Карантин продовжили до жовтня. Експерт пояснив, чи діють обмеження на практиці

Карантин продовжили до жовтня. Експерт пояснив, чи діють обмеження на практиці

Ексклюзивно
Карантин продовжили до жовтня. Експерт пояснив, чи діють обмеження на практиці Кабінет міністрів

11 серпня Кабінет міністрів прийняв рішення продовжити загальнонаціональний карантин в країні до 1 жовтня. За словами прем'єра Дениса Шмигаля, останнім часом в Україні спостерігається зростання кількості госпіталізацій хворих на коронавірусну хворобу COVID-19. Він додав, що у зв’язку із продовженням карантину уряд також ухвалить низку соціальних рішень.

Яка наразі ситуація з пандемією в Україні та наскільки зараз реально дотримуватись карантинних обмежень — в ефірі Українського радіо розповів завідувач кафедри інфекційних хвороб, професор, доктор медичних наук Національної медичної академії післядипломної освіти Олександр Дуда.

Якою є поточна ситуація

Експерт вважає, що "яскравим прикладом" ситуації з пандемією в Україні є кількість ліжок, які розгорнуті для надання допомоги хворим на COVID-19, які були на кінець лютого — на початку березня.

"Це 92,5 тисячі ліжок, розгорнутих по всій Україні. На сьогодні ми можемо казати, що задіяні 3-3,5 тисячі ліжок. Тобто це кількість госпіталізованих хворих. Не тільки ми, а й весь світ готується до осені й очікує більшої кількості хворих і госпіталізацій", — розповів науковець.

За його словами, цього літа країна йде "майже за таким же сценарієм", який був у 2020 році, однак вказує, що "вірус змінюється": "Він не однаковий. Ми вже чули про вірус "Дельта", "Дельта+", зараз вже кажуть про вірус "Лямбда" й "Йота", а також про 24 літери грецького алфавіту, які будуть використовувати для мутацій, і, можливо, навіть і будуть й інші мутації".

Читайте також: "Маємо не допустити колапсу системи охорони здоров’я". Міністр розповів, чи чекати на новий локдаун

На думку фахівця, у літню пору українці їздять по всьому світу і під час відпочинку вони не використовують карантинні заходи, які повинні бути використані. Саме тому він переконаний, що відпочивальники привозять "свіжі" віруси для своєї країни й потім починаються спалахи.

"Яскравим прикладом є Російська Федерація. Так, як пройшло літо в Росії, не було в жодній іншій країні. Це був саме вірус "Дельта". І в Україні найбільш небезпечні випадки були пов'язані саме з вірусом "Дельта", — пояснив аналітик.

Дуда переконаний, що люди почнуть повертатися додому з відпочинку і тісно почнуть спілкуватися між собою. Після цього восени відбудеться зниження температури й холодова сенсибілізаціяСенсибілізація — це стан підвищеної чутливості до певного антигену. Її основу становлять два послідовних процеси:1) активація антигенспецифічних лімфоцитів, їхня проліферація й утворення антитіл або сенсибілізованих Т-ефекторів;2) розподіл антитіл або Т-ефекторів в організмі.Сенсибілізація може бути активною і пасивною. При активній сенсибілізації організм самостійно утворює антитіла або сенсибілізовані Т-ефектори. Пасивна сенсибілізація виникає тоді, коли в організм вводять ззовні специфічні до цього антигену антитіла або сенсибілізовані Т-ефектори. верхніх дихальних шляхів, що може призвести до збільшення кількості захворілих на респіраторні захворювання, і спровокувати підвищення захворюваності на респіраторної інфекції, зокрема COVID-19.

Олександр ДудаПрофесор Олександр Дуда. Фото: УНІАН
Читайте також: Київ блокуватиме проїзні на метро у разі локдауну. Як отримати перепустку

Наскільки люди реально дотримуються обмежень

"Люди втомилися від карантину, від носіння масок. У громадському транспорті більше половини українців носять маски, але є люди, які тільки заходять в метро і відразу знімають маски, коли пройшли контроль", — розповів професор і додав, що насамперед це стосується молоді, яка носять маски "на підборідді, на руці, але не на обличчі".

Фахівець нагадав, що в Україні є два типи захисту: перший — це карантинні заходи й локдаун, а другий — це вакцинація: "Більше у світі нічого не придумали. Ізраїль — це країна, яка одна з найперших пройшла вакцинацію, де у них було вакциновано понад 60% населення. На початку літа Ізраїль закривав лікарні, згортав карантинні заходи, зокрема носіння маски, можна було ходити в ресторани й публічні місця".

