Навіщо платити за онлайн-контент і хто отримує ці гроші. Розповідає експерт

Навіщо платити за онлайн-контент і хто отримує ці гроші. Розповідає експерт

Ексклюзивно
Навіщо платити за онлайн-контент і хто отримує ці гроші. Розповідає експерт
Ілюстративне фото: pixabay

Заступник голови Української Антипіратської Асоціації Ігор Михайлов розповів в ефірі Українського радіо, чому все більше українців виступає за захист авторських прав, але за контент готові платити не всі, а також як і наскільки ефективно в Україні борються з нелегальними ресурсами.

Чим можна пояснити парадокс: 90% вважають за потрібне боротися з "піратством", а платити готові — 14 % (дослідження “Gemius Ukraine” 2018 року). Чи змінилися настрої українців за цей час?

Та ж компанія проводила подібні дослідження і вже маємо 31% готових платити за легальний контент. Тобто цей відсоток зростає, і, можливо, за час пандемії й карантинних обмежень ще зріс. Якщо дивитися на глобальну статистику, то, наприклад, у США цей показник зріс на 20%.

Хто найбільш зацікавлений у боротьбі з "піратством"?

Звичайно зацікавлена індустрія – вона хоче створювати новий контент, вони хочуть розповсюджувати його легально й отримати гроші за це розповсюдження, які потім вкладатиме у створення нового контенту. В легальному контенті думаю зацікавлені всі – і індустрія, і користувачі, які хочуть дивитися новий, якісний контент. З "піратством" борються і правоохоронні органи, і громадськість, а повинні й користувачі, бо дивлячись "піратський" контент, вони дають можливість заробляти "піратам".

Чому діяльність піратських сайтів не зупиняє новостворена кіберполіція?

Кіберполіція працює, і іноді вдало. Зупиняють роботу сайтів, але лише тих, які мають відношення до України, адмініструють в Україні, або – створені доменні імена в Україні. Однак дуже часто неможливо встановити хто стоїть за цим сайтом, де цей сайт адмініструється і закони не дозволяють діяти за межами України.

Чим побороти "піратство" – просвітою чи невідворотністю покарання?

Зараз, аби "піратський" сайт існував, його треба створити, наповнити "піратським" контентом. Для цього достатньо ентузіазму того, хто це робить. І, на момент створення цього сайту, власника неможливо притягти до відповідальності. Лише коли він починає розповсюджувати контент. Усі країни намагаються створити такі умови, щоби якомога швидше видалити цей контент, заблокувати його. А це можливо зробити лише позасудовими заходами.

"Торрент" та інші подібні сайти легальні?

Ні, там немає легального контенту. Через "торенти" компанії-правовласники не розповсюджують свій контент. І я б рекомендував уникати таких дій — співпраці через "торрент", краще користуватися легальним контентом.

Кому ми платимо, коли на щось підписуємося?

Велика частина грошей все ж таки йде правовласнику, тому що той сервіс, який пропонує платний контент, має ліцензійні угоди зі справжнім правовласником цього контенту.

Чи відомі факти кримінальних проваджень за "піратство"?

Не лише відкривалися кримінальні провадження, вони направлялися до судового розгляду, і є судові вироки. "Пірати" притягаються до кримінальної відповідальності за незаконне розповсюдження контенту. Щодо фінансування "піратства" — кіберполіція намагається боротися з цим видом правопорушень. Але це складно, бо навіть на законодавчому рівні немає чіткого поняття – фінансування "піратства".

Чи можливе притягнення саме споживача "піратського" контенту?

У деяких країнах це можливо. В Україні користувачі не притягуються до відповідальності.

Читайте також

Як захистити авторські права на власну творчість, розміщену в інтернеті. Пояснює Мін'юст

Як захистити авторські права на книгу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок