Палац Сангушків на Хмельниччині: нема власника - нема коштів на реконструкцію

Палац Сангушків на Хмельниччині: нема власника - нема коштів на реконструкцію

Палац Сангушків на Хмельниччині: нема власника - нема коштів на реконструкцію Суспільне Поділля

49 тисяч гривень на сесії громади виділили для виготовлення технічного паспорту палацу Сангушків, що в Ізяславі. Про це розповів Ізяславський міський голова Сергій Шлегель. Додає: для подальшого виготовлення проєктно-кошторисної документації та реконструкції замку громада грошей не має. Суспільне з'ясовувало, у якому стані наразі перебуває пам’ятка архітектури національного значення, у чиїй власності знаходиться палац Сангушків та кому планують його передати.

Палац Сангушків на Хмельниччині: нема власника - нема коштів на реконструкціюСуспільне Поділля

Палац Сангушків потребує негайної реконструкції.

Жителька Ізяслава Надія Драганчук каже: Палац Сангушків – одна із візитівок Ізаслава. Вважає, його потрібно якнайшвидше законсервувати, оскільки неодноразово траплялися обвали стін.

"Вже не один раз в нашому палаці завалювалась стіна. Хотілося б, щоб його якнайшвидше законсервували, обмежили доступ, щоб не сталось ніякого лиха, і вже згодом розвивали його, реконструювали. Головне, щоб про нього не забули, щоб про нього говорили, щоб сюди приїжджало багато туристів», - каже Надія Драганчук.

Краєзнавець Сергій Єсюнін каже: подібних палаців в Україні більше немає.

«Унікальність його в тому, що Барбара Сангушка замовляла цей палац для своєго архітектора, і він вибрав досить незвичайну планувальну структуру, зберіг палац Заславських, вписав саме туди новий палац в бароковому стилі. Причому, зберіг фортифікаційні споруди. Оцей палац, фактично, є комплексним", - каже краєзнавець.

Палац Сангушків на Хмельниччині: нема власника - нема коштів на реконструкціюСуспільне Поділля

Подібних палаців в Україні немає, каже краєзнавець Сергій Єсюнін.

Наразі палац Сангушків перебуває в аварійному стані, розповідає начальниця обласного управління культури Оксана Натальська.

«Він руйнується просто на очах, і сьогодні нам потрібно приймати рішення, щоб, хоча б, віднайти кошти на його консервацію», - зазначає посадовиця.

За словами заступниці начальника обласного управління культури Валентини Лукашук, палац Сангушків – пам’ятка архітектури національного значення. Однак, об’єкт не має власника, тому неможливо укласти охоронний договір.

"Коли буде власник, тоді можна буде укласти охоронний договір і внести зміни до облікової документації. Охоронний договір визначає режим використання пам’ятки, об’єм ремонтно-реставраційних робіт», - каже Валентина Лукашук.

Палац Сангушків на Хмельниччині: нема власника - нема коштів на реконструкціюСуспільне Поділля

Без власника кошти на реставрацію палацу Сангушків виділити неможливо.

Опікуватися такою пам’яткою архітектури національного значення, як палац Сангушків, має держава, переконаний Ізяславський міський голова Сергій Шлегель. Пояснює це тим, що площа палацу надзвичайно велика, а передача у комунальну власність може наразити і громаду, і бюджет громади на момент, коли грошей не буде, і гроші будуть витрачені не ефективно.

"Виділили 49 тисяч гривень для виготовлення технічного паспорту палацу. Після того, як буде виготовлено технічний паспорт палацу, ми маємо наміри оголосити процедуру безхазяйного майна. Побачимо, які дії буде після цього здійснювати держава», - каже міський голова. Додає: впродовж року громада матиме змогу звернутися до суду для визначення права власності палацу. Тоді об’єкт перейде у комунальну або у державну форму власності.

Палац Сангушків на Хмельниччині: нема власника - нема коштів на реконструкціюСуспільне Поділля

Опікуватися такими пам'ятками має держава, вважають в Ізяславі.

«Якщо не буде коштів держави, інвесторів, діаспори, громадських організацій чи будь-кого в достатній мірі для того, аби розпочати процес і завершити, все це буде марно. Можливо, нам треба буде не один десяток років працювати всій громаді, щоб реставрувати цей палац», - вважає Сергій Шлегель. Та додає: за п’ять місяців Ізяславська громада заробила шість мільйонів гривень до міського бюджету. Скільки може вартувати реставрація палацу, нині порахувати неможливо.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди