Географічний центр України перенесли з Кіровоградщини на Черкащину. Хто і чому це зробив

Географічний центр України перенесли з Кіровоградщини на Черкащину. Хто і чому це зробив

Географічний центр України перенесли з Кіровоградщини на Черкащину. Хто і чому це зробив Суспільне Кропивницький

Географічний центр України може бути і в Кіровоградській області, і в Черкаській, залежно від методу визначення. Про це Суспільному розповів доктор географічних наук Олександр Колотуха. Впродовж шести років – з 1989 до 2005 – географічним центром України вважали селище Добровеличківка Кіровоградської області. З 2005-го його перенесли у село Мар'янівка Черкаської області. Суспільне розповість, хто і чому це зробив.

На північно-східній околиці селища Добровеличківка стоїть камінь. На ньому написано, що ця точка є географічним центром України. Визначив це доктор географічних наук Віктор Шевченко у 1989 році. Олександр Колотуха показав метод, за яким працював географ, визначаючи центр України.

"По координатах південної і північної точок визначав середню широту, по координатах східної і західної точок середню довготу. Атлас має дві половинки і коли ці дві лінії перетнулися – широти і довготи – вийшла точка, в якій ми з вами знаходимось, дійсно це центр. Метод гарний для, наприклад, таких країн як Польща, яка має прямокутну форму, Німеччини, Єгипту. У нас геометричність порушується південною частиною, тому що Автономна республіка Крим – це півострів, зліва і справа акваторії морів, які не враховуються".

Географічний центр України перенесли з Кіровоградщини на Черкащину. Хто і чому це зробивСуспільне Кропивницький

Олександр Колотуха пояснив, чому в Україні може бути два географічних центри.

“Обидва можуть претендувати на звання географічного центру України, визначеними різними методами. Метод середніх координат має право на життя. Другий метод – більш професійний, як центр ваги плоскої фігури в кордонах України, але доповнений більш складними математичними розрахунками – це село Мар'янівка колишнього Шполянського району Черкаської області”.

У селищі знак, що символізує географічний центр України, прибирати не планують. Навпаки, встановлять новий, говорить голова громади Володимир Осієвський.

"У вигляді Верховної ради з куполом, буде стільки колон, скільки у нас областей. Над кожною колоною будуть символічні знаки кожної області, а в центрі куполу прапор України".

У місцевому краєзнавчому музеї є історичні документи про селище. Воно засноване у другій половині 18 століття, каже директорка Валентина Грінченко.

“Є така легенда, що на річці Добра поселився коваль Величко і тому селище має назву Добровеличківка. Заселяли, в основному, Добровеличківку жителі єврейської національності. Крім євреїв, болгари, молдавани, українці, росіяни, білоруси”.

Директорка показала відділ з документами і фотографіями, які, каже, свідчать про те, що географічний центр України – у Добровеличківці. Це світлина, на якій видно, як відкривають пам’ятний знак у 1991 році.

"Був встановлений тимчасовий пам’ятний знак, а у 2002 році до Дня незалежності України встановили пам’ятний знак "Географічний центр України" з картою, де нанесені крайні точки".

Географічний центр України перенесли з Кіровоградщини на Черкащину. Хто і чому це зробивСуспільне Кропивницький

Життя не змінилося, як би не називали Добровеличківку – географічним чи не географічним центром України, каже місцевий житель Володимир Шаповалов.

"Я проїжджаю там кожного дня. П'ять років тому тут було веселіше, а тепер все гірше і гірше. Ви самі бачили, які у нас дороги хороші. З якої сторони не під’їдеш, всюди ями".

Місцевій жительці Надії Петровій 82 роки. Все життя прожила в Добровеличківці, 40 років пропрацювала вантажницею. "Я розвантажувала вагони, працювала на будівництві, дуже важко було. Який з того толк, ходити не можу. У нас є камінь, географічний центр, оце все, що я знаю".

Місцева жителька Катерина Сологуб поралася на городі. У вересні їй виповниться 80 років. Каже: на життя не скаржиться, було б здоров’я.

"Їсти та одягнути є що. Пенсія невелика, добре, що вчасно дають, 19-го числа я знаю, що отримаю 2800 гривень. Є картопля, морква, жити можна, аби тільки здоров’я було. Я відразу працювала в колгоспі, а потім перейшла в комунгосп, 25 років пропрацювала в ритуальній службі. Так, нині важко жити, роботи немає, але сьогодні ти можеш заробити 5, завтра 25, а післязавтра тисячу гривень".

Новий пам’ятний знак про географічний центр України в Добровеличківці планують встановити у наступному році, сказав голова громади.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди