"Приставав до мене на вулиці". Юрист і психолог розповіли, як діяти у разі домагань

"Приставав до мене на вулиці". Юрист і психолог розповіли, як діяти у разі домагань

"Приставав до мене на вулиці". Юрист і психолог розповіли, як діяти у разі домагань Суспільне Львів

23-річна дівчина зі Львова розповіла історію про те, як до неї на вулиці чіплявся старший чоловік. Дівчина написала заяву у поліцію. Справу розглядають як дрібне хуліганство. Про те, що робити у таких випадках Суспільне запитало поліцію, юристів та психолога.

Лілі — 23 роки. Дівчина каже, коли вона вранці 9 серпня йшла на роботу, біля зупинки транспорту на вулиці Володимира Великого до неї приставав старший чоловік.

"Це була 9:55. Я йшла на зупинку біля готелю "Гетьман". У цей час говорила по телефону. Цей чоловік йшов мені на зустріч і у момент, коли я поклала трубку, він на ходу бере і запихає мені руку між ноги. Я відкидаю руку і кричу: "Що ви робите?". Він з самовдоволеною усмішкою іде далі", — розповіла Ліля.

Через кілька хвилин після випадку дівчина подзвонила своєму хлопцеві. Разом вони вирішили, що краще про випадок повідомити у поліцію. Правоохоронців чекали близько 20 хвилин. У цей час Ліля з хлопцем слідкували за чоловіком.

Коли ж поліція приїхала, у Франківському відділку поліції дівчина написала заяву. На чоловіка склали адміністративний протокол, каже речниця Нацполіції у Львівській області Світлана Добровольська:

"Склали адміністративний протокол за статтею 173 — це дрібне хуліганство. Протокол вже скерований на розгляд суду. Відповідальність за це порушення тягне накладення штрафу від 3 до 7 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 51 до 119 гривень, — ред.) або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб".

Вона також додала, що чоловік є мешканцем Яворівського району, на момент вчинення дій він був нетверезим.

Визначення дрібного хуліганства за статтею — нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.

***

Дівчина написала пост у соцмережі. Серед коментарів співчуття, розуміння, були й такі, де писали, що нічого з нею не сталося. Лілія каже, скоріш за все після цього випадку їй доведеться звернутися до психолога.

"Я ніколи не думала, що можу стикнутися з цим, будучи у громадському місці. При тому, що була у штанах вільного крою", — каже Ліля.

Що каже юрист

Юрист Олег Мицик каже, зважаючи на ситуацію, ці дії мають кваліфікувати як кримінальне правопорушення, але дати хід справі не так просто.

"Слід розуміти, що ці дії однозначно ззовні підпадають під кваліфікацію кримінального правопорушення, передбаченого ст. 153 КК України, а саме вчинення будь-яких насильницьких дій сексуального характеру, не пов’язаних із проникненням в тіло іншої особи, без добровільної згоди потерпілої особи (сексуальне насильство).

Говорячи про перспективи цієї справи, скажу, що тяжко домагатися правосуддя, оскільки наші правоохоронці не бажають розслідувати навіть очевидніших злочинів, висувати підозру і в подальшому підтримувати державне обвинувачення прокуратурою. Але кожен громадянин не повинен говорити лише про гарантований результат, а доводити своє право на недоторканність, справедливість, в тому числі шляхом "тренування" поліції вчинити весь алгоритм дій по КПК України".

Як має поводитися у такій ситуації людина проти якої вчинене насильство?

Перш за все, така особа в поліції має бути не просто присутньою і почути слова правоохоронців "Іди з Богом, буде адмінка", а повинна подати заяву саме про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 153 КК України.

Потім вона повинна отримати упродовж доби (для цього необхідно ще раз сходити до відділу поліції) відмову у реєстрації такого провадження. Далі оскаржити таку бездіяльність слідчого до суду у 10-денний строк, отримати ухвалу суду про зобов’язання правоохоронців зареєструвати кримінальне провадження.

У випадку, якщо суд також відмовить у реєстрації, необхідно оскаржити відмову у апеляційному суді. Після вчинення цих дій, особа повинна отримати відповідь від поліцейських про реєстрацію кримінального провадження та бути допитаною як потерпіла.

Що буде після цього?

У подальшому для цієї особи розпочинається етап представлення її доказів. Такими доказами можуть бути:

1) покази людей, які зголосилися бути свідками та були очевидцями таких подій, що малоймовірно;

2) перевірити наявність на місці події камер відеоспостереження, отримати запис таких камер у допустимий спосіб (це мала б зробити поліція, однак, потрібно розуміти, що дані записи зберігаються на серверах протягом нетривалого часу, відтак їх потрібно отримати самостійно);

3) добиватися проведення одночасного допиту з правопорушником – ймовірно та особа може це визнати, а може і заперечити.

Іншими можливими доказами є, наприклад, ініціювання проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням спеціального технічного засобу – комп’ютерного поліграфа як щодо потерпілої, так і щодо підозрюваного (який швидше за все відмовиться) з метою фіксації факту, що слова потерпілої є правдивими.

Якщо людина отримала стрес — це можна довести

Також особа після цього випадку повинна була звернутися до лікаря-психолога для фіксації наслідків стресу, який вона отримала, виходячи з її публікації. Такі наслідки стресу можуть бути підтверджені висновком судової психологічно-психіатричної експертизи. Протягом одного місяця реакція особи на стрес може бути зафіксована медично і встановлена як насильство. Це буде додатковим доказом сексуального насильства.

У всіх випадках в Україні категорія злочинів, пов’язана із сексуальним домаганням, іншим сексуальним насильством, насильством за ознакою статі (адміністративне правопорушення), є "непочатим краєм роботи", оскільки судова практика в такій категорії справ практично відсутня.

Люди повинні "орати цю цілину". Ми чуємо про випадки сексуального домагання народних артистів, судові процеси, які відбуваються на Заході, де навіть через 20 років доводять ці обставини. Ми також цивілізована країна і статева недоторканність прямо захищена українським законодавством.

Що каже психолог

Погоджується із думкою юриста і практикуюча психологиня Ольга Шабловська. Вона каже, те, що відбулося із Лілею, підпадає під кваліфікацію сексуальне насильство. Такі дії іншої людини стосовно дівчини можуть викликати у неї значний стрес.

Що таке сексуальне насильство?

На жаль, ситуації коли чоловіки дозволяють собі задовільнять свої сексуальні фантазії без згоди жінки стаються все частіше. Ми маємо розуміти, що сексуальне насилля може проявлятися словесно (погрози з сексуальним підтекстом, залякування, непристойні сексуальні жарти з прямою та непрямою метою сексуального насилля) або через фізичний прояв — це торкання до певних частин тіла, похлопування, блокування (зажимання), які неприємні особі до якої проявляються і здійснюються проти волі в даному випадку жінки.

Якщо простою мовою, то насилля (коли відбувається порушення ваших особистих кордонів) – це будь-яка форма уваги, яка вам не приємна і продовжується після вашої відмови. Коли відбувається прояв насилля, у випадку нашої героїні – це сексуальне насилля.

Що робити коли опинилися у подібній ситуації?

Перше, що треба зробити – це заявити, що ви цього не хочете. Якщо це продовжується, треба кричати і всіляко привертати увагу, щоб про це чули інші люди, а також викликати поліцію. Якщо жінці, стосовно якої здійснили сексуальне насилля чи була завдана фізична шкода, в цей момент їй нанесено також психологічну травму. З цією травмою точно треба працювати з психологом.

Як бути в тому випадку, коли жінці не завдано фізичної шкоди (втрутилися перехожі, втік насильник, не встиг завдати фізичної шкоди і тд.)?

У цьому випадку в залежності від сприйняття ситуації, велика ймовірність, що психологічна травма завдана. Це ще довго може впливати на життя жінки.

Психологічна травма виникає, як наслідок, після події, яка відбулася в житті людини, викликавши болісні емоційні переживання, страждання, страх за себе, своє життя та життя рідних, за свій добробут, свій успіх, ставлення до себе оточуючих.

Наскільки важлива реакція людей, які тебе оточують, у випадку сексуального насилля?

Для людини, яка зазнала сексуального насилля, дуже важлива реакція оточуючих. Якщо вони перекладають відповідальність в тому, що сталося на жертву, мовляв: "Сама винна!", "не треба було штани обтягуючі вдягати", "не треба було так фарбуватися", "чого ти там ходила" і тому подібне, у жінки виникає цілий букет важких негативних емоційних переживань:

  • відчуття сорому;
  • відчуття провини;
  • страх і недовіра до людей протилежної статі.

Вони впливають на якість подальшого життя та формування стосунків з іншими. Якщо завдана психологічна травма, то однозначно варто звертатися за допомогою до психолога.

"Страх осуду"

Пригадую, як до мене звернулася дівчина у важкому депресивному стані. Як виявилося, упродовж 6 місяців, дівчина зазнавала сексуального насилля, яке завдавалося в нетрадиційний спосіб, так як насильник знав, що дівчина незаймана.

Спершу чоловік дозволяв собі торкатися до неї, вона говорила, що їй не приємно, але чоловіка це не зупиняло, чоловік приходив, коли нікого не було в дома, так як був другом сім’ї.

Коли я запитала свою клієнтку, чому ти нікому не казала про це? Вона відповіла, що боялася, що їй не повірять, що батьки її звинуватять, що про це дізнаються інші і в майбутньому ніякий хлопець не захоче з нею зустрічатися. Страх реакції оточуючих часто змушує жертву мовчати, тому я наполегливо рекомендую, не перекладати відповідальність за завдане насилля з насильника на жертву.

Що робити близьким людям у цій ситуації?

Якщо жертвою насилля стали ваші рідні або знайомі, підтримайте їх, ні в якому разі не звинувачуйте в тому, що трапилося, вислуховуйте їх і поспівчувайте їм. Якщо ми бачимо, що після спроби сексуального насилля психоемоційний стан погіршується, то потрібно обов’язково звертатися за допомогою до психолога. Це можуть бути такі ознаки: людина стає замкнута, тривожна, відбувається порушення сну, зменшення ваги, людина втрачає інтерес до звичного їй раніше життям.

Суспільне надіслало інформаційний запит на ім'я керівника Нацполіції Львівщини Олександра Шляховського. У ньому просили надати інформацію про те, які дії кваліфікують, як сексуальне насильство та скільки кримінальних проваджень із позначкою "сексуальне насильство" було відкрито від початку року на Львівщині. Зараз чекаємо відповіді.

Читайте також: У Львові суд продовжив запобіжний захід підозрюваному у зґвалтуванні 11 неповнолітніх

Читайте нас у Telegram: головні новини регіону

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди