У Дрогобичі перепоховали останки 78 людей репресованих НКВС

У Дрогобичі перепоховали останки 78 людей репресованих НКВС

У Дрогобичі перепоховали останки 78 людей репресованих НКВС
Суспільне Львів

У Дрогобичі поховали 78 людей, останки яких знайшли біля будівлі, де в Радянський час було обласне управління НКВС. Останки знайшли у 24 поховальних ямах в період з 2018 до 2019 року. Їх ще не ідентифікували.

Напередодні у місті оголосили жалобу. 14 липня у Дрогобичі провели панахиду, потім труни із загиблими перенесли на центральну площу, а далі колона рухалася до цвинтаря.

У Дрогобичі поховали останки 78 людей репресованих НКВС
Вулицями Дрогобича пройшла колона. Суспільне Львів

"Більшість останків належать чоловікам"

"В основному це є цивільні мешканці, які загинули від рук НКВС. Також серед них є частина в двох поховальних ямах — це були воїни УПА. Це стверджують супровідні матеріали. В основному більшість це є чоловіки. Також є жінки, в основному більшість це є віком від 20 до 30 років, частина від 30 до 40 і частина старших людей", — розповів керівник меморіально-пошукового центру "Доля" Святослав Шеремета.

Домовини на руках несли військовослужбовці.

У Дрогобичі поховали останки 78 людей репресованих НКВС
Військовослужбовці несуть домовини центром міста. Дрогобич, липень 2021 року. Суспільне Львів

"То велика наша історія, я плачу. У нас, щоправда, в родині ніхто не постраждав, лише у моїх коліжанок. Такі злочини я пам’ятаю в себе на Жидачівщині, я маленька, мене брат на два роки старший привів зранку, бо НКВД-исти вбили нашу молоду сусідку", — розповідає мешканка Дрогобича Марія Прокопишин.

Останки жертв НКВС із почестями похоронили на цвинтарі.

У Дрогобичі поховали останки 78 людей репресованих НКВС
Колона наближається до цвинтаря у Дрогобичі. Суспільне Львів

Події 30-літньої давнини

Така ж хода і прощання у Дрогобичі були 30 років тому. Тоді у 1991, коли Україна стала незалежною, вперше заговорили про загиблих у радянських тюрмах та почали дослідження. Тоді знайшли останки 486 людей.

У Дрогобичі поховали останки 78 людей репресованих НКВС
Територія Музею у Дрогобичі, де у 1990-х проводили розкопки. Суспільне Львів

Ось як пригадує ті події очевидець журналіст Роман Пастух:

"Атмосфера була максимально напружена, люди плакали, люди розказували сенсаційні історії. 30 років тому тут вся площа була у людях. А домовинами було заставлено весь бік. Неописанне явище, а коли йшли на цвинтар, то йшли в суцільному морі людей. З двох сторін люди стояли на хідниках, а ріка пливла поміж них", — розповів очевидець подій 30-річної давнини Роман Пастух.

У Дрогобичі поховали останки 78 людей репресованих НКВС
Перепоховання у Дрогобичі 1991 рік (Архівне відео).

Місцеві пригадують, тоді труни із останками несли прості люди.

За даними дослідників та істориків у червні 1941 року у тюрмах на Заході України почалися розстріли. Тоді лише у львівських тюрмах загинуло близько 5 тисяч людей, а загалом на території всієї Західної України — близько 20 тисяч.

Що відомо

  • Львівські дослідники вперше опублікували імена причетних до репресій у тюрмах на Заході України
  • Зокрема, мова про три львівські тюрми: "Замарстинівську", "На Лонцького", "Бригідки"та в’язниці у Золочеві. Їх опублікували у журналі "Локальна історія".
  • Ця публікація матиме продовження. За словами історика Віталія Ляски, зараз готують до оприлюднення список людей, які працювали у колишніх НКВС у тодішній Дрогобицькій області, це південь Львівщини.

Читайте нас у Telegram: головні новини регіону

На початок