Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: Густинський монастир

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: Густинський монастир

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: Густинський монастир ФОТО: Володимир Пилипенко

Куди поїхати і що подивитися влітку, та ще й так, щоб не далеко і не дорого? Суспільне разом з чернігівським істориком Володимиром Пилипенком продовжує розповідати про місця, куди можна поїхати у межах Чернігівщини та не за усі гроші світу.

За 10 кілометрів від центру Прилук на березі річки Удай розташувався один із найвідоміших монастирів козацького часу – Густинський. На сьогодні монастир є діючим, він відреставрований та може вважатися зразковим прикладом монастирського будівництва XVII-XVIII століття.

Густинський монастирФОТО: Володимир Пилипенко

Густинський монастир

Заснування монастиря прийнято відраховувати від 1600 року, коли з дозволу настоятеля Києво-Печерського монастиря там двоє монахів оселилися і дали назву місцевості Густиня, начебто від густого лісу, що тут ріс.

Герб ГорленківФОТО: Володимир Пилипенко

Герб Горленків

На той час майже усі землі навколо Прилук належали всесильним князям Вишневецьким. А для заснування монастиря на приватній землі слід було отримати дозвіл власника. Князь не заперечував, він активно дбав про розвиток своїх територій.

Монастир переслідували пожежі і кілька разів він повністю згорав, і лише у другій половині XVII століття коштами гетьмана Івана Самойловича вдалося збудувати нову цегляну головну церкву – Троїцьку, яка стоїть і по нині.

Троїцька церкваФОТО: Володимир Пилипенко

Троїцька церква

Ще одним великим меценатом монастиря був Прилуцький полковник Дмитро Горленко, який оплатив будівництво цегляних оборонних мурів, надбрамної Миколаївської, або Микільської та Петроваплівської церков.

Надбрамна Миколаївська церкваФОТО: Володимир Пилипенко

Надбрамна Миколаївська церква

Петропавлівська церкваФОТО: Володимир Пилипенко

Петропавлівська церква

У XVIII столітті Густинський монастир став важливим релігійним центром Прилуцького полку, але за наказом Катерини ІІ у 1793 році його закрили. І коли 1845 року його відвідав Тарас Шевченко, то застав там сумну картину, що й зобразив на своїх малюнках.

Трапезна церква малюнок ШевченкаФОТО: Володимир Пилипенко

Трапезна церква малюнок Шевченка

Церква Петра і Павла малюнок ШевченкаФОТО: Володимир Пилипенко

Церква Петра і Павла малюнок Шевченка

Стараннями генерал-губернатора Малоросії Миколи Рєпніна та на прохання багатьох церковних сановників у середині XIX століття монастир відновили. Але зі встановленням радянської влади закрили знову.

Цього разу у монастирі розмістили спочатку інтернат для пристарілих, а згодом і психоневрологічний диспансер. І коли вже у часи Незалежності тут знову відродився монастир, то усі споруди були у жахливому стані. Розбудова монастиря триває і сьогодні.

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: Густинський монастирФОТО: Володимир Пилипенко

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: Густинський монастир

Головною окрасою монастиря є Троїцький собор. Розписи собору втрачені, проте сам храм вражає бароковим орнаментом.

Цегляні мури із бійницями та надбрамна Миколаївська церква нагадують, що навіть монастирі у давній час не були захищені від ворожого нападу і надійні стіни були обов’язковою умовою виживання.

Оборонні стіниФОТО: Володимир Пилипенко

Оборонні стіни

У монастирях часто влаштовували усипальниці для елітних родин, які були меценатами церкви.

У Густинському монастирі є дві сімейні усипальниці. У одній поховані представники козацького роду Горленків, у іншій – графів Рєпніних-Волконських.

Усипальниці ГорленківФОТО: Володимир Пилипенко

Усипальниці Горленків

Усипальниці ГорленківФОТО: Володимир Пилипенко

Усипальниці Горленків

Читайте також:

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: місто Прилуки

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди