Дощі, смерчі та селі. У ДСНС оприлюднили рейтинг стихійних метеоявищ в Україні

Дощі, смерчі та селі. У ДСНС оприлюднили рейтинг стихійних метеоявищ в Україні

Дощі, смерчі та селі. У ДСНС оприлюднили рейтинг стихійних метеоявищ в Україні
Оксана Бойко

За останні 10 років в Україні найкатастрофічніші наслідки спричиняють сильні та надзвичайно сильні дощі. Всього у країні в середньому фіксується понад 100 випадків сильного дощу, що ускладнюється сильним градом і вітром.

Про це йдеться у звіті Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС).

"Сильний та надзвичайно сильний дощ (злива) займають перше місце серед стихійних метеорологічних явищ, що призводять до катастрофічних селів, повеней та паводків і складають близько половини від усієї кількості стихійних метеорологічних явищ в Україні", — зазначили у ДСНС і додали, що в Україні упродовж 2011– 2020 років зафіксовано 2752 випадки стихійних метеорологічних явищ.

Надзвичайники зазначили, що щорічно на території України в середньому фіксується понад 100 випадків сильного дощу, які ускладнюються випаданням крупного граду (5% випадків) та сильним вітром (35% випадків). Дуже сильний дощ випадав на території усіх областей, найбільша кількість випадків — на Закарпатті, Прикарпатті та в горах Криму.

Водночас сильний та надзвичайно сильний вітер або шквал і пов'язані з ним явища (смерчі, пилові бурі тощо) займають друге місце серед стихійних метеорологічних явищ.

У ДСНС вказали, що найбільше випадків стихійного вітру виявлено на Прикарпатті та у південній частині України, найменше – на півночі країни. Сильний вітер та шквали за 10-річний період відмічені в усіх областях. Найбільше випадків в Одеській, Херсонській, Івано-Франківській областях та Автономній Республіці Крим (53-63 випадки).

Читайте також: На Житомирщині смерч пошкодив 20 гектарів лісу

"Смерчі у теплий період року відмічалися практично у всіх регіонах країни, найчастіше у Київській, Черкаській, Дніпропетровській, Запорізькій та Херсонській областях", — зауважили надзвичайники і додали, що крупний град спостерігається весною, влітку і восени у більшості областей України – в середньому по 1-2 випадки; у Житомирській, Чернігівській, Закарпатській, Івано-Франківській областях – 3-5 випадків.

Також підкреслюється, що найнебезпечнішим з точки зору ймовірності формування паводків та селевих потоків є Карпатський регіон (Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська та Чернівецька області), зокрема його гірська частина.

"Паводки відносяться до гідрологічних явищ, які формуються в результаті швидкої зміни погодних умов в короткостроковій перспективі. Їх передбачення, як у світі, так і в Україні, на сьогодні можливе тільки з невеликою завчасністю – до 1-3 доби. Таке явище, як селі, пов’язане з природними умовами селеутворення, а також наслідками діяльності людини та майже повною відсутністю спеціальних протисельових споруд", — повідомили у ДСНС.

Що відомо

  • 26 липня на більшості території України очікується сонячна спекотна погода. Незначні дощі пройдуть лише у частині західних областей.
  • У липні синоптики прогнозували +20...+25 градусів та опади до 91 мм, що близько до кліматичної норми.
  • Директор Укргідрометцентру Микола Кульбіда розповів Суспільному, що цьогорічне літо буде спекотним, а його середні температури перевищуватимуть звичайні показники.
  • 2020 рік був найтеплішим за всю історію спостережень в Європі, а останні шість років – найспекотнішими у всьому світі.
  • Учені з Метеорологічного бюро Великої Британії прогнозують, що у 2021 році у всьому світі стане прохолодніше, утім він все одно залишиться одним з шести найтепліших років.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок