Топ-10 найпопулярніших спеціальностей серед абітурієнтів. Коментує експерт

Топ-10 найпопулярніших спеціальностей серед абітурієнтів. Коментує експерт

Ексклюзивно
Топ-10 найпопулярніших спеціальностей серед абітурієнтів. Коментує експерт
УНІАН

В Україні завершується вступна кампанія-2021. Не пізніше 28 липня навчальні заклади мають оприлюднити рейтингові списки зарахованих абітурієнтів, після чого до 18:00 2 серпня майбутні студенти мають подати до приймальної комісії оригінали документів. Їх можна привезти особисто у паперовому вигляді, або ж відправити поштою з описом вкладень, або надіслати електронною поштою з накладенням на сканкопії електронного цифрового підпису вступника.

Міністерство освіти і науки склало рейтинг найпопулярніших спеціальностей серед абітурієнтів. Який фах і чому обирають майбутні студенти, в ефірі Українського радіо пояснив експерт з питань освіти й компетенцій Українського інституту майбутнього Микола Скиба.

За рейтингом найпопулярніших спеціальностей серед абітурієнтів, оприлюдненим Міністерством освіти і науки (МОН), найбільше заяв подали на такі спеціальності: філологія, право і менеджмент, комп'ютерні науки, середня освіта, журналістика, інженерія програмного забезпечення, психологія, маркетинг і економіка.

Експерт з питань освіти Микола Скиба вважає, що такий рейтинг свідчить про "безпечний" вибір абітурієнтів.

"Дійсно, фізиків і хіміків бракуватиме найближчий час в Україні. А стосовно вибору абітурієнтів, то це сприймається як безпечний вибір, з якого є багато варіантів виходу. Це, більшою мірою свідчить про те, що школа випускає незрілих людей, не готових психофізіологічно, культурно до вибору професій. Для них перші курси університету, це як додатковий майданчик, щоб зорієнтуватися в житті. Для когось це вибір батьків", — каже Скиба.

Читайте також: "Низька і посередня". Як українці оцінюють вітчизняну середню освіту

На думку експерта з урахуванням потреб сучасного ринку праці не варто поєднувати вибір майбутньої професії, яку обрав вступник і його програми навчання: "До професії має готувати вища професійна школа, де зосередяться на вивченні цієї професії; де буде змога спробувати цю професію. Університет не конче має готувати до професії. Він більше зосереджений на мисленні особистості, на вищих когнітивних здатностях. Є винятки. Якщо це, наприклад, медичні спеціальності, то там потрібна і вища освіта, і професійний вишкіл. Там допуск до професії йде не через отримання диплому університету, а через професійну підготовку, яка закінчується кваліфікаційним іспитом і дає доступ до професії. Це уже вибір і він не здійснюється через вступ у відповідний заклад".

Експерт додав, що в Україні останнім часом "приживається" практика відпочинку після закінчення школи.

"Ми маємо певну інституалізовану базу, молодіжні об'єднання, які дають вихід у волонтерство або цикли тренінгів, які розвивають так звані м'які навички комунікації, розв'язання проблем, критичного і креативного мислення. І з цим вже молода людина дозріває. Хтось забирає документи після 9-го класу, щоб потім йти до коледжу. Для цих молодих людей такий вибір — більш практичний і стає життєвою справою", — зазначив Скиба.

Утім, додає експерт, досить часто випускники роблять вибір "не на користь науки, а оплачуваної професії": "З наукою в Україні дуже складно. Скорочується кількість науковців і перспектива ним стати — не надто приваблива з погляду і заробітної плати, і кар'єрного зростання. Це — сумний факт, адже насправді, якщо є базова освіта фізика, хіміка, молекулярного біолога, то з такою освітою можна з легкістю вступати на магістерську програму в будь-який інститут світу".

Що відомо

  • У 2020 році МОН зареєструвало понад один мільйон електронних заяв на вступ до закладів вищої освіти для отримання ступеня бакалавра й магістра на основі повної загальної середньої освіти. Найпопулярнішими спеціальностями виявилися право, менеджмент і філологія.
  • Найпопулярнішими предметами зовнішнього незалежного оцінювання-2021 стали українська мова і література, історія України та математика. Останній предмет не слали близько 32% абітурієнтів.

Читайте також

Пандемія не перепона. Як вступити до вишу у ЄС і як там живуть українські студенти

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок