Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: Густинський монастир

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: Густинський монастир

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: Густинський монастир
ФОТО: Володимир Пилипенко

Куди поїхати і що подивитися влітку, та ще й так, щоб не далеко і не дорого? Суспільне разом з чернігівським істориком Володимиром Пилипенком продовжує розповідати про місця, куди можна поїхати у межах Чернігівщини та не за усі гроші світу.

За 10 кілометрів від центру Прилук на березі річки Удай розташувався один із найвідоміших монастирів козацького часу – Густинський. На сьогодні монастир є діючим, він відреставрований та може вважатися зразковим прикладом монастирського будівництва XVII-XVIII століття.

Густинський монастир
Густинський монастир. ФОТО: Володимир Пилипенко

Заснування монастиря прийнято відраховувати від 1600 року, коли з дозволу настоятеля Києво-Печерського монастиря там двоє монахів оселилися і дали назву місцевості Густиня, начебто від густого лісу, що тут ріс.

Герб Горленків
Герб Горленків. ФОТО: Володимир Пилипенко

На той час майже усі землі навколо Прилук належали всесильним князям Вишневецьким. А для заснування монастиря на приватній землі слід було отримати дозвіл власника. Князь не заперечував, він активно дбав про розвиток своїх територій.

Монастир переслідували пожежі і кілька разів він повністю згорав, і лише у другій половині XVII століття коштами гетьмана Івана Самойловича вдалося збудувати нову цегляну головну церкву – Троїцьку, яка стоїть і по нині.

Троїцька церква
Троїцька церква. ФОТО: Володимир Пилипенко

Ще одним великим меценатом монастиря був Прилуцький полковник Дмитро Горленко, який оплатив будівництво цегляних оборонних мурів, надбрамної Миколаївської, або Микільської та Петроваплівської церков.

Надбрамна Миколаївська церква
Надбрамна Миколаївська церква. ФОТО: Володимир Пилипенко

Петропавлівська церква
Петропавлівська церква. ФОТО: Володимир Пилипенко

У XVIII столітті Густинський монастир став важливим релігійним центром Прилуцького полку, але за наказом Катерини ІІ у 1793 році його закрили. І коли 1845 року його відвідав Тарас Шевченко, то застав там сумну картину, що й зобразив на своїх малюнках.

Трапезна церква малюнок Шевченка
Трапезна церква малюнок Шевченка. ФОТО: Володимир Пилипенко

Церква Петра і Павла малюнок Шевченка
Церква Петра і Павла малюнок Шевченка. ФОТО: Володимир Пилипенко

Стараннями генерал-губернатора Малоросії Миколи Рєпніна та на прохання багатьох церковних сановників у середині XIX століття монастир відновили. Але зі встановленням радянської влади закрили знову.

Цього разу у монастирі розмістили спочатку інтернат для пристарілих, а згодом і психоневрологічний диспансер. І коли вже у часи Незалежності тут знову відродився монастир, то усі споруди були у жахливому стані. Розбудова монастиря триває і сьогодні.

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: Густинський монастир
Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: Густинський монастир. ФОТО: Володимир Пилипенко

Головною окрасою монастиря є Троїцький собор. Розписи собору втрачені, проте сам храм вражає бароковим орнаментом.

Цегляні мури із бійницями та надбрамна Миколаївська церква нагадують, що навіть монастирі у давній час не були захищені від ворожого нападу і надійні стіни були обов’язковою умовою виживання.

Оборонні стіни
Оборонні стіни. ФОТО: Володимир Пилипенко

У монастирях часто влаштовували усипальниці для елітних родин, які були меценатами церкви.

У Густинському монастирі є дві сімейні усипальниці. У одній поховані представники козацького роду Горленків, у іншій – графів Рєпніних-Волконських.

Усипальниці Горленків
Усипальниці Горленків. ФОТО: Володимир Пилипенко

Усипальниці Горленків
Усипальниці Горленків. ФОТО: Володимир Пилипенко

Читайте також:

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: місто Прилуки

На початок