"Все правильно робиться, але невчасно та не достатньою мірою", - експерт про вакцинацію

"Все правильно робиться, але невчасно та не достатньою мірою", - експерт про вакцинацію

Марафон
"Все правильно робиться, але невчасно та не достатньою мірою", - експерт про вакцинацію

В українському суспільстві існує багато інколи цілком полярних думок, щодо того, наскільки ефективними є методи боротьби із коронавірусним захворюванням.

Що про це думає експерт, журналісти Суспільного Запоріжжя поспілкувалися із Радієм Шевченком, доктором медичних наук, професором кафедри фтизіатрії та пульмонології Запорізького державного медичного університету в ході інформаційного марафону "Вакцинація: право вибору".

"Все правильно робиться, але невчасно і в недостатній мірі", - експерт про вакцинацію
Радій Шевченко (посередині) з колегами.

Радію Миколайовичу, які механізми подолання вірусу, і, зокрема, коронавірусу існують?

— Є два основних принципи боротьби з епідемією будь-якої інфекції. Перше — активне виявлення джерела інфекції. Завдяки розробленій спеціальній системі, яку знають та виробляють епідеміологи. Друге — ліквідація джерела інфекції. Якщо тварина є джерелом інфекції, то її знищують, якщо це людина її лікують.

Якщо за короткий проміжок часу видно, що ці заходи не допомагають, включається третій принцип, це — протиінфекційне щеплення. Дотримання, виконання цих трьох основних принципів є основою боротьби з епідемією, пандемією. Щеплення є обов'язковим. Є закон про боротьбу з інфекційними хворобами.

Що, на вашу думку, неправильно у механізмі подолання вірусу в Україні, що роблять не так?

— Неправильне те, що активно не виявляється інфекція. Для цього потрібно поголовне виявлення інфекції, у колективах великих, тільки так, іншого принципу не існує.

Крім того, повинні дотримуватися принципу, про який говорили, але не дотримувались: якщо людина захворіла на гостру респіраторну інфекцію, а її можуть викликати 200 різних збудників, у тому числі й коронавірус, то ані пацієнт, ані лікар без аналізів не можуть розібратися, який збудник викликав хворобу. Тому ця людина повинна нікуди не їхати: ані до лікаря, ні в лабораторію, а сидіти вдома, повідомити про свій стан сімейного лікаря. Той повинен дати замовлення, щоб приїхала відповідна бригада, взяла матеріал на дослідження та виявила, яка інфекція викликає захворювання - коронавірусна, грипозна. Але на жаль, цей принцип не дотримується, пацієнти скаржаться, що до сімейного лікаря додзвонитися не можуть.

Як визначити збудника хвороби?

— Для кожної інфекції є своя система виявлення джерела. Наприклад, є ПЛР-тестування або виявлення антигена — для коронавірусу. Для інших інфекцій, наприклад, туберкульозу — за допомогою променевого дослідження. Залежно від того, яка інфекція, які шляхи її розповсюдження, і застосовуються методи виявлення, а також методи запобігання розвитку інфекції.

На вашу думку, локдауни, які час від часу запроваджують, це дієво?

— Обов'язково потрібно вводити локдауни, адже це є один з елементів протиепідемічних заходів для запобігання розповсюдження інфекції. Протиепідемічні заходи - це ізоляція хворих, зменшення контактів серед великих колективів, у транспорті.

Тобто все правильно робиться, але не вчасно та не достатньою мірою.

А коли потрібно це було зробити?

— З самого початку, коли ми побачили, що вона (пандемія — прим. ред.) розвивається масивними темпами в Китаї, миттю перекинулась на Американський континент, Західну Європу. Були втрачені моменти, втрачений час — у всьому світі, не лише в Україні.

Як, на вашу думку, можна зупинити епідемію?

— Включати два та за необхідності третій принцип. Продовжувати виявляти активно, ізолювати, лікувати та масове щеплення, а не вибіркове чи побажанню.

Можна вважати вакцинацію дієвим методом боротьби з коронавірусом зараз?

— Обов'язково! На сьогодні вчені встановили, що не менше 70% населення повинно бути вакцинованим. Але коли розроблялася система щеплення дітей, то ми вимагали 95% вакцинованих - тоді діти будуть захищені.

Чому ж тоді населення не усвідомлює необхідність імунізації, а темпи вакцинації повільні?

— Ви дивіться, яка пропаганда ведеться - та вакцина не така, ця погана, та дає ускладнення. Це конкуренти один з одним борються насправді. Якщо вакцина доступна, дозволена для використання Всесвітньою організацією охорони здоров'я, то не може бути сумнівів.

Читайте також: Хроніка вакцинації на Запоріжжі: як щеплення від COVID-19 ставало доступним
На початок