Вервичка з хліба та спогади із заслання. Історія родини Ігоря Роп'яника

Вервичка з хліба та спогади із заслання. Історія родини Ігоря Роп'яника

Вервичка з хліба та спогади із заслання. Історія родини Ігоря Роп'яника
Суспільне Карпати

У дорослому віці Ігор та Оксана Роп'яники дізналися, що їхні батьки були "ворогами народу". Матір двічі виселяли у Сибір, а батько поїхав за нею. Він походив з патріотичної сім'ї. А один з його родичів — Володимир Горбовий був адвокатом Степана Бандери.

Історію родини розповів Суспільному Карпати син Ігоря та Оксана Роп'яників Ігор.

Остап Роп'яник та Галина Ільба познайомилися у Гуцульському ансамблі пісні і танцю. Він — співак (бас-баритон), вона — танцівниця. За два з половиною місяці після знайомства дівчину заарештували. Цього часу вистачило Остапові Роп’янику, щоб закохатися і чекати її із заслання.

На саме Різдво Галину із сім'єю вивезли на Сибір.

"Вже не раз, коли читаю матеріали про ті часи, коли вивозили людей, чомусь найчастіше фігурує Різдво, от я не знаю чому. Можливо, щоби більшого завдати душевного болю. І так, властиво, сталося у моєї мами. Було прикро, що їх так покарали. На саме Різдво зранку потяг рушив. І так вони їхали-їхали в ті морози. Людей помаленьку з вагона викидали, тих, що померли. Дуже важка була дорога," розповідає Суспільному Ігор Роп'яник.

Ігор Роп'яник показує документи та світлини, які вдалося віднайти
Ігор Роп'яник показує документи та світлини, які вдалося віднайти. Суспільне Карпати

Перед тим на засланні загинув рідний брат Роман. Старша сестра Марія-Ольга була розвідницею в УПА. Про її роботу дізналися енкаведисти. Марію-Ольгу засудили на 15 років таборів у Магадані.

Справа з архіву тітки Марії-Ольги Ільби
Справа з архіву тітки Марії-Ольги Ільби. Суспільне Карпати

Три роки тому Ігор Роп'яник подав запит у Службу безпеки України, щоб отримати справу тітки. Така можливість з'явилася 21 травня 2015 року, коли набув чинності Закон України "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".

"Її катували цілими днями в тому кабінеті, не давали заснути. Ломили пальці в шухлядах. Але, як вона робила, називала імена лише тих, про яких знала, що вже загинули", говорить Ігор Роп'яник про тітку Марію-Ольгу.

Світлини родини Ігоря Роп'яника
Світлини родини Ігоря Роп'яника. Суспільне Карпати

Його матір Галина Ільба теж була зв'язковою УПА. Робота у танцювальному колективі допомагала постачати пошту та інформацію у різні куточки Прикарпаття. Зі слів сина Ігоря, всю родину вислали через роботу саме сестри Марії-Ольги, адже про неї дізналися енкаведисти.

Їхні батьки уже не повернулися додому. А вона — 16-річна дівчина — опинилася з двома племінниками на засланні. Дітей перевели у дитбудинок, а Галина валила ліс у Сибіру. Згодом вдалося втекти та добратися до рідного міста.

7 січня 1948 року вона одружилася з Остапом Роп’яником, який увесь час її чекав. Хтось доніс про колишню ув’язнену, яка в текла із Сибіру, і жінку знову заарештували. У в’язниці Станіслава (нині Івано-Франківськ — ред.) народилася дівчинка Оксанка. Про це дочка дізнається, коли сама подорослішає і матиме уже своїх дітей.

Мама Галина Роп'яник з донькою Оксаною
Мама Галина Роп'яник з донькою Оксаною. Суспільне Карпати

"Тут вже була засуджена і з донькою поїхала знову на заслання. Приїхала, а там випускають її і кажуть: “Все, можете йти собі!” — Куди йти? — Куди хочете, влаштовуйтеся на роботу, шукайте житло і живіть. А вона — з маленькою дитиною — ні грошей, нічого. Ну куди подітися в чужому краю? На біду чи на щастя для неї, багато там було українців засланих, і вони намагалися один одному допомогти", — розповідає Ігор Роп’яник.

Згодом до Галини приїхав і її чоловік. Навіть у засланні талант Остапа Роп’яника оцінили: він став провідним солістом Національного ансамблю пісні і танцю Сиктивкарської філармонії.

Коли сім’я повернулася на батьківщину, народився син Ігор.

Сім'я Роп'яників
Сім'я Роп'яників. з сімейного архіву Ігоря Роп'яника

У сім'ї збереглося чимало документів, листів, є навіть мамин рецептурник. Але є серед них щось безцінне — вервичка з хліба, її Галина Ільба зліпила з хліба у в’язниці.

Ігорю Роп’янику вдалося записати спогади своїх батьків, які прожили разом 60 років. Вони дочекалися Незалежності України, виховали дітей та дочекалися онуків.

Повністю розмову з Ігорем Роп'яником слухайте у п'ятому епізоді "Вервичка із хліба та інші історії із заслання"

Суспільне Карпати запустило генеалогічний подкаст "Про ПраКорені". Слухайте на платформах Soundcloud Apple Podcasts та Google Podcasts.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди