У випадку боргу за житлово-комунальні послуги чи несплати штрафу за перевищення швидкості – кошти на банківському рахунку порушника можуть бути арештовані в автоматизованому режимі. Але при цьому не йдеться про автоматичне списання коштів.
Про це йдеться у повідомленні Міністерства юстиції від 6 липня.
"Відповідно до реалізації наказу Міністерства юстиції... постанови про арешт/зняття з арешту коштів на рахунках боржників державні та приватні виконавці мають можливість направляти до банків через Автоматизовану систему виконавчого провадження (АСВП) без обмежень за категоріями стягнення", — зазначили у міністерстві.
Водночас там пояснили, що це означає, що з набранням чинності цього наказу було реалізовано технічні зміни інформаційної взаємодії виконавців із банками за допомогою АСВП: "Раніше така процедура була досить складною. Нині ж взаємодія між виконавцями і банками відбувається в електронному вигляді, а не тільки поштовим зв’язком".
Читайте також: В Україні почала діяти система автоматизованого арешту рахунків боржників. Як працює
Для наочності у Мін'юст вирішили пояснити більш детально на прикладі умовної ситуації, якщо хтось не сплатив штраф за порушення правил дорожнього руху або комунальні послуги чи заборгував комусь кошти (в тому числі аліменти на утримання дитини чи заробітну плату):
- цей факт спочатку має підтвердити своїм відповідним рішенням суд або інший орган (посадова особа);
- якщо після цього боржник так і не повертає кошти – до справи береться Державна виконавча служба або приватні виконавці;
- вони, зокрема, можуть арештувати кошти на банківських рахунках боржника (саме процедуру комунікації між виконавцями та банками і було спрощено).
Читайте також: Чи можна арештувати рахунок без відома власника. Пояснює Мін'юст
"Після того, як програмне забезпечення повноцінно запрацює, банки повідомлятимуть в електронному режимі не лише факт наявності банківських рахунків у боржника, а і їх номери та суми залишків на них. Тобто, з’явиться можливість накладати арешт винятково на 1 рахунок боржника в одному банку, а не на всі його рахунки в різних банківських установах, як це відбувається наразі", — пояснюють у Мін'юсті.
У міністерстві додають, що відповідно, коштами на неарештованих рахунках їх власник зможе вільно розпоряджатися. Це можливо тільки у разі відкриття виконавчого провадження.
Читайте також: Як відбуватиметься в Україні автоматичне списання боргів. Пояснює Мін'юст
Водночас у Мін'юсті зазначили, що існує кілька платформ, на яких можна самостійно перевірити з наявності боргів:
- Єдиний реєстр боржників;
- портал Онлайн-будинок юстиції;
- електронний сервіс державних послуг Дія;
- Автоматизована система виконавчого провадження (АСВП).
Що відомо
- В Україні близько 400 тис. боржників без суду наклали арешт на рахунки та майно.
- В Україні з 6 липня запрацювали зміни до порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках. Міністерство юстиції пояснило, як саме працює нова система.
- У квітні 2021 року Нацбанк оновив свої положення щодо розкриття банківської таємниці.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!