13 банків списуватимуть автоматично кошти з рахунків за борги

13 банків списуватимуть автоматично кошти з рахунків за борги

13 банків списуватимуть автоматично кошти з рахунків за борги фото ілюстративне

13 банків підключилися до системи автоматичного арешту грошей на рахунках за борги громадян. Про це сьогодні, 8 липня, розповів начальник Ужгородського районного відділу Державної виконавчої служби Андрій Плиска.

6 квітня цього року набув чинності наказ Міністерства юстиції, який дозволив банкам автоматично списувати гроші з рахунків громадян за борги на вимогу державних і приватних виконавців. 6 липня закінчився тестовий період автоматичного арешту. Гроші будуть списувати з рахунків через несплачені штрафи за порушення правил дорожнього руху, також через борги за несплату кредиту, за комунальні послуги та за аліменти.

Аліменти

Понад рік не сплачує аліменти чоловік ужгородки Каріни Гендер-Зенюхової. Жінка каже: розійшлися вони, коли вона була вагітною. Зараз Каріна не може працевлаштуватися, бо доглядає за дитиною.

"Сказав, що на дитину він буде виплачувати, а мені ні, тому що я не маю права нічого від нього просити, — розповіла жінка. — Потім я намагалася з ним поговорити на цю тему, він сказав, що виплачувати не буде, що подасть позов до суду, щоб забрати в мене ці гроші й від дитини теж".

Читайте також: Чи списуватимуть автоматично кошти з банківських рахунків боржників. Пояснює Мін'юст

Каріна ходила у виконавчу службу, щоб дізнатися, чи може колишній чоловік таке зробити. Їй відповіли, що подали позов йому на роботу, його рахунок заблокували, тому зарплату чоловік отримує, але добровільно не хоче сплачувати кошти.

Штрафи та борги

З 2019-го й до квітня цього року за наказом Міністерства юстиції автоматично стягували гроші з банківських рахунків лише у тих, хто боргує за аліменти. Зараз це стосується і тих, хто має несплачені штрафи та борги за комунальні послуги, каже адвокатка Олеся Сідун.

"У минулому виконавці після відкриття виконавчого провадження виносили постанови й направляли їх поштовим зв’язком, — розповіла адвокатка. — Наразі виноситься постанова про арешт коштів, підписується виконавцем електронним ключем і направляється до банку вже електронним шляхом. У процедурі так: стягувач звертається до виконавця, виконавець відкриває виконавче провадження, виносить постанову про стягнення мінімальних витрат (це послідовні постанови), або там про стягнення виконавчого збору, потім виноситься постанова про арешт коштів боржника й арешт майна боржника".

Арешт можна зняти

Начальник Ужгородського районного відділу Державної виконавчої служби Андрій Плиска каже: державні та приватні виконавці можуть як накладати арешт на гроші з рахунків громадян за борги, так і знімати арешт після винесення постанови в електронній формі.

Читайте також: Як відбуватиметься в Україні автоматичне списання боргів. Пояснює Мін'юст

"Виконавцеві також надано право в електронній формі подавати вимогу до банківських установ, яка підписується електронним цифровим підписом самим державним виконавцем, — пояснив Андрій Плиска, — потім направляється на погодження керівнику й в автоматичному режимі вона потрапляє до банківської установи, після чого банк, опрацьовуючи її, надає державному виконавцеві відомості щодо номера рахунку, а також залишку коштів на тому рахунку. Після чого, державний виконавець на той виявлений конкретний рахунок накладає арешт і в електронній формі направляє постанову до банківської установи".

Гроші списуватимуть за рішенням суду

Наразі до системи автоматичного арешту грошей на рахунках за борги громадян долучилися 13 банків, — додає Андрій Плиска.

"На даному етапі сама процедура надіслання вимог ще не працює, тобто ще є певні технічні складності, але Державне підприємство національної інформаційної системи над цим питанням працює, — пояснив він. — Уже майже впродовж найближчого часу вони обіцяють, що така норма запрацює на практиці. На цьому етапі державні виконавці мають право виносити постанову про арешт коштів в електронній формі й надсилати її до банку".

За словами Андрія Плиски, гроші з рахунків боржників будуть списувати за умови відкритого виконавчого провадження за рішенням суду.

Читайте нас у Telegram та Viber

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди