Керівник фонду «Повернення до життя» розповів про те, як позбавити людину від наркотичної залежності

Керівник фонду «Повернення до життя» розповів про те, як позбавити людину від наркотичної залежності

Керівник фонду «Повернення до життя» розповів про те, як позбавити людину від наркотичної залежності
Pixabay

На Кіровоградщині з 1999 року існує обласний благодійний фонд "Повернення до життя". Він допомагає людям позбутися наркозалежності. Як саме, розповів Суспільному керівник фонду Олександр Остапов.

26 червня - Міжнародний день боротьби з наркотиками та їхнім незаконним обігом.

Реабілітаційний центр

Благодійний фонд "Повернення до життя" створили наприкінці 90-х у відповідь на тодішню ситуацію з поширенням наркотиків в Україні, каже Олександр Остапов. Він тоді працював у Польщі. "Дійшло до того, що в Дніпропетровську мій знайомий почав розраховуватися з таксистом маковою соломкою, яка ходила на рівні валюти. Тоді я зрозумів, що тут просто епідемія. До того ж мої товариші загинули – один помер від передозування, інший наклав на себе руки. Я приїхав з Польщі і ми з колегами почали створювати реабілітаційний центр для наркозалежних” за підтримки міжнародних благодійних фондів "Міжнародний Альянс громадського здоров'я", "Heifer Project International" та обласного центру соціальних служб.

"Знав людину, так зле після опіату стало– назавжди кинув. Доля вберегла від наркозалежності"–Остапов
2006 рік. Центр надання послуг наркозалежним під час візиту представників фонду з США. Благодійний фонд "Повернення до життя".

Заклад розмістили в колишньому дитсадку в селі Плоске неподалік Знам’янки. Відкрили центр у 2004 році. Реабілітацію в ньому пройшли 1200 людей. Одночасно там може перебувати не більше 20 клієнтів. “Термін різний – від кількох днів, упродовж яких людина може зірватися і повернутися до наркотиків, до трьох місяців. У нас весь час була черга. Там не було таких змін, як у таборі”.

Центр припинив роботу два роки тому. Олександр Остапов каже: його стало важко утримувати. “Жодна державна установа не знайшла можливості фінансово підтримати. Ми витрачали величезні кошти на опалення. Зараз центр законсервований. Команда, яка там працювала, збереглася. Люди працюють в інших проєктах. Чекаємо, поки держава повернеться в бік цієї проблеми, і почнеться якесь фінансування".

Замісна підтримувальна терапія

Для реабілітації в центрі використовували програму “12 кроків”, розповідає Олександр Остапов. Це насамперед психологічна підтримка. Людина усвідомлює свою хворобу, працює над собою й допомагає іншим. За словами керівника фонду, програма офіційно дозволена в Україні, але бракує місць, де вона могла б використовуватися. “Ми не маємо жодного реабілітаційного центру, який би фінансувався державою”.

Також в Україні діє програма замісної підтримувальної терапії. Це діаметрально протилежна методика, говорить Олександр Остапов. Люди замість наркотиків вживають препарати (переважно метадон), які їм призначає лікар. “Замісна підтримувальна терапія не вирішує основної проблеми. Вона не позбавляє залежності. Ця програма лише усуває кримінальну складову – щоб людина не крала й не шукала гроші на дозу. У нас у фонді працюють кілька людей, які перебувають на цій програмі. Це люди, які зовні абсолютно нічим не відрізняються від тих, які не вживають наркотики. Якщо правильно вживати метадон, то він не дає кайфу. Він просто знімає ломку. Замісна підтримувальна терапія теж дуже важлива, і вона в жодному разі не нівелює реабілітаційної програми”.

Програма зменшення шкоди

Фонд "Повернення до життя" працює переважно з ін’єкційними споживачами наркотиків. “Зараз наш головний фокус роботи – попередження ВІЛ-інфекції, а вона якраз розповсюджується серед цієї цільової групи через використання декількома людьми одного шприца або сексуальні контакти”. За словами Олександра Остапова, нині більше 5 тисяч жителів області отримують послуги в рамках програми “Зменшення шкоди”.

Читайте також У Бобринці під час тестування в однієї людини виявили позитивний результат на ВІЛ

Для цього у Кропивницькому, Знам’янці й Олександрії є пункти з обміну шприців. Споживачі наркотиків замість старих шприців отримують нові. “Люди знають, що там якісний шприц і за ним приходять”. Також на цих пунктах можна пройти тест на ВІЛ. “Якщо виявляють інфекцію, включається інша програма і людина якомога швидше отримує антиретровірусну терапію”.

"Знав людину, так зле після опіату стало– назавжди кинув. Доля вберегла від наркозалежності"–Остапов
Тестування на ВІЛ у Бобринці. Суспільне: Кропивницький

Роблять і скринінг на туберкульоз. У разі позитивного результату супроводжують до тубдиспансеру, каже Олександр Остапов. Паралельно роздають презервативи й літературу. За словами керівника фонду, у програмі зменшення шкоди склалися хороші контакти з місцевими поліцейськими. “Кропивницька поліція організувала зустріч зі споживачами наркотиків, і останні запитували: “Якщо ми нестимемо використані шприці на пункт, чи ваші поліцейські нас не “штормитимуть”? Керівники патрульної поліції говорили: “Ні, в жодному разі. Якщо ваш шприц без наркотиків, несіть його в пункт обміну. Якщо поліцейський вас чіпатиме, запам’ятайте жетон і дзвоніть на гарячу лінію. Ми розберемося”. Мені дуже приємно, що є таке розуміння. Такого кілька років тому не було”.

“Заповнюючи прогалини”

З-поміж клієнтів центру є неповнолітні. Упродовж 10 років у Кропивницькому діяв проєкт “Заповнюючи прогалини”, і його учасниками стали більше п’яти тисяч молодих людей. Фінансування йшло від уряду Нідерландів – по 20 тисяч доларів на рік. За словами Олександра Остапова, пункти працювали у Кропивницькому, Знам’янці, Олександрії і Новоукраїнці. “Ми проводили багато цікавих заходів. Один із них – “Профілактика за кавою”. Фонд виходив на дітей з важких сімей (там, де немає достатку, є одна мама чи бабуся, а сама дитина вже пробувала наркотики) і залучали до нашої програми. Суть – сформувати лідера і навчити його. За принципом “рівний рівному” дитина приводила нам таких самих, як вона, “експериментаторів”. Ми зустрічалися в кафе, замовляли морозиво, чай, каву, тістечка. Соціальна працівниця, яка свого часу вийшла з цього середовища і добре знає тему, швидко знаходила з ними спільну мову. Діти їй довіряли і у нас сформувалися чотири бригади – лідерські команди. Вони постійно були на зв’язку, отримували у нас презервативи й літературу, написану доступною для підлітків мовою.

"Знав людину, так зле після опіату стало– назавжди кинув. Доля вберегла від наркозалежності"–Остапов
Благодійний фонд "Повернення до життя".

Якщо дитина проявляла активність і було видно, що вона змінюється, ми пропонували за наший рахунок отримати паралельно професію – водія, перукаря чи візажиста. Коли у 2020 році проект закінчився, ми били в усі дзвони, щоб нам виділили приміщення. Але всім байдуже і нецікава ця проблема. Зараз батьки за інерцією телефонують. Ми їх чим можемо підтримуємо, але це вже волонтерська робота, і не завжди можна приділити потрібну увагу”.

Як люди починають вживати наркотики

Перша причина, чому люди починають вживати наркотики, – це їхня цікавість і бажання експерименту, говорить Олександр Остапов. “Люди хочуть зрозуміти, як змінюється свідомість і сприйняття світу. Це величезна проблема, бо людина миттєво дізнається, як їй дається щастя. Ніби ось воно поруч. Але це все до певного часу”.

"Знав людину, так зле після опіату стало– назавжди кинув. Доля вберегла від наркозалежності"–Остапов

Також, за словами Олександра Остапова, на людину може тиснути авторитетний друг. Третьою причиною називає алкоголь. “Повірте мені, він набагато страшніший за деякі легкі наркотики, таких, як, наприклад, марихуана, яка в багатьох країнах дозволена. Я в жодному разі не хочу її рекламувати. Лише констатую, що в нас правоохоронна система інколи калічить долі дітей і карає за те, що люди, які живуть за тисячі кілометрів, роблять безперешкодно”. За словами Олександра Остапова, важко узагальнити, який відсоток людей після того, як спробує наркотики, стає залежним від них. “На героїн можуть присісти після однієї ін’єкції. Чим важчі наркотики, тим скоріше приходить звикання. Комусь взагалі не йде наркотик. Я знав людей, які прийняли опіат, і йому стало так зле, що він сказав: “Ніколи їх більше не пробуватиму”. Це доля його, можна сказати, вберегла”.

Як позбуваються залежності від наркотиків

“Ухвалюють рішення позбутися залежності, коли доходять краю, - говорить Олександр Остапов. – Тоді починають боротися за своє життя. Край у всіх різний. Хтось залишається сам – без родини. Він спочатку обіцяє собі, що наступного дня кине. Потім розуміє, що нічого не вийде. Він без їжі, без підтримки. Мама зневірилася в ньому. Він пригадує, що колись була інша атмосфера, і намагається її відновити. І тоді з ним можна працювати. Насильно жодного ефекту не буде”. За словами Олександра Остапова, залежності від важких наркотиків в Україні позбавляються до п’яти відсотків людей, у Європі – до восьми. Після цього такі люди контролюють себе до кінця життя. “Вони просто не дивляться в той бік, щоб не зірватися”. Родичам людей, які почали вживати наркотики, Олександр Остапов радить якомога раніше звернутися до фахівців – наприклад, до психолога. “На жодному з етапів не треба опускати рук. Завжди є можливість. Але треба людину підводити до цієї можливості. Шляхи підтримки різні. Наприклад, програма “Жорстка любов” означає, що родич тебе занадто любить і через це не даватиме грошей на наркотики”. Інша філософія – це максимальна підтримка. “Є приклад, коли мама-вчителька самостійно готувала двом синам наркотики, щоб вони не наражалися на всякі небезпеки”.

Як не допустити, щоб дитина вживала наркотики

Батьки не повинні подавати негативного прикладу, говорить Олександр Остапов. “Дитина в жодному разі не повинна бачити батьків під впливом наркотиків чи алкоголю. Потрібно будувати довірливі відносини, без брехні, з адекватною, без страшилок, інформацією про наслідки споживання наркотиків. Також треба вкладатися в дітей, щоб вони розвивалися, почувалися потрібними і не хотіли підводити батьків. Узