Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Fest

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Fest

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Fest leopolisjazz.com

24-28 червня у Львові пройшов десятий Leopolis Jazz Festival, головними зірками якого були Seal, Chris Botti, Kamasi Washington та оркестр Wynton Marsalis. Музичний оглядач Суспільне Культура Олексій Бондаренко чотири дні провів на фесті та розповідає, чим він запам’ятався.

Leopolis Jazz Fest пройшов на трьох сценах. Дві — безкоштовні: ранкова у дворику Палацу Потоцьких і денна на площі Ринок. Третя — головна — у парку Культури. Головна сцена імені Едді Рознера — це партер на дві тисячі місць плюс територія фанзони навколо нього. А також пікнікові зони в парку та найбільша — на стадіоні. Сумарно водночас виступ на головній сцені могло дивитися до 10 тисяч людей.

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Festleopolisjazz.com

Цьогорічний Leopolis Jazz Fest готувався задовго до оголошення зеленої зони по Україні. А отже — в умовах постійної зміни карантинних норм та непередбачуваних обмежень. Організатори поставили собі задачу — забезпечити відчуття безпеки у відвідувачів та чесно дотриматися всіх карантинних умов.

Для того, щоб потрапити у фанзону, треба було пройти обов’язковий експрес-тест на Covid-19. Щоб потрапити в партер — здати ПЛР-тест. При вході відвідувачі отримували відповідні браслети, відтак усі на території партеру та фанзони отримували легальну можливість ходити без масок і не переживати, що людина праворуч заразить тебе коронавірусом.

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz FestСуспільне Львів

Пункт тестування фестивалю

Організація

Leopolis Jazz Fest претендує на те, щоб вважатися одним із головних джазових фестивалів світу. Він наближається до цієї цілі: 2016 року The Guardian включив фест до списку найкращих у Європі (тоді він ще називався Alfa Jazz Fest).

Хороша організація — це така, яку не помічаєш. Організатори з року в рік намагаються поліпшувати умови як для відвідувачів, так і для музикантів. Із нового — на площі Ринок з’явився критий тент для аудиторії. Також вхід на пікнікові зони став платним, хоча й недорогим. 50 грн — на стадіон, по 25 грн — в зони Kyivstar та Staropramen.

Стрес-тестом для організаторів стала буря, яка накрила Львів на другий день фесту. Назвати це лише грозою було б неправильно. Мені вдалося заховатися від неї в одному з місцевих барів. Поки ми спостерігали, як вулицею пливуть столики та стільці, які не встигли прибрати, барвумен розповіла, що такі катаклізми у них бувають раз на два роки.

Концерти довелося зупинити, а місто стало нагадувати поле бою. Повалені дерева, стовпи, завалені лінії електропередач, заблоковані трамваї. Особливо сильно дісталося наметам із бейджами та тестами — їх рознесло. На щастя, ніхто не постраждав, але в те, що Seal таки вдасться виступити, здається, не вірив уже ніхто.

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Fest

Фестиваль взяв коротку паузу, а потім зробив повідомлення на своїх сторінках: усі концерти затримуються на годину. Шаленими темпами за допомоги муніципальних служб вдалося не тільки розвантажити інфраструктуру міста, а й перезапустити тестування та відбудувати намети. Усього за годину фестиваль повернувся на нормальні рейки. Seal виступив, а система контролю тестів не зламалася.

Були питання до звуку на окремих концертах. У коментарях після виступу Камасі Вашинтона багато відвідувачів жалілися на надто гучний звук. Але це ледь не єдина претензія до організаторів, яку я почув за чотири дні.

Атмосфера

Велика проблема міських фестивалів, які розпорошені по кількох локаціях, — утримання фестивальної атмосфери. Зазвичай ти губишся в чисельних ресторанах, витрачаєш багато часу на логістику. Leopolis Jazz Fest щиро вразив тим, наскільки цілісним він здавався попри те, що проходив у самому центрі міста. А також величезною кількістю подій, які не стосувалися безпосередньо музики, але були прив’язані до фестивалю.

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Festleopolisjazz.com

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Festleopolisjazz.com

На Jazz Fest традиційно з’їжджається значна частина українського політичного й бізнесового бомонду. Купуючи квиток у фан-зону, ти навіть не отримуєш можливості подивитися виступи наживо в самому залі. Зате маєш доступ до спілкування.

Люди весь час знайомляться, спілкуються, домовляються за зустрічі. Окрім того, проводиться неймовірна кількість заходів, які організовує як Jazz Fest, так і інші організації. Серед них була закрита, але масштабна вечірка з "ДахаБрахою", сніданок від Vogue, виступи Alloise, вечірки Даші Коломієць тощо. Це не кажучи про майстер-класи від посольств, закриті бізнесові зустрічі та пізні сніданки для VIP- гостей від Leopolis. Ще на жодному фестивалі я не стикався із настільки щільною концентрацією спілкування.

Важливою частиною Jazz Fest завжди були нічні джеми. Але цього року фест відмовився їх організовувати через коронавірус. Утім, джазменам це не завадило. У кількох закладах по Львову можна було потрапити на нічні джем-сейшни, на яких виступали як місцеві музиканти, так і суперзірки, які щойно спустилися з головної сцени. Зокрема Камасі Вашингтон із бендом джемив до 5 ранку в приміщенні "Гранд Готелю".

Тож Leopolis Jazz Fest — це далеко не тільки про джаз. Джаз — це головний стимул, причина та тема розмов. Але навколо нього відбувається бурхливе життя. Зустрічі розписані по годинах, а ніч часто непередбачувана. І так п’ять днів поспіль.

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Festleopolisjazz.com

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Festleopolisjazz.com

Джаз чи не джаз

Улюблена тема відвідувачів фестивалю — посперечатися, наскільки той чи інший гурт — джаз чи не дуже. Такі суперечки точаться і щодо невеличких актів, але особливо жорстоко стосовно хедлайнерів.

Seal — суперзірка світового рівня, яка прийшла із соул-музики. Нещодавно він випустив альбом джазових стандартів, частину з яких виконав і на фесті. А закінчив виступ як попзірка та проповідник в одній людині. Ходив у зал, спілкувався з людьми та підігрував собі на акустичній гітарі. Реакція була полярна — частина людей говорила, що це один з найкращих виступів у їхньому житті. Інша — що до справжнього джазу не має жодного стосунку.

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Festleopolisjazz.com

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Festleopolisjazz.com

Схожі розмови були й після виступу Кріса Ботті. Американський трубач розпочав із джазових композицій, а потім презентував числених друзів-музикантів, яких привіз із собою. Другий акт був більше схожий на солянку жанрів і стилів, упаковану в джазову обгортку. Дійшло навіть до каверу на Led Zeppelin та оперної арії. Це був сильний фестивальний виступ, який би легко підірвав і рок-, і попфест. Власне, й Leopolis Jazz Fest йому підірвати вдалося. А також змусити всіх сперечатися про надмірну "попсовість" чи "непопсовість" побаченого.

Єдиним виступом, який викликав переважно негативну реакцію, став Pianoбой. Дмитро Шуров привіз програму джазових аранжувань власних пісень разом із українськими джазменами. Але його виступ сильно вирізнявся на тлі попередніх артистів головної сцени. Там, де Кріс Ботті давав соло запрошеним музикантам, Шуров перетягав увагу на себе та танцював. Там, де Seal намагався налагодити контакт із залом, Шуров фоткався із глядачами та давав автографи дітям. Там, де Вінтон Марсаліс вражав умінням грати стандарти, Шуров зробив доволі невиразний кавер на Івасюка.

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Festleopolisjazz.com

За весь виступ Pianoбой була лише одна музична фраза, після якої зал аплодував, — соло беквокалістки Олі Чернишової. Більше нікому зі своїх музикантів Дмитро проявити себе не дав, ще й перебив Олексія Когана і зіграв на 15 хвилин довше.

Особливо багато негативу вилилося на Pianoбой та Джамалу (яка приєдналася до нього на одну пісню) через кілька пісень російською. Часто претензію до цього пов’язували ще й з тим, що Шуров виступав на День Конституції. Згадали й те, що засновником і спонсором фестивалю є російсько-українсько-ізраїльський олігарх Михайло Фрідман. Виправданість витягати на сцену саме російськомовні пісні на головній сцені Львова 28 червня, маючи в арсеналі достатньо українськомовних, і справді сумнівна.

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Festleopolisjazz.com

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Festleopolisjazz.com

А от до "джазовості" останніх двох хедлайнерів ні в кого питань не виникало. Камасі Вашингтон привіз масштабний бенд, у хіпарському вбранні грав та розповідав про всеосяжну любов. Дуже насичено, енергійно, іноді навіть складно Вашингтон та його музиканти презентували джаз, який зараз стає напрочуд популярним в Америці та Європі.

Оркестр джазового метра Вінтон Марсаліса, який закривав фест, став уособленням класичного американського джазу. Неймовірно витончені, стримані, напрочуд технічні й потужні музиканти зіграли програму, яка зачепила і знавців, і людей, які просто проходили повз стадіон. Мені здається, що їхнє виконання було такого рівня, що навіть не чуючи джаз жодного разу до того, ти все одно відчував, що це добре. Це була красива, велика крапка фестивалю, яка залишила дуже приємний післясмак.

Баланс

На мою думку, Jazz Fest вдалося збалансувати експериментальні, сміливі, неоднозначні та визнані проєкти із "попсою" від джазу. Ян Лундрген зіграв повітряно-тендітну обробку світового фольку разом зі струнним квартетом. Авішаі Коен продемонстрував, наскільки ж різнобарвним та витонченим може бути тріо фортепіано-контрабас-барабани. Італійці Motel Kaiju розривали мозок перехожим на Ринку експериментами із синтезаторами. Французи OZMA огорнули свій виступ у подорож містами світу.

Тож за ці п’ять днів була можливість послухати будь-який джаз, який до смаку. Або ж навіть той, який не подобається.

Головне, що незалежно від обраного списку артистів врешті починаєш розуміти джаз трошки краще. Починаєш бачити його розмаїття та відчувати більше нюансів. Починаєш порівнювати речі, які раніше не порівнював ніколи — наприклад, Seal та Авішая Коена, або ж Pianoбой та Кріса Ботті.

Leopolis Jazz Fest — унікальна подія для України. Це фестиваль, який має обличчя, унікальний рівень творення зв'язків і знаймств між відвідувачами та величезні амбіції. І кожного року не тільки тримає планку, а продовжує розвиватися як з точки зору програми (хоча це й викликає суперечки), так і організації.

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Festleopolisjazz.com

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Festleopolisjazz.com

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Festleopolisjazz.com

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Festleopolisjazz.com

Вихід із карантинної реальності. Яким був 10-й Leopolis Jazz Festleopolisjazz.com

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше