Всесвітній день боротьби з гепатитом: як виявити та запобігти хворобі

Всесвітній день боротьби з гепатитом: як виявити та запобігти хворобі

28 липня у світі відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитом. Гепатит — це запалення печінки. Стан може проходити самостійно або прогресувати до рубцювання, цирозу або раку печінки. Віруси гепатиту є найчастішою причиною гепатиту у світі, але інші інфекції, алкоголь, деякі ліки та аутоімунні захворювання також можуть викликати гепатит.

Існує 5 основних вірусів гепатиту — A, B, C, D і E. Зокрема, типи B і C призводять до хронічних захворювань у сотень мільйонів людей і є найчастішою причиною цирозу і раку печінки. Суспільне розповідає про кожен з типів гепатиту, симптоми захворювання, а також як лікувати та запобігти хворобі.

Які типу гепатиту існують

Гепатит B — це небезпечна для життя інфекція печінки, яку спричиняє вірус гепатиту В. Вірус передається через контакт із кров’ю або іншими рідинами організму інфікованої людини. Цей вид гепатиту передається від матері до дитини під час народження, через незахищені статеві контакти, небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг тощо) та використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків.

Вірус гепатиту B не передається через столові прилади, унаслідок годування груддю, через обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання, користування громадськими басейнами чи подібними об’єктами.

Його можливі наслідки — хронічна хвороба печінки та ризик смерті від цирозу та раку печінки. Хвороба потребує досмертного лікування. У віці до одного року 90% вірогідності, що гепатит B стане хронічним. Ризик знижується, коли дитина стає старше. Приблизно у 30–50% дітей, інфікованих у віці від 1 до 6 років, розвивається хронічний гепатит B. У 20–30% людей, інфікованих гепатитом B у дитинстві, надалі розвивається цироз та рак печінки. Лікування триває від 12 до 24 тижнів. Хронічний гепатит B — невиліковний.

Читайте також: МОЗ показало мапу установ, де можна зробити тести на ВІЛ та гепатит

Вірус гепатиту A (жовтуха) — гостра інфекційна хвороба з ураженням печінки, що передається фекально-оральним механізмом через уживання забруднених харчів або води. Недуга не провокує розвиток хронічної хвороби печінки й рідко завершується смертю.

Вірус гепатиту C захворювання печінки, зумовлене вірусом гепатиту С; вірус може спричиняти як гостру, так і хронічну інфекцію. Може протікати безсимптомно. Людина може відчувати втому і не пов’язувати її з гепатитом С. Його лікування триває від 12 до 24 тижнів.

Гепатит C передається шляхом проникнення вірусу в кров. До груп ризику належать люди, які вживають ін’єкційні наркотики, медичні працівники, майстри манікюру, тату, донори крові тощо. Крім того, гепатит C передається статевим шляхом.

Читайте також: Нобелівську премію з медицини присудили за відкриття гепатиту С. Що відомо про нагороду

Вірус гепатиту D — невеликий РНК-вмісний інфекційний агент є вірусом-сателітом, для його розмноження у клітинах і розвитку інфекції необхідно, щоб клітини були заражені вірусом гепатиту B. Може мати як гострий, так і хронічний перебіг. Вірус передається під час контакту з кров’ю або іншими фізіологічними рідинами інфікованої людини. Передавання від матері до дитини відбувається рідко.

Одночасне інфікування гепатитами B та D може призвести до гепатиту в помірній або тяжкій формі, але зазвичай настає повне одужання і хронічний гепатит D розвивається рідко (у менш ніж 5% випадків гострого гепатиту). Інфекція гепатиту D за хронічного гепатиту B прискорює розвиток тяжчого захворювання у 70–90% людей, зокрема сприяє швидшому розвитку цирозу. Цироз розвивається майже на десять років раніше.

Гепатит E — гостре інфекційне захворювання, яке за клінічними проявами подібне до гепатиту A, передається завдяки фекально-оральному механізму передачі інфекції, має доброякісний перебіг, однак у вагітних та породіль характеризується тяжким перебігом з частим розвитком печінкової енцефалопатіїДифузні незапальні ураження та високою летальністю. Вірус порівняно нестійкий у зовнішньому середовищі, гине при кип'ятінні, під впливом антисептиків, однак може тривало зберігатися в прісній воді.

Наскільки розповсюджена хвороба

За даними ВООЗ, у світі лише 9% людей із хронічним вірусом гепатиту B і 20% з інфікованих вірусним гепатитом C знають про свій діагноз, тоді як 60% захворювань печінки виникають через наявність інфікування вірусними гепатитами B і С. Крім того, у світі близько 15 мільйонів людей мають хронічну інфекцію гепатиту D. Тестування – єдиний можливий спосіб діагностики гепатиту.

"Близько 325 мільйонів людей у світі інфіковані вірусними гепатитами B і С, 1, 4 млн щорічно помирають від вірусних гепатитів та ускладнень, до яких вони призводять. Вірусні гепатити займають друге місце за рівнем смертності серед інфекційних хвороб. Число хворих на гепатит B і С в 9 разів перевищує число ВІЛ-інфікованих, які живуть на планеті", – розповідав головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко.

Водночас виконувач обов'язків генерального директора Центру громадського здоров’я Ігор Кузін повідомляв, що кількість інфікованих гепатитом C в Україні оцінюється у 1 млн 300 тисяч людей, а гепатитом B – у понад 500 тисяч людей. 77 тисяч осіб із гепатитом B перебуває під медичним наглядом та 24 тисячі осіб із гепатитом C відповідно. Більшість осіб не знають про свою хворобу, тому не отримують доступу до профілактики, діагностування та лікування.

Читайте також: МОЗ затвердило стандарти, які здешевлюють діагностику гепатитів B і С

Координаторка програм української фундації громадського здоров'я, лікарка вищої категорії Оксана Савенко в ефірі Українського радіо розповіла, що попри те, що офіційно кількість хворих на гепатит C в Україні складає 1,3 мільйона, захворюваність значно більша.

"Реєстр хворих в Україні почали вести десь з 1999 року. Тобто він дуже новий. Немає масового тестування населення на вірусний гепатит С", — зазначила Савенко.

Симптоми та лікування

Загальними симптомами інфікування на один із гепатитів є диспепсичний синдром (нудота, блювання, діарея, болі в животі), зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення калу; пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер, виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія, підвищення температури тіла.

У разі, якщо людина підозрює у себе гепатит або у неї був контакт з кров’ю чи іншими біологічними рідинами іншої людини, слід звернутися до сімейного лікаря за місцем проживання, гепатолога (лікує печінку та гепатити), гастроентеролога або інфекціоніста. Лікарі призначать необхідні обстеження та ліки, однак у жодному разі не слід займатися самодіагностикою та самолікуванням з інтернету.

"Лише медичний спеціаліст може правильно визначити діагноз, ступінь пошкодження печінки й тяжкість перебігу, а відтак призначати адекватне лікування", — підкреслювали у ЦГЗ.

Для людей, вже інфікованих вірусом гепатиту C, ВООЗ рекомендує такі заходи:

  • консультації щодо різних варіантів медичної допомоги та лікування;
  • імунізація вакцинами від гепатиту A і B з метою запобігання ко-інфекції цими вірусами для захисту печінки;
  • лікування;
  • регулярний моніторинг з метою раннього діагностування хронічних захворювань печінки.
Читайте також: "Це не лікування, а схема". Що буде з ліками для хворих на ВІЛ, туберкульоз, гепатит

Крім того, у МОЗ неодноразово зазначали, що людям із захворюванням на гепатит обов'язково слід вакцинувати від COVID-19, адже вірус б'є у найслабкіші місця людини та з гепатитом перебіг коронавірусу може буде значно ускладнений.

Як попередити гепатит

Існує спосіб попередити гепатит B на початку життя. Для цього потрібно зробити малюку щеплення у перші 24 години після народження. Всього потрібно вакцинуватися тричі.

"Дуже важливо, щоби батьки були готові до цього й не відмовлялися від щеплення", — підкреслили у Центрі громадського здоров'я.

Друга доза вводиться у 2 місяці, третя — у пів року, оскільки гепатит B найнебезпечніший саме для немовлят до року. Важливо також отримати всі три вакцини, бо від цього залежить рівень захисту дитини. Щеплення запобігає інфекції та її хронічним наслідкам на 96%. Захист зберігається щонайменше 20 років, а в деяких випадках — протягом усього життя.

Дорослим також слід дізнатися, чи мають вони щеплення, адже вакцину проти гепатиту B було введено до програми імунізації дітей в Україні лише з 2001 року.

"Тому, якщо ви народилися до 2001 року, імовірно, що у вас щеплення від гепатиту B немає. Зверніться до свого лікаря та проконсультуйтеся щодо отримання вакцини", — порадили у ЦГЗ.

Інфекцію гепатиту D можна попередити за допомогою вакцинації проти гепатиту В. Також можна вакцинуватися від гепатиту A. Ця вакцина не включена до Календаря щеплень, тож її варто придбати за власний кошт. Дітям її можна вводити з 12 місяців життя з інтервалом між дозами 6–12 місяців. За такою ж схемою можуть вакцинуватися й дорослі. Вакцини від гепатиту C не існує.

ВООЗ рекомендує такі заходи профілактики від гепатиту C:

  • гігієна рук — миття рук і використання рукавичок, хірургічна обробка рук;
  • безпечне здійснення медичних ін’єкцій;
  • надання комплексних послуг, спрямованих на зменшення шкоди, споживачам ін’єкційних та інтраназальних наркотиків, включаючи стерильне ін’єкційне обладнання;
  • тестування донорської крові на гепатити B і C (а також ВІЛ і сифіліс);
  • підвищення інформованості медичного персоналу про шляхи інфікування гепатитом C;
  • правильне і регулярне використання презервативів.

Також слід вживати термічно оброблену їжу, добре мити овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятіти воду, не пити з відкритих джерел.

Аби не інфікувати інших, не слід спільно користуватися такими предметами побуту як зубні щітки або бритви, потрібно очищувати будь-які плями крові слабким розчином хлорки, не використовуватися спільно будь-яке приладдя для вживання ліків (наприклад, трубки, голки та шприци, воду тощо). Ризик передавання інфекції статевим шляхом дуже низький за відсутності інших ускладнюючих чинників, як кров від менструації або анального сексу, виразки на геніталіях та інфекцій, що передаються статевим шляхом (гонорея, герпес, генітальні бородавки).

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди