"З будь-якою справою можна ознайомитися": архіваріус пояснив, як отримати дані про жертв репресій

"З будь-якою справою можна ознайомитися": архіваріус пояснив, як отримати дані про жертв репресій

"З будь-якою справою можна ознайомитися": архіваріус пояснив, як отримати дані про жертв репресій Суспільне Херсон

Обласний архів Івано-Франківщини передав у Державну архівну службу України 500 справ для наповнення бази "Український мартиролог ХХ ст". Це — всеукраїнська онлайн-база про жертв політичних репресій 1920-1950 років. Працівники архіву досліджували документи з 2 квітня до 1 липня цього року.

Про це Суспільному розповів заступник директора установи Любомир Харук.

"Наші працівники відновили роботу над українським мартирологом ХХ ст. Це — інформаційно-пошуковий інтернет-проєкт на офіційному порталі Державної архівної служби України. Станом на сьогодні там є 66 769 справ людей, які зазнали політичних репресій в Україні. Будь-який громадянин може зайти і дізнатися коротенькі відомості про людину та в якому архіві лежить справа," — каже Любомир Харук.

Любомир Харуксайт Державного архіву Івано-Франківської області

Любомир Харук

З 2015 року набув чинності Закон України "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".

За цей час, зі слів заступника директора обласного архіву, Служба безпеки України Івано-Франківської області передала 3 316 справ.

"Це — ті справи, які завели на громадян нашої області. Вони є вже у загальному доступі. З будь-якою кримінальною справою можна ознайомитися у читальному залі", — говорить Любомир Харук.

Заява для роботи у читальному залі архівуСуспільне Карпати

Заява для роботи у читальному залі архіву

Для того, щоб попрацювати в архіві, потрібно попередньо записатися по телефону, мати із собою паспорт, а в умовах пандемії — маску, рукавички, антисептик. Любомир Харук каже, що більшість запитів від людей припадає на генеалогічні дослідження. Також звертаються для оформлення пенсії, уточнення дати народження, підтвердження національності родичів.

"За перше півріччя ми отримали 1 065 запитів, з них на 743 змогли віднайти інформацію. У 2020 році до нас всього зверталися 1 645 разів, мабуть, через пандемію", — каже Любомир Харук.

Приблизно 3 тисячі метрик є в Державному архіві Івано-Франківської областіСуспільне Карпати

Приблизно 3 тисячі метрик є в Державному архіві Івано-Франківської області

Інформацію в архіві можна отримати онлайн, поштою чи прийшовши туди. Для цього на сайті установи у розділі "взірці" потрібно подати запит.

"Якщо інформації немає, то не оплачуєте запит, а якщо знаходимо, то, наприклад, інформація про народження чи смерть коштує 322, 86 грн. Якщо запит генеалогічний, то — 1 614, 30 грн. Він — більш ширший. Покаже не тільки народження, одруження, але й батьків. Кожне коліно — це окремий запит", — каже Любомир Харук.

З його слів, в установі є понад 3 тис. метричних книг з 1745 до 1945 років. Працівники отримали їх з органів реєстрації актів цивільного стану. Також книги інколи приносять відвідувачі, або ж архів викуповує їх з аукціонів.

Повністю розмову з Любомиром Харуком слухайте у шостому епізоді генеалогічного подкасту "Про ПраКорені".

Суспільне Карпати запустило генеалогічний подкаст "Про ПраКорені". Слухайте на платформах Soundcloud Apple Podcasts та Google Podcasts.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди