Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: місто Прилуки

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: місто Прилуки

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: місто Прилуки ФОТО: Володимир Пилипенко

Куди поїхати і що подивитися влітку, та ще й так, щоб не далеко і не дорого? Суспільне разом з чернігівським істориком Володимиром Пилипенком продовжує розповідати про місця, куди можна поїхати у межах Чернігівщини та не за усі гроші світу.

Невеличкі Прилуки мають майже тисячолітню історію. Ймовірно, місто виникло наприкінці 10 століття і його заснування пов'язане із містобудівною діяльністю князя Володимира Великого.

А от першу згадку про це місто приписують Володимирові Мономаху, який згадував один зі своїх численних походів на половців:

«І, йдучи в город Прилуку, несподівано нас зустріли половецькі князі із вісьмома тисячами, і хотіли б ради з ними битися, але оружжя відіслали були вперед на повозах, і ввійшли в город».

Із давньоруського часу у місті нічого не збереглося, натомість розквіт міста припав на козацькі часи.

Наприкінці 16 століття місто належало відомій князівській родині Вишневецьких, і Ярема Вишневецький – одіозний політичний діяч та магнат – багато зробив для його відродження.

Ярема ВишневецькийФОТО: Володимир Пилипенко

Ярема Вишневецький

Вже після повстання Хмельницького місто швидко перетворилося на регіональний центр із потужною фортецею і стало центром однойменного козацького полку.

Герб ПрилукФОТО: Володимир Пилипенко

Герб Прилук

З-поміж найвідоміших полковників були Філон Джаджалій, Петро Дорошенко, Горленки та Галагани.

Відомі родини Прилуччини дбали про місто і сьогодні невеличкі Прилуки є музеєм просто неба. Тут збереглася цікава культова архітектура 18 століття і міська забудова вже імперського часу.

Історичний центр міста – колишня фортеця – нині є гарно відремонтованою пішохідною зоною. Її окрасою є кілька храмів. Перш за все, Спасо-Преображенський собор початку 18 століття, який був збудований на кошти полковника Гната Галагана.

Спасо-Преображенський соборФОТО: Володимир Пилипенко

Спасо-Преображенський собор

Храм має типову для свого часу форму – рівностороннього хреста. Він дуже нагадує Катерининську церкву у Чернігові.

Дуже специфічно виглядає Миколаївська церква-дзвіниця, яку теж збудували Галагани. У будівлі поєднувалися однонавний храм і в’їзна брама до замку.

Миколаївська церква-дзвіницяФОТО: Володимир Пилипенко

Миколаївська церква-дзвіниця

Над брамою добудовано поверх, де у люкарни вмонтовано годинник із курантами. І це надає міській площі особливого шарму.

Із династією Галаганів пов'язана ще одна особлива будівля у Прилуках – полкова скарбниця, або арсенал Галагана.

Полкова скарбницяФОТО: Володимир Пилипенко

Полкова скарбниця

Це унікальний приклад мурованої цивільної архітектури козацького часу. Була зведена на початку 18 століття і використовувалася для зберігання коштовностей, трофеїв, клейнодів та грошей, які належало козацькому полку.

Арсенал ГалаганаФОТО: Володимир Пилипенко

Арсенал Галагана

За кількадесят метрів розташовуються ще дві святині Прилук: собор Різдва Богородиці початку в стилі класизму 19 століття та Стрітенський собор кінця 19 століття.

Собор Різдва БогородиціФОТО: ZeFt zeft.in.ua

Собор Різдва Богородиці

Стрітенський собор кінця 19 століттяФОТО: Володимир Пилипенко

Стрітенський собор кінця 19 століття

Доповнює образ площі пам'ятник святителю Йоасафу Білгородському. Він прославився не лише, як митрополит Білгородський, а й був відомим письменником-богословом, просвітником.

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: місто ПрилукиФОТО: photogoroda.com

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: місто Прилуки

Будучи сином прилуцького полковника Андрія Горленка, обрав не військову, а духовну кар'єру і був канонізований православною церквою.

Читайте також:

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: Ніжинський університет

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди