Суди, корупція, тарифи. Експерт пояснив, що заважає Україні отримати новий транш МВФ

Суди, корупція, тарифи. Експерт пояснив, що заважає Україні отримати новий транш МВФ

Суди, корупція, тарифи. Експерт пояснив, що заважає Україні отримати новий транш МВФ
.

Україна вже два роки не може отримати новий транш від Міжнародного валютного фонду, оскільки не виконує зобов'язання перед організацією. Найбільші проблеми виникли у сфері боротьби з корупцією та реформуванні судової системи. Навіщо до Києва приїде МВФ та коли чекати на транш в ефірі Українського радіо розповів експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

“МВФ - це не тільки гроші, але й політика. Наші урядовці, й пан президент зокрема, в будь-якому випадку є оптимістами через посади. Навіть якщо ситуація є не дуже доброю, вони мають формувати в суспільстві оптимістичну позицію. З такої точки зору варто підходити і до будь-яких офіційних заяв і МВФ, і Офісу президента. Оптимістичні заяви ми чуємо давно, але транш Міжнародного валютного фонду в нас вже відсутній майже два роки”, — висловив свою думку Олег Пендзин.

Експерт наголосив, що насправді Україна не завжди вчасно виконує взяті на себе зобов’язання в меморандумі, зокрема є питання до боротьби з корупцією та реформи судової системи.

“Також постійною проблемою є встановлення ринкових цін на енергоносії для населення, тому що однією з цілей приїзду МВФ є бажання подивитися на виконання цього блоку Україною. Й вчора ми почули від президента, що буде проведено спеціальне засідання Ради національної безпеки і оборони з цього приводу. Разом з тим, Зеленський сказав, що певні категорії споживачів не можуть оплачувати навіть тариф, який існує зараз. Тому, мабуть, ми побачимо ідеологію формування нових тарифів на електроенергію для населення через їхню прив’язку до опції споживання: що більше ви будете споживати, то вищим буде тариф”, - розповів Пендзин.

Окремою проблемною для України складовою тарифного є й питання субсидій.

“Цього року на них виділено 37 млрд гривень і, на мій погляд, як економіста цих коштів буде не вистачати. Й в бюджеті наступного року сума, очевидно, має бути збільшена, але навряд чи нам МВФ дасть згоду на такий величезний дефіцит, який ми маємо цього року”.

“Насправді президент має рацію, що зроблено величезний крок і ми дійсно перебуваємо на фінальній стадії, але приїзд у вересні Моніторингової місії МВФ - це звичайний процес. Вони приїжджають не стільки аналізувати, що зроблено, скільки дивитися на контрольні цифри державного бюджету, який у вересні має бути поданий до Верховної ради. Їх цікавить рівень дефіциту, контрольні макроекономічні показники, які закладені в державний бюджет, тому що, попри відсутність траншів, співпраця з МВФ продовжується. А контроль за цифрами бюджету є складовою частиною нашої співпраці”, - пояснив Пендзин.

Проте експерт переконаний, що навіть якщо до кінця цього року Україна не отримає 700 млн доларів траншу в рамках програми Stand By, то отримає 2,5 млрд доларів від МВФ поза межами програми.

“МВФ на своїй Раді директорів, зважаючи на процеси, що відбуваються в світі в зв’язку з боротьбою з пандемією, прийняв безпрецедентне рішення поза межами будь-яких програм і меморандумів надати допомогу країнам-учасникам МВФ в межах їх квот. Україні припадає біля 2,5 млрд доларів для подолання наслідків коронавірусу. Ці гроші в Україну мають прийти у вересні-жовтні”, — пояснив економіст.

Ці гроші мають допомогти виконати Україні зобов'язання за кредитами, зокрема і перед МВФ. У вересні країна має погасити 1 млрд 200 млн доларів боргів, при цьому дефіцит бюджету на 2021 рік складає 243 мільярди гривень, що також рефінансуватиметься коштом запозичень.

Що відомо

  • Президент Володимир Зеленський 28 липня провів телефонні перемовини з директоркою-розпорядницею Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крісталіною Георгієвою. Сторони обговорили низку питань співпраці й попередньо погодили візит місії фонду до України, що має відбутися у вересні цього року.
  • 30 червня Міжнародний Валютний Фонд призначив своїм постійним представником в Україні економіста в ОАЕ Ваграма Степаняна. На цій посаді він замінив Йосту Люнгмана.
  • У березні глава Мінфіну Сергій Марченко заявив, що у співпраці України з Міжнародним валютним фондом триває дискусія щодо антикорупційної політики, судової реформи та ринку газу. 9 липня міністр заявив, що Україна узгодила позиції з МВФ щодо антикорупційної реформи
  • У лютому місія МВФ завершила роботу в Україні, однак сторони не домовилися про перегляд програми stand by. У МВФ заявили, що для завершення першого перегляду програми потрібен більший прогрес.
  • У серпні 2020 року представники місії МВФ мали прибути до Києва для продовження переговорів щодо продовження програми Stand By, але, з різних причин, вони зробили паузу.
  • У вересні 2020 року у Міжнародному валютному фонді заявили, що однією з ключових умов для надання кредитів Україні є незалежність її антикорупційних органів, зокрема НАБУ, Вищого антикорупційного суду та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок