Перейти до основного змісту
В Україні незаконно намагалися ліквідували Верховний суд — висновок ЄСПЛ

В Україні незаконно намагалися ліквідували Верховний суд — висновок ЄСПЛ

В Україні незаконно намагалися ліквідували Верховний суд — висновок ЄСПЛ
. Фото: УНІАН

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у справі №11423/19 "Гуменюк та інші проти України" зробив висновок, що ліквідація Верховного суду України під час судової реформи у 2016 році є незаконною.

Про це йдеться у відповідному рішенні ЄСПЛ від 22 липня.

У чому проблема

У 2016-му в Україні розпочалася судова реформа. Під перезавантаження потрапив і найвищий судовий орган держави — Верховний суд України. Спочатку створили ще один Верховний суд, а чинний — намагалися ліквідувати. Та цього зробити не змогли через Конституцію і обидва суди існують донині.

Зараз працює новоутворений суд, через це судді "старого" Верховного суду й позивалися до ЄСПЛ проти держави Україна.

Рішення ЄСПЛ

Європейський суд розглядав позов у справі №11423/19 "Гуменюк та інші проти України" (Василь Гуменюк — виконуючий обов'язки голови Верховного Суду України) як пріоритетний і за 2,5 роки постановив, що ліквідація старого Верховного суду не мала законних підстав, а судді ВСУ не могли бути звільнені чи переведені до іншого суду. Вони, як вважають у ЄСПЛ, мали автоматично продовжувати працювати в новоутвореному суді.

Спроба ліквідувати найвищий судовий орган України порушила одразу 2 статті міжнародної Конвенції з прав людини. Зокрема, право на справедливий суд — йдеться у рішенні.

Читайте також: Колізія на п'ять років. Чому в Україні існують Верховні суди-двійники

"Судді (ВСУ — ред.) попри те, що хоч формально і не були звільнені, але внаслідок судової реформи й незаконної ліквідації суду — були позбавлені права провадити правосуддя. Звичайно, ми задоволені рішенням ЄСПЛ, єдине питання — ми очікуємо, коли буде виконане рішення", — сказала адвокатка Олена Льошенко.

ЄСПЛ наказав вирішити ситуацію із двома чинними Верховними судами й виплатити суддям ліквідованого суду компенсацію, у розмірі 5000 євро.

"Через 3 місяці, коли рішення набуде остаточного статусу, розпочинається процедура його виконання. Починається виплата компенсацій. Далі мають бути розроблені певні правки до діючих законопроєктів, або новий закон. Тобто це вже як Міністерство юстиції буде виходити із ситуації", — сказала Льошенко.

Читайте також: Рішення КСУ поставили під загрозу боротьбу з корупцією в Україні — звіт ЄС

Виконання рішення

Проти держави Україна позивалися судді Василь Гуменюк, Галина Канигіна, Людмила Охрімчук, Богдан Пошва, Віктор Школяров, Олександр Волков, Анатолій Ємець, Тетяна Жайворонок. виконувати рішення Європейського суду повинні парламент та Мін'юст, позаяк саме вони були опонентами суддів ліквідованого суду у справі.

Суспільне надіслало інформаційний запит до Мін'юсту, щоб дізнатися чи будуть оскаржувати рішення ЄСПЛ і яким чином вирішуватимуть ситуацію, що склалася із Верховними судами, але поки відповіді не отримало.

Що відомо

  • У 2016 році в ході судової реформи Верховний Суд України ліквідували. Замість нього утворили новий Верховний Суд, до якого провели окремий конкурс. За задумом авторів реформи, така процедура дозволила б очистити найвищу судову інстанцію від недоброчесних суддів. Парламент вніс зміни до Конституції та змінив назву інституції з "Верховний Суд України" (ВСУ) на просто "Верховний Суд" (ВС).
  • У лютому 2020 року Конституцій суд виніс рішення, яким визнав ліквідацію ВСУ неконституційною і закликав парламент негайно виправити ситуацію.
  • Цим рішенням КСУ визнав неконституційною ліквідацію Верховного Суду України та положення про менші суми довічного грошового утримання для суддів у відставці, які не пройшли кваліфікаційне оцінювання.
  • У Верховній раді зареєстрували кілька законопроєктів щодо переведення суддів Верховного суду України до Верховного суду, а також усунення "інституційного дуалізму", але за жоден з них не голосували.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня

Вибір редакції

На початок