Вакцинація і право вибору: запорізька лікарка про алгоритми імунізації

Вакцинація і право вибору: запорізька лікарка про алгоритми імунізації

Марафон
Вакцинація і право вибору: запорізька лікарка про алгоритми імунізації

Коли та як треба вакцинуватися від COVID-19, чи це є цілком безпечним, а також про наслідки щеплень в ефірі програми “На часі” в ефірі Українського радіо Запоріжжя розказала сімейна лікарка Катерина Сапсай.

Навіщо робити щеплення

Катерина Сапсай каже: щеплення проти COVID-19 потрібно робити для того, аби запобігти серйозним наслідкам при цьому захворюванні. Адже коронавірусна хвороба протікає із вкрай з важкими ускладненнями, включаючи дихальну і серцеву недостатність.

Жодна вакцина не надає стовідсоткового імунітету від хвороби, але гарантує, що вакцинований пацієнт у разі зараження COVID-19 перенесе хворобу значно легше.

Читайте також: Хроніка вакцинації на Запоріжжі: як щеплення від COVID-19 ставало доступним

Кому можна вакцинуватися

За міжнародними протоколами перед вакцинацією проти ковідної інфекції не потрібно попередньої підготовки. Також немає потреби робити напередодні ПЛР-тест чи здавати кров на імуноглобулін. Вакцинації у першу чергу підлягають всі пацієнти, які мають хронічні захворювання. Онкохворі люди обов'язково мають щепитися від COVID-19.

За протоколами, що діють в Україні, робити щеплення дозволено не раніше, ніж за шість місяців після перенесеного COVID-19. Тож, якщо ви хворіли нещодавно, вам запропонують щепитися пізніше.

Невеликий відсоток пацієнтів після щеплення мають період загострення, під час якого може підвищуватися температура чи початися нежить, головний біль чи слабкість, каже сімейна лікарка Катерина Сапсай. Можуть виникати і алергічні реакції. Про будь-які прояви нездужання треба обов'язково попереджати сімейного лікаря.

Читайте також: "Все правильно робиться, але невчасно та не достатньою мірою", - експерт про вакцинацію

Протипоказання для вакцинації проти COVID-19 - гостра інфекція на момент процедури, температура вище 38, наявність респіраторних проявів захворювання та загострення хронічних захворювань. У жодному разі не можна вживати алкоголь, адже він підвищує ризик виникнення алергічних реакцій.

Лікарка додає, що за міжнародними рекомендаціями, для успішного спротиву коронавірусній хворобі протягом року повинні вакцинуватися не менш ніж 75% дорослого населення планети.

Як зробити щеплення від COVID-19

Для того, аби отримати запрошення на вакцинацію пацієнт повинен мати декларацію із сімейним лікарем. Якщо ви не обрали свого лікаря, то варто це зробити і підписати декларацію із ним.

Записатися у чергу на вакцинацію проти ковідної інфекції можна через додаток або сайт "Дія", за телефоном гарячої лінії Міністерства охорони здоров'я - 0800602019 або безпосередньо у сімейного лікаря. Записати на вакцинацію можна не тільки себе, але і, наприклад, своїх батьків, для цього треба зателефонувати на гарячу лінію МОЗ мати при собі паспорт та ідентифікаційний код людини, якій потрібне щеплення.

Крім того, у Запоріжжі та Мелітополі відкрилися центри масової вакцинації, до яких можна потрапити без попереднього запису - треба лише мати з собою паспорт громадянина України. 10 липня такий центр відкриється і в Василівці Запорізької області. Центри масової вакцинації працюють у вихідні, здебільшого з 09:00 до 14:00.

Читайте також: Впевненість, надія та страхи. Що літні люди з Запорізької області думають про вакцинацію

Вибір редакції

На початок