На Тернопільщині волонтери з Польщі прибрали кладовище

На Тернопільщині волонтери з Польщі прибрали кладовище

На Тернопільщині волонтери з Польщі прибрали кладовище
Суспільне Тернопіль

13 волонтерів з польського міста Болеславець прибрали кладовище в селі Синява Збаразької громади. Працювали біля могил впродовж двох днів. До толоки долучилися місцеві жителі та школярі. За словами організаторки проєкту "Врятувати могили прадідів від забуття" Барбари Смоленської, в Синяву волонтери з Польщі приїжджають дванадцятий рік. Це – люди, родичі яких поховані на цьому цвинтарі.

На кладовищі у селі Синява Збаразької громади зібралися жителі цього села, учні місцевої школи та польські волонтери. Вони впорядковують могили та прибирають територію. Польська волонтерка Йоланта Кобак показує дві надмогильні плити, які щойно очистили від бур’янів.

"Коли викосили траву, побачили заритий гріб. Як почали тут чистити, побачили написи 19 століття. Це справило на нас велике враження. Почали шукати наступну. Відкрився наступний гріб, побачили що це є двохсотлітні гроби", - каже Кобак.

Прибрати цвинтар прийшов десятирічний Роман Липка. Чоловік каже, тут похований його прадід:

"Я дізнався, що поляки приїжджають, а якщо приїжджають, то треба помагати".

Єлизавета Яценко каже, долучилася до прибирання кладовища не тільки, щоб допомогти волонтерам прибрати могили, а й поспілкуватися польською мовою.

"Мені пішло на користь спілкування з поляками, тому що я чуть-чуть зрозуміла їхню мову", - каже Яценко.

Жителька села Синява Мирослава Колтонюк каже, що під час прибирань кладовища знайшла могили своїх родичів:

"Ми впорядковуємо старе кладовище, на якому поховані і польські мешканці села Синява і Синягівка, і українці. З’ясували, що перше поховання, яке ми тут знайшли, датується 1784 роком. На кладовищі похована моя прабабця полька Віхта Кравацька, вгорі могила мого дядька Яна Осіпи. Як з’ясувалося, мій прадід Ян Осіпа є рідним братом пані Барбари тата. Виявляється, вони рідні брати. Я б ніколи про це не дізналася, якби пані Барбара перша не приїхала сюди на цвинтар і не з’ясувала ці родинні зв’язки", - каже Колотнюк.

Організаторка проєкту "Врятувати могили прадідів від забуття" Барбара Смоленська розповіла, чому вирішила започаткувати толоку на Синявському кладовищі:

"В Синяві похований мій прадід і брат мого дядька. Про це довідалася в 2008 році. Випадково приїхала до Синяви і зустріла одну пані, котрій розповіла, що моє прізвище Осіпа. Вона сказала, моє теж і виявилося, що ми родина. І так привела мене сюди на цю могилу".

Проєкт "Врятувати могили прадідів від забуття" фінансується інститутом "Полоніка" при міністерстві культури Польщі. Про це розповіла Барбара Смоленьска. Скільки саме грошей на це виділили вона не повідомила.

Що відомо

На початок