У Кропивницькому відбувається конкурс на посаду керівника театру. Чи є порушення

У Кропивницькому відбувається конкурс на посаду керівника театру. Чи є порушення

У Кропивницькому відбувається конкурс на посаду керівника театру. Чи є порушення
Суспільне: Кропивницький

Спілка театральних діячів України вважає, що конкурс на посаду керівника обласного академічного музично-драматичного театру імені Марка Кропивницького відбувається із порушеннями. Про це Суспільному розповіла представниця спілки Людмила Загоруйко. Суспільне вислухало позиції сторін.

Що відбувається

2 серпня розпочала працювати конкурсна комісія з вибору керівника театру. Свої кандидатури подали викладач та керівник ансамблю бального танцю "Kонвалія" Ігор Спінул та режисер театру Євген Курман.

14 липня відбулось жеребкування, на якому сформували склад комісії. Вона має складатись з 9 людей. Це 3 представників обласної ради, 3 людей-висуванців колективу, які не працюють в театрі, та 3 представників громадських організацій культурного спрямування.

Відповідно до жеребкування, обласну раду в конкурсній комісії представляють:

  • Дмитро Лінько – заступник голови обласної ради;
  • Ігор Білий – з виконавчого апарату ради;
  • Олександр Кулітка – з виконавчого апарату ради.

Від колективу до складу комісії увійшли:

  • Євген Нищук – ексміністр культури України, народний артист України;
  • Олесь Санін – заслужений артист України;
  • Сергій Коваленко – депутат облради.

Представники громадських організацій в комісії:

  • Роман Бутовський – з "Сучасного театру сатири",
  • Вікторія Вагжанова – Регіональний благодійний фонд "Відкрита Україна";
  • Ельміра Небесна – з "Народної академії творчості інвалідів".

Які порушення виявили

Національна спілка театральних діячів України, зі слів Людмили Загоруйко, надіслала лист-скаргу щодо порушень процедури жеребкування голові обласної ради Сергію Шульзі.

Порушення 1. Організатори жеребкування не повідомили місце час та дату його проведення.

"Через це громадські організації, зокрема і наша, не змогли бути присутніми на жеребкуванні. З запису, який з'явився пізніше, не зрозуміло: чи було щось написано на тих листиках, які вкладали у конверти, чи були конверти порожні, чи кілька листів вкладали, звідки голова комісії з жеребкування читав прізвища. Якби хтось був на комісії, ми б змогли поспостерігати та перевірити".

Порушення 2. Дві організації, які увійшли до складу комісії, не мають відношення до сфери культури. Це Регіональний благодійний фонд "Відкрита Україна" та Всеукраїнська громадська організація "Народна академія творчості інвалідів".

"Комісія на жеребкуванні не досліджувала документи громадських організацій. Згідно закону, на жеребкування подаються ті організації, які мають якесь відношення до театру та культури. Яке ці дві організації мають відношення до культури?"

Людмили Загроруйко сказала, що ці вимоги прописані в:

Лист-скаргу надіслали 19 липня. 30 липня відбулось депутатське засідання, на якому його розглянули. Людмила Загоруйко розповіла, що була там від імені Спілки: "Прийшов голова комісії, який проводив жеребкування – Олександр Корнюша. Він сказав, що жеребкування було прозорим. А скарги ніхто, крім нас, не надсилав. Значить, все нормально. Комісія винесла рекомендаційне рішення припинити конкурс на посаду керівника, але він досі триває".

Відповіді на свій лист не отримали, сказала представниця Спілки. За її словами, якщо на порушення не звернуть увагу, подаватимуть судовий позов.

Як порушення в процедурі жеребкування вплинуть на кандидатів

Порушення умов проведення роблять конкурс недійсним. Про це Суспільному сказала начальниця відділу зовнішніх комунікацій Спілки театральних діячів України Ольга Байбак: "Якщо є якісь порушення в конкурсі, ми захищаємо права людей. У нас вже були такі випадки. Процедура виборів прописана законом. Органи, що проводять цей конкурс, мають дотримуватись цієї процедури. Будь-яке її порушення може призвести до того, що конкурс визнають недійсним".

Конкурс відбувається прозоро – Олександр Корнюша

Лист від спілки отримали, сказав голова комісії з питань жеребкування Олександр Корнюша. Відповідь надішлють до 8 серпня. Додав, що у проведенні конкурсу порушень не вбачає.

Пояснення 1. Олександр Корнюша сказав, що обласна рада не має вказувати дату, час та місце жеребкування: "У відповідному розпорядженні голови обласної ради це не передбачено. Можливо, люди плутають комісію з жеребкування і конкурсну комісію. Конкурсна комісія була затверджена розпорядженням обласного голови 20 липня, через 6 днів після проведення комісії з питань жеребкування. Час, дату та місце засідання конкурсної комісії ми маємо повідомляти. Ми це робимо".

За його словами, прозорість жеребкування можна перевірити, переглянувши трансляцію на YouTube-каналі облаcної ради від 14 липня 2021 року.

"У пункті 6 статті 21 зі значком 3 закону "Про культуру" зазначається, що орган управління забезпечує онлайн-трансляцію на своєму офіційному сайті. Ми забезпечили. Що може бути публічніше, ніж відеорозгляд, я не знаю",– додав Олександр Корнюша.

Пояснення 2. Сказав, що усі громадські організації, які були внесені до жеребкування, мають відношення до культури. На жеребкування подавались 26 людей з 9 громадських організацій: "Ми дивились їхні статути, в них є культурне спрямування, культурно-патріотичне виховання тощо. Я не пам'ятаю, що саме там написано, але в статутах є такі напрями. А взагалі, ми допустили всіх. Ми нікого не обмежили, ми нікому не заборонили. Це було б неправильно".

Розповів, чому конкурсна комісія триває: "Мене запросили на депутатську комісію, яку вів Андрій Лісота. Я надав свої пояснення і пішов. Потім мені надали рішення комісії, де голові обласної ради рекомендують призупинити роботу конкурсної комісії. Рішення має рекомендаційний характер. А розпорядження обласного голови – обов'язковий. Тому ми не припинили".

Переможця визначать 17 серпня. До того часу претенденти мають підготувати до презентації план розвитку театру на один і п'ять років.

Що говорять кандидати

Ігро Спінул та Євген Курман спілкуватися з журналістами Суспільного відмовились, поки не завершиться конкурсна комісія.

Що відомо про кандидатів

Ігор Спінул – доцент кафедри музичного мистецтва і хореографії Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка. В університеті працює з 1999 року. Викладає дисципліни: "Теорія та методика сучасного бального танцю", "Теорія і методика сучасного бального та сучасного танцю у вищій школі", "Підготовка концертних номерів".

Художній керівник народного художнього колективу України ансамблю бального танцю "Kонвалія".

З 2005 року є членом Національної хореографічної спілки України, президент Кіровоградської обласної федерації спортивного танцю, член виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницький ради з 2011 року.

У 2012 році очолював театр імені Кропивницького після звільнення керівника Михайла Ілляшенка. Через кілька місяців звільнився з посади.

На місцевих виборах 2020 року балотувався до Кропивницької міської ради від партії "Опозиційна платформа – За життя".

Конкурс на посаду керівника кропивницького театру. Чи є порушення
Ігор Спінул (вгорі) та Євген Курман. Суспільне: Кропивницький та Facebook

Євген Курман — головний режисер театру імені Марка Кропивницького. На посаді — з вересня 2012 року.

З 1989 по 1994 роки навчався на театральному факультеті Київського інституту театрального мистецтва імені Карпенка-Карого, де обрав режисерський курс.

З 1995 по 1996 роки працював режисером-постановником Київського театру юного глядача на Липках.

Пройшов асистентуру-стажування в Київському національному університеті театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого. Після закінчення асистентури отримав кваліфікацію викладача вищого закладу мистецтв. Спеціальність — театральне мистецтво.

У 1999 році створив театральну школу та дитячий театр "INCUNABULA", почав викладати в університеті імені Карпенка-Карого.

З 2004 року працював у театрах Тернополя, Івано-Франківська, Хмельницького, Одеси.

З 2007 по 2012 роки — режисер-постановник Донецького національного академічного музично-драматичного театру.

На початок