Він додає, що наразі попри те, що люди вакциновані, в Ізраїлі наполягають на носінні масок, позаяк жителі Ізраїлю "поїздили по всьому світу, повертаються і кількість хворих (на COVID-19 — ред.) зростає в рази".

Читайте також: Кінотеатри зможуть працювати в карантин за умови вакцинації працівників – Ляшко

"Тому на першому місці є вакцинація, а на другому — на карантинні заходи. Якщо вони не будуть більш ефективними, то нас очікує локдаун, коли зупиняється транспорт і підприємства, люди вибірково виходять на роботу, дистанційне навчання тощо", — поясни аналітик.

На його думку, літо в Україні пройшло "більш-менш спокійно" у порівнянні з тим, що відбувалося у країнах-сусідах: "Звісно, і хворіли, і помирали (в Україні — ред.), але не в такій кількості, як у наших сусідів".

Про необхідність вакцинації

"У світі немає іншого попередження розповсюдження інфекції, особливо COVID-19, ніж вакцинація. Тому треба робити вакцинацію не тоді, коли горить, а до того, щоб були захисні антитіла. Бажано, щоб було дві вакцинації. Світ розглядає питання третьої дози", — розповів Дуда.

За його словами, актуальним на сьогодні є питання того, де взяти таку кількість вакцин, адже виробники "не встигають" їх виробляти.

"Тому якщо ми кажемо, що восени буде збільшення кількості хворих, і наше керівництво готується до цього, то треба, щоб і ми були до цього готові. Перша додає вірогідність захисту на 50% і навіть менше, а друга доза збільшує в рази цей показник", — резюмував науковець.

Читайте також: ВООЗ передала Україні 2 тисячі тестів на визначення штаму "Дельта"

Які вакцини сертифіковані в Україні

За даними МОЗ, в Україні на сьогодні сертифіковані чотири вакцини проти коронавірусної хвороби COVID-19:

  1. AstraZeneca (Covishield, SKBio) індійського, корейського та італійського виробництва — це векторна вакцина, яку розробив Оксфордський університет та британсько-шведська компанія AstraZeneca. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 12 тижнів. Першу і другу дозу можна отримати вакциною AstraZeneca, виробленою на різних майданчиках. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) для екстреного використання. Ефективність — 81,3% після двох стандартних доз, введених з інтервалом 12 тижнів або довше.
  2. CoronaVac/Sinovac Biotech — це інактивована вакцина, розроблена китайським фармацевтичним підприємством Sinovac Biotech. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 14-28 днів Схвалена ВООЗ для екстреного використання. За наявними дослідженнями ефективність вакцини становить 83,5% після щеплення двома дозами.
  3. Comirnaty/Pfizer-BioNTech — це мРНК-вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 21 день. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання. У Канаді ця вакцина показала 95% ефективності у захисті від COVID-19 серед осіб віком від 16 років.
  4. Moderna — це мРНК-вакцина, розроблена американською фармацевтичною компанією Moderna. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів. Схвалена ВООЗ для екстреного використання. Ефективність вакцини Moderna через 14 днів після введення першої дози, становить приблизно 92%. Згідно з дослідженнями виробника, через пів року після введення другої дози вакцина ефективна на 90%. Крім того, вона на 95% захищає від тяжкого перебігу захворювання. Також у Moderna зазначають, що вакцина на 100% ефективна для дітей у віці від 12 до 17 років.
Читайте також: Чи скасують в Україні масковий режим для вакцинованих. Пояснює головний санлікар

Що відомо

  • 11 серпня Кабінет міністрів ухвалив рішення продовжити дію адаптивного карантину до 1 жовтня 2021 року.
  • За 12 серпня в Україні від коронавірусної хвороби COVID-19 вакцинували 163 310 людей. З початку вакцинації повністю щепили вже понад 2,63 млн осіб.
  • За добу 12 серпня в Україні зафіксували 1263 нових випадки коронавірусної хвороби COVID-19, одужало від хвороби 1007 осіб. Загалом з початку пандемії виявили понад 2,26 млн випадків.
  • В Україні стартував п'ятий етап вакцинації від COVID-19. Вакцинуватись від коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні можуть всі громадяни, старші 18 років, а також іноземці з посвідками на проживання або які отримали статус біженця. Водночас реєструватися у чергу на отримання щеплення через "Дію" вже не потрібно.
  • Україна належить до країн із високим ризиком затяжного формування колективного імунітету і може набути його лише у 2023 році. Це пов'язано з дефіцитом вакцин і низькими темпами вакцинації.
  • У Національній академії наук вважають, що ситуація із захворюваністю на COVID-19 в Україні найближчим часом може стрімко погіршитись на тлі зростання основних епідеміологічних показників.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди