"Земля на продаж". Хто може придбати землю на Харківщині та як громадам здавати ділянки в оренду

"Земля на продаж". Хто може придбати землю на Харківщині та як громадам здавати ділянки в оренду

"Земля на продаж". Хто може придбати землю на Харківщині та як громадам здавати ділянки в оренду Суспільне Харків

З 1 липня в Україні запрацював ринок землі. Яку землю та за якою процедурою можуть продати жителі Харківщини, скільки громад регіону наповнюють бюджет з агропромислового комплексу, навіщо їм земельні аукціони та які громади вже готуються здавати комунальну землю в оренду, в програмі "Сьогодні.Головне" розказав радник голови Харківської облдержадміністрації Євген Іванов.

Як продавати землю жителям Харківщини

Продати сільськогосподарську ділянку фізичній особі-українцю жителі Харківщини можуть вже з 1 липня 2021 року. Такі угоди можна укладати до 1 січня 2024 року.

"З 1 січня 2024 року земельний банк зростає, і можна продавати ділянку вже як фізичній особі, так і юридичній особі, створеній на території України, бенефіціаром якої є громадянин України, та державі. Питання продажу землі іноземцям не стоїть", — пояснює Євген Іванов.

За його словами, договір купівлі-продажу земельної ділянки такий самий як і для будь-якого нерухомого майна.

"Процедура така сама як і при купівлі, скажімо, квартири. Якщо говорити про перелік документів, у вас має бути право власності на землю, це чи державний акт, чи право власності набуття по спадщині, має бути нормативно-грошова оцінка, яку треба замовляти у відповідної організації, що має на це ліцензію, повинен бути витяг із земельного кадастру", — розповідає радник голови обладміністрації.

"Нововведення при укладанні договору купівлі-продажу саме земельної ділянки: розрахунок за неї — тільки безготівковим шляхом, при наявності банківського рахунку. Буде обов'язкова перевірка на предмет джерела коштів. Також земельна ділянка не може викупатися за ціни нижчої, ніж нормативно-грошова оцінка. На Харківщині вона коливається від не менше 20 тисяч гривень, 25-27 тисяч за 1 га сільськогосподарської землі. Обмежень у сторону збільшення немає", — говорить Євген Іванов.

Читайте також: Як продати земельний пай. Інструкція від ОП

Обмежень, за кількістю ділянок, які можна купити, немає, але загалом — не більше 100 га землі.

"Якщо людина буде продавати більше ніж одну ділянку за рік, податки у сумі на неї будуть 6,5% від вартості нормативно-грошової оцінки ділянки, якщо людина продає одну ділянку на рік, податок буде 1,5%", — пояснює радник голови обладміністрації.

Земельний аукціон для громад

Інвентаризація землі на Харківщині на завершальному етапі, каже Іванов. За його словами, у регіоні — 1 млн 932 тис. га рілля, з яких 190 тисяч га передані у комунальну власність, 35,7 тис. га на обліку як вільні.

Комунальні землі, які належать територіальним громадам області, ОТГ зможуть здавати в оренду на земельному аукціоні, який ще не запущений, але працюватиме за аналогом системи Prozzorro.

"Ініціатор торгів — власник ділянки. Пакет документів подається стандартний. Важливий факт про аукціон — він буде більше для громад, ніж для інших користувачів. Він потрібен громадам, тому що на цих аукціонах саме громади будуть реалізовувати землю, отриману у комунальну власність. Громади можуть користуватися аукціоном вже зараз, але вони не продають на них ділянки, а продають право оренди. Все земля, яка перейде до громади в комунальну власність, має бути через аукціон реалізована у праві оренди", — розповідає Євген Іванов.

Читайте також: Що зміниться із запуском ринку землі. Пояснює міністр

За його словами, допоки аналог Prozzorro не працює, є "певна процедура", яка дозволяє громадам продавати право оренди на комунальну землю.

"З реформою децентралізації у нас 100% податку на користування землею залишається громаді, при раціональному використанні ділянок, ми очікуємо значне наповнення бюджету громад, особливо тих, які живуть з сільськогосподарської галузі. Громад, які орієнтуються на бюджет агропромислового комплексу, з 56 — понад 30. Деякі громади Харківщини вже працюють у цьому напрямку, є певна процедура. Наприклад, Золочівська ОТГ вже подає та конфігурує свої деякі ділянки", — каже Євген Іванов.

"Щодо землі таборів, заповідників та іншої землі, яка належить державним підприємствам, вона обов'язково має бути передана в ОТГ. Голова громади повинен взяти реєстр землі, яка перейшла громаді, яка заінвентаризована та зареєстрована кадастровим реєстратором його ОТГ. Неважливо, це ділянка табору чи чогось іншого закладу, вона зареєстрована за ОТГ. Коли настане момент, голова громади має укладати договір оренди землі з тим, хто її по факту експлуатує", — пояснив радник голови облдержадміністрації.

Що відомо

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди