На Хмельниччині реконструюють кам’яні знаряддя праці первісної людини

На Хмельниччині реконструюють кам’яні знаряддя праці первісної людини

На Хмельниччині реконструюють кам’яні знаряддя праці первісної людини Фото: Суспільне

Вперше у державному історико-культурному заповіднику «Межибіж» реконструюють кам’яні знаряддя праці первісної людини. Доцент кафедри археології та музеєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченко Сергій Рижов каже: викопані рештки кам’яних знарядь праці залягають на глибині 5-7 метрів і датуються мільйоном років до нової ери.

Сергій Рижов каже: древні знаряддя праці створюють на основі викопних, намагаються їх відтворити.

«Ми пробуємо зробити якісь аналогії вже в сучасних умовах, відповідно використовуючи матеріал того часу", - каже науковець

На Хмельниччині реконструюють кам’яні знаряддя праці первісної людиниФото: Суспільне

Науковці намагаються відтворити древні знаряддя праці.

Досліджуються дві стоянки первісних людей поблизу Меджибожа, розповідає провідний науковий співробітник Інституту археології національної академії наук Вадим Степанчук. І одна – поряд із селом Головчинці.

«Спочатку думали, що вік цих стоянок 400 тисяч – це максимум. А за геологічними даними, може датуватися близько мільйона років", - каже Вадим Степанчук. Додає: меджибізькі стоянки первісних людей є унікальними.

«Вони знали вогонь. Принаймні, в оцих найбільш молодих шарах в Меджибожі є рештки вогнищ. Ці вогнища, взагалі, для палеоліту в Україні найдавніші. А унікальність полягає в тому, що на інших територіях України таких пам’яток, які за віком подібні, їх не дуже багато. Це раз. По-друге, тут вони стратифіковані, вони лежать в геологічних верствах. Це значить, що їх можна дуже гарно продатувати. І це великий плюс», - каже Вадим Степанчук.

На Хмельниччині реконструюють кам’яні знаряддя праці первісної людиниФото: Суспільне

Знахідки досліджують під мікроскопом.

Для вивчення камінних знарядь праці науковці використовують мікроскоп, електронний штангель-циркуль, ваги, розповідає старший науковий співробітник національного музею історії України Олександр Науменко.

«Ми досліджуємо різні процеси, різні технології виготовлення давніх кам’яних знарядь, які можуть навіть датуватися в деяких випадках мільйон років. Також досліджуємо більш пізні технології. Можливо, неандертальські. Намагаємося зрозуміти, як можна створити кам’яне знаряддя з крем’яних різних окремистих сировин. За допомогою мікроскопу на викопних решках можемо побачити сколи, за якими визначити, що ними обробляли первісні люди", - додає Олександр Науменко.

Читайте також

  • На Хмельниччині знайшли трипільське поселення 5 тисячоліття до нашої ери
  • У селищі Теофіполь на Хмельниччині покажуть «Кіно просто неба» в рамках національного туру
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди