”Цим мало хто хоче займатися”. Керівник кропивницької телестудії – про дитяче кіно

”Цим мало хто хоче займатися”. Керівник кропивницької телестудії – про дитяче кіно

”Цим мало хто хоче займатися”. Керівник кропивницької телестудії – про дитяче кіно Facebook студії "КУ-раж"

У Кропивницькому більше 20 років працює дитяча кінотелестудія ”КУ-раж”. Акторській майстерності, тележурналістиці, сценарній справі, операторській роботі та роботі в кадрі дітей віком від 6 років вчать її керівники Володимир Крутоус та Наталія Устименко. Знімають повний і короткий метри, телепроєкти, відеоролики тощо. Скільки відзняли за роки існування – не рахували. Володимир Крутоус розповів Суспільному про специфіку дитячого кіно, мотивацію працювати саме з дітьми та фільм, знятий до 30-річчя Незалежності України.

”Поштовхом для створення студії стала робота на телебаченні”

Наприкінці 90-х років минулого століття Володимир Крутоус і Наталія Устименко почали працювати в редакції дитячих програм на обласному державному телебаченні. За роки роботи, до 2019-го, створили більше десятка теле- та радіопроєктів, серед яких ”Кукарача”, ”Клуб юних джентльменів”, ”Засинайка”, ”12 балів” та інші: ”Щоб створити якусь структуру, особливо дитячу, потрібно зрозуміти – навіщо вона потрібна. Потрібні мета і мотивація. Для ”Кукарачі” потрібні були діти-ведучі, тележурналісти і актори. Почали шукати їх у 1999 році. З 2000-го почали з декількома дітьми працювати, як з повноцінними, професійними телевізійниками і працівниками радіо: мова і дикція, акторська майстерність, робота в кадрі. То ж роком створення студії вважаємо саме 2000-й”.

”Цим мало хто хоче займатися”. Керівник кропивницької телестудії – про дитяче кіноFacebook Володимира Крутоуса

Фото зі зйомок телепроєкту "12 балів"

Працюючи з дітьми декілька років, прийшли до того, що Володимир працюватиме з молодшими дітьми – до 5 класу, а Наталія Устименко – зі старшими. Обов’язковою частиною навчання в студії, зі слів Володимира Крутоуса, є щотижневі спільні заняття: ”Старші з молодшими спілкуються на рівних. Партнерству на заняттях приділена окрема увага. Без партнера немає продукту”.

”Сучасні діти поступово втрачають навички комунікації, ми це виправляємо”

За словами Володимира Крутоуса, сучасні діти часто губляться під час живого спілкування: ”Це через гаджети. Приходять до нас за живим спілкуванням. У нас отримують психологічну допомогу, стають розкутішими, розширюють світогляд. Ми їх цьому вчимо. Дітей, які приходять в студію, приваблює картинка, яка склалася в суспільстві – мовляв, тут знімають кіно. Поступово відсіюється левова частка. Лишаються найвмотивованіші”.

Протягом останніх років, розповів пан Володимир, випускники студії, стають студентами журналістських, акторських, телевізійних факультетів тощо. Більшість отримують освіту безкоштовно.

”Після того, як пішли з телебачення, стали максимально незалежною структурою”

Володимир Крутоус розповів, що, лишивши телевізійну роботу в 2019 році, більше часу стали приділяти кіновиробництву: ”Знімаємо багато короткометражок. І цікаво те, що за три роки поза телебаченням зняли три повних метри. Це фільми ”Дві Червоні. Вежа. Zет”, ”Кльовн” та ”KSORA”.

Кількість проєктів, випущених за час існування студії, каже, не рахував.

”Цим мало хто хоче займатися”. Керівник кропивницької телестудії – про дитяче кіноFacebook студії "КУ-раж"

Особливість усіх проєктів студії – в кадрі виключно діти. Це, зі слів керівника студії – основна складність: ”Складно, але не неможливо. Взагалі, зі свого досвіду скажу, будь-яка студія – приватна, зі спонсорським бюджетом, чи незалежна, як наша, тримаються на енергетиці керівників. А якщо вдається ще й набрати команду однодумців – взагалі круто, розвиток гарантований”.

”Короткометражка, створена дітьми – чи не найуспішніша зі створених студією”

Фільм ”Метелик” – володар гран-прі на Міжнародного дитячого кінофестивалю NEXT в Одесі. Його, за словами Володимира Крутоуса, діти зробили самі: ”Розробили ідею, написали сценарій, провели кастинг, зняли. Конкурсні фільми оцінювали діти, які відпочивали в одеському таборі ”Молода гвардія”. Перемогу віддали нам, хоча серед учасників були досвідчені українські та закордонні студії”.

”Дитячих кінофестивалів, фактично, немає”

Всеукраїнських дитячих фестивалів, фактично, немає – вважає Володимир Крутоус: ”Держава не приділяє достатньої уваги дитячому контенту ані на телебаченні, ані на радіо, ані в кіно. Особливо, це стосується фільмів для молодших дітей. Їх майже немає”.

Причина, на думку керівника студії ”КУ-раж”, полягає в складності виготовлення вже на етапі сценарію: ”Дітям догодити важко. На фестивалях, ще за часів роботи на телебаченні, на нас дивились як на диваків. Дитячим кіно мало хто хоче займатися”.

”Вкладаємо у виробництво все, що заробляємо”

Кіно Володимир Крутоус і Наталія Устименко знімають за власні гроші, на власній апаратурі. Допомагають зв’язки з часів роботи на телебаченні: ”Нас знають і допомагають нам. Не грошима, а технікою, послугами, вміннями, локаціями, транспортом, гримом, консультаціями. Якщо перевести це в гроші – це дуже дорого. Час успішних у своїй галузі людей недешевий, але нам допомагають безкоштовно”.

”Цим мало хто хоче займатися”. Керівник кропивницької телестудії – про дитяче кіноFacebook студії "КУ-раж"

Володимир Крутоус розповів про досвід зробити кіно на замовлення: ”Заробили грошей, так. Але процес виробництва дав зрозуміти, що так більше не робитимемо. Ми вирішили, що це не наш досвід, у нас інші принципи”.

Меценати, каже, у студії є, але їх небагато: ”Ми дали зрозуміти, що на процес впливати не можна, що творча незалежність – на першому місці для нас”.

Фільм до ювілею Незалежності

Найновішим, на серпень 2021 року, проєктом студії, за словами Володимира Крутоуса, є короткометражний фільм ”Мотря”. Його приурочили до 30-річчя Незалежності України.

”Цим мало хто хоче займатися”. Керівник кропивницької телестудії – про дитяче кіноFacebook студії "КУ-раж"

Фото зі зйомок фільму "Мотря"

Почали знімати наприкінці липня. На 14 серпня він знаходиться на постпродакшні – монтаж, запис звуку, обробка відео тощо: ”До цього, в основному, знімали розважальне кіно. Вирішили зняти серйозний фільм, з не казковим, а максимально історичним, так скажімо, сюжетом. Не буду розкривати усі секрети, але з дописів у соціальних мережах ви і так можете дізнатись, що герої фільму потрапляють у різні епохи української історії. До кінця серпня, сподіваюсь, ”Мотря” побачить світ”.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди