Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: Ніжинський університет

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: Ніжинський університет

Куди поїхати та що подивитися на Чернігівщині: Ніжинський університет ФОТО: Google.com

Куди поїхати і що подивитися влітку, та ще й так, щоб не далеко і не дорого? Суспільне разом з чернігівським істориком Володимиром Пилипенком підготували добірку місць, куди можна поїхати у межах Чернігівщини та не за усі гроші світу.

Розпочати пропонуємо із Ніжинського університету імені Миколи Гоголя.

Окрім того, що Ніжинський університет є одним із найстарших вищих навчальних закладів в Україні, минулого року він відзначив 200 років від початку діяльності, так ще і його архітектурний комплекс дуже гарно зберігся.

Ініціатором створення у Ніжині закладу вищої освіти була графська родина Безбородьків. У своєму заповіті канцлер Російської імперії Олександр Безбородько виділив значні кошти на богоугодну справу.

Олександр БезбородькоФОТО: Володимир Пилипенко

Олександр Безбородько

А його молодший брат Ілля, який був безпосереднім розпорядником заповіту, вирішив заснувати навчальний заклад.

Ілля БезбородькоФОТО: Володимир Пилипенко

Ілля Безбородько

Будівельні роботи тривали із 1805 по 1820 рік. Автором проекту був швейцарський архітектор, який пів життя провів у Російський імперії, Луїджи Руска. Проект виконаний у стилі класицизму. Для цього стилю були характерні прості форми, які б нагадували античні зразки архітектури, незначна кількість зовнішнього декору, портик із колонами. Все це можна нині побачити на головному корпусі Ніжинського університету.

Ніжинський університетФОТО: Володимир Пилипенко

Ніжинський університет

Головний, або «старий» корпус, як його називають студенти та мешканці Ніжина, зберігся до сьогодні майже повністю. Єдиною суттєвою зміною стала надбудова третього поверху між двома бічними флігелями. Проте, це не вплинуло на зовнішній вигляд будівлі.

Позаяк навчальний заклад поєднував шкільну та університетську програму, то сюди приїжджали на навчання у віці 12 років. Гімназисти і навчалися, і жили тут же. Згодом, коли кількість студентів зросла, збудували додаткові навчальні та господарчі приміщення.

ЛіцейФОТО: Володимир Пилипенко

Ліцей

Впродовж 19 століття навчальний заклад кілька разів змінював спеціалізацію, але все одно лишався у цих стінах. Але вже у часи І світової війни замість університету тут розмістився госпіталь, військові структури. Звісно, це дуже погано відбилося на стані будівлі. На початку 1920-х років навчальний заклад відновив свою діяльність.

Ніжинський університетФОТО: Володимир Пилипенко

Ніжинський університет

Органічною частиною навчального закладу є гімназичний сад, або Графський парк, як його називають у Ніжині.

Графський паркФОТО: Володимир Пилипенко

Графський парк

Цей парк наприкінці ХІХ століття був подарований місту і став улюбленим місцем відпочинку студентів. Зараз тут міститься університетська агробіостанція.

Графський паркФОТО: Володимир Пилипенко

Графський парк

На сьогодні Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя може похвалитися цілою плеядою відомих випускників. Мабуть, найбільш відомим з яких є Микола Гоголь.

Микола ГогольФОТО: Володимир Пилипенко

Микола Гоголь

Читайте також:

Нова плитка, ліхтарі та вирубка каштанів: у Ніжині реконструюють вулицю Гоголя

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди