Нові люди й законодавство: експерт розповів, чи посилить реформа СБУ національну безпеку

Нові люди й законодавство: експерт розповів, чи посилить реформа СБУ національну безпеку

Нові люди й законодавство: експерт розповів, чи посилить реформа СБУ національну безпеку
СБУ

На тлі зміни керівництва Збройних сил Володимир Зеленський ініціював також низку змін і в Службі безпеки, які збіглися в часі із підготовкою до другого читання проєкту закону про реформу СБУ.

Докладніше про кадрові зміни в Службі безпеки та як вони вплинуть на національну безпеку держави Українське радіо поспілкувалось із асоційований експертом програми реформування правоохоронної та судової системи Українського інституту майбутнього Іваном Ступаком.

“Насправді кадрові перестановки в силових органах - це завжди добре й це прерогатива керівника змінювати підлеглого, якщо він не впорався із поставленим завданням. Але в українських реаліях це завжди цікаво і супроводжується скандалами та внутрішніми інтригами. Перестановки в ЗСУ свідчать про те, що попереднє керівництво не впоралося із завданнями, а ми бачили дуже багато нарікань з боку Верховної ради України, яка вказувала на недоліки і провали. А те, що стосується Служби безпеки України - це цікаво, тому що ротація відбулася на фоні інсайдерського скандалу про звільнення начальника Головного управління внутрішньої безпеки Андрія Наумова”, - розповів Ступак.

Звільнення Андрія Наумова та реформа СБУ

За словами експерта, за останні півтора року Наумов став другою людиною в СБУ, яка мала на час своєї каденції найширші повноваження

“Він мав право лобіювати призначення дуже великої кількості співробітників на керівні посади в СБУ, зокрема, й тих, хто має відношення до контролювання великих потоків бюджетних коштів. Він відправляв своїх співробітників до міністерств начебто для того, щоб виявляти корумпованих співробітників СБУ, яких би там зустрічали. Хоча насправді всі знають, що це для того, щоб вибудувати там корупційну вертикаль направлення потоків у правильне русло”, — зазначив він.

Експерт також відзначив, що наразі готується ще близько 10-12 указів про звільнення людей, які "входили у вертикаль Андрія Наумова" — ексначальника Управління внутрішньої безпеки СБУ.

Він наголосив, що Зеленський був незадоволений роботою СБУ та зокрема Наумова.

“Ми навіть бачили пресреліз, де Зеленський казав, що реформі СБУ бути і щойно буде наступне зібрання ВРУ, одразу буде прийнятий закон про Службу безпеки. Але тут дві великі прогалини. По-перше, складається враження, що весь цей час президента влаштовувала позиція, що закон поки що не приймається, а тут каже, що з вересня вже приймаємо. По-друге, Зеленський заявляє, що СБУ стає фундаментом боротьби з контрабандою. Але відповідно до проєкту закону, СБУ позбавляється функції розслідування економічних злочинів, в тому числі й контрабанди менше, ніж за 360 днів”, - пояснив експерт.

Відповідаючи на запитання, чи посилять кадрові зміни в СБУ саму службу, Іван Ступак наголосив, що багато залежатиме від нової людини, яка прийде на посаду, проте велику вагу має й система: “Якщо зверху будуть спускатися завдання з поміткою, кого чіпати, а кого - ні, СБУ працювати не буде”.

Закон про реформу Службу безпеки: коли і яким він може бути

8 липня комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки рекомендував парламенту ухвалити в другому читанні законопроєкт про реформу СБУ.

“Скелет цього законопроєкту капітально змінювався принаймні п’ять разів. Й наразі ми вийшли на бета-версію, яку зараз тестують і з вересня будуть розглядати дві тисячі правок, які на даний час є до цього законопроєкту. Їхній розгляд може зайняти близько п’яти днів, які працювати тільки над цим проєктом закону”, - зазначив Ступак.

За його словами, каменями спотикання при розробці законопроєкту була, зокрема, кількість працівників СБУ, яка має залишитися.

“Спочатку йшлося про 13 тисяч осіб, а на даний час є 27 тисяч діючих співробітників. Внаслідок певних обставин було прийнято рішення про 17 тисяч. В нинішній версії залишається вже 20 тисяч осіб з обґрунтуванням про надзвичайно велике навантаження на бюджет у випадку виплати співробітникам, які звільняються, грошових коштів”, — зазначив він.

Однак експерт наголосив, що з 2025 року СБУ остаточно позбавляється слідчих функцій, а отже виникає запитання: навіщо відомству 20 тисяч працівників.

Що відомо

  • 23 січня СБУ повідомила про затримання свого діючого співробітника за підозрою в організації вбивства начальника Головного управління внутрішньої безпеки Андрія Наумова. За підозрою у підготовці цього злочину затримали співробітника Антитерористичного центру СБУ. Того ж дня Шевченківський районний суд Києва обрав затриманому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
  • Виконавцеві вбивства, за версією слідства, організатори запропонували 50 тисяч доларів. Злочин кваліфіковано за частиною 1 ст. 14 (Готування до злочину), частиною 2 ст. 28 (Вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією) та ст. 348 Кримінального кодексу України.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок