"Це важко забути": на Харківщині збирають спогади жителів про Голодомор

"Це важко забути": на Харківщині збирають спогади жителів про Голодомор

Ексклюзивно
"Це важко забути": на Харківщині збирають спогади жителів про Голодомор Суспільне Харків

У Харківській області працює експедиція, яка збирає та фільмує спогади свідків Голодомору. У селищі міського типу Костянтинівка Богодухівського району знайшли двох людей. Коли почався Голодомор, Марії Тільній було 10 років, Івану Деречі — сім.

98-річній Марії Тільній було 10 років, коли в Україні почався Голодомор.

"І голодування в 33-му сильно вибило. Пухлі, йдеш, на ходу впаде і вмирає. І яма готова була на кладовищі — це я пам'ятаю. Жом їли, щавель кінський рвали, рубали сокиркою, парили й галети пекли", — згадує Марія Тільна.

"Яма готова була": спогади жителів Харківщини про Голодомор 1932-1933 роківСуспільне Харків

До експедиції увійшли працівники Національного музею Голодомору-геноциду. Вони фільмують спогади людей, що пережили ті події, спілкуються з краєзнавцями, фотографують й місця масового поховання.

Читайте також: "Коли відібрало ноги, повзла їсти бур'ян". Спогади свідків Голодоморів

Харківщина — четверта область, до якої вирушила група, розповіла Суспільному учасниця експедиції Ольга Вигодованець.

"Кожна родинна історія складає загальну картинку перебігу тих подій, коли був учинений злочин геноциду. Мільйони людей померли, мільйони людей залишилися, вони все життя, як говорять, тримають в серці цей Голодомор, тому що це важко забути емоційно", — говорить Вигодованець.

"Ще дихає людина, а вони вантажать на повозку. І яма готова була: поки повну яму накидають людей, а тоді закидають. Ні труни, нічого", — говорить Марія Тільна.

За три дні на Харківщині планують відвідати вісім населених пунктів та опитати близько 15 людей. Свідків шукали завчасно, розповідає Вигодованець.

"Яма готова була": спогади жителів Харківщини про Голодомор 1932-1933 роківСуспільне Харків

"Ми писали листи в громади, вже там нам допомагали сільські голови, старости, соціальні працівники, потім зв'язувалися з родичами свідків Голодомору, безпосередньо зі свідками", — каже учасниця експедиції.

У Костянтинівці знайшли й ще одного свідка — 95-річного Івана Деречу.

"Нас у батька й матері було шестеро, і всі вижили. Що де знайдеться, тим і годувала: картопля з городу, своє. І я ходив збирати колоски. Не тільки ж я один — там усі збирали. Де що де є — там збирали", — згадує Іван Дереча.

"Яма готова була": спогади жителів Харківщини про Голодомор 1932-1933 роківСуспільне Харків

Після Харківщини експедиція вирушить ще до шести регіонів, серед них Донеччина та Луганщина. До проєкту "Голодомор: мозаїка історії. Невідомі сторінки" увійде десять відеоісторій, їх опублікують на сайті музею.

Читайте також: Годував сиріт у Голодомор: родина у Харкові збирає життєпис про священника-вчителя Воблого
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди