні надзвичайний стан. Запровадивши його, намагалися змусити й керівництво української радянської республіки, та в результаті тодішня Верховна рада проголосувала за незалежність України.

Львів'янин Ярослав Кендзьор у той час був депутатом та журналістом. Він фільмував для львівського телебачення усе, що тоді відбувалось у Верховній раді у Києві.

Серпневий путч та Незалежність України. Як подію згадує депутат І скликання Ярослав КендзьорСуспільне Львів

Депутат І скликання Ярослав Кендзьор

"Депутати Народної ради"Наро́дна Рада" — парламентська опозиція у Верховній Раді України в 1990–1994 рр. Сформувалась із членів Демократичного блоку в українському парламенті у кінці травня 1990 р. До складу Народної Ради увійшло 125 депутатів. розуміли, що ситуація є такою, якою ми не маємо права не скористатися для того, щоб вийти (з СРСР, — ред.). Йшли консультації і розмови у нашому середовищі. І зовсім інші настрої панували у червоній частині парламенту, серед більшовицької еліти", — каже Ярослав Кендзьор.

За ухвалення конституційного рішення потрібно було, аби проголосували 300 депутатів. Депутатів Народної ради ж було 125. Щодо рішення сумнівався і тодішній Голова Верховної ради України Леонід Кравчук. Він говорив, що це питання має вирішувати Верховна Рада, а згодом побачив, що нікуди діватися.

Серпневий путч та Незалежність України. Як подію згадує депутат І скликання Ярослав КендзьорЄфрем Лукацький

Внесення прапора України до стін Верховної Ради, 24 серпня 1991 року

"Він вичікував, як розвиватиметься ситуація в Москві. Тоді він свою фракцію запевняв, що ми мусимо, як і інші республіки, ухвалювати рішення про незалежність. Ми всі тоді оперували терміном "Відновлення української держави". Хоч потім уже, коли остаточний текст був відредагований, комуністи не погодилися на слово "відновлення", ми пропонували "Акт відновлення державної незалежності України", — каже Ярослав Кендзьор.

1 грудня 1991 року в загальноукраїнському референдумі взяло участь 32 мільйони громадян України, з яких 90.35% підтвердили Акт про незалежність України.

Читайте також: День Незалежності-2021. Які заходи готує Україна до 30-ї річниці

Читайте нас у Telegram: головні новини регіону

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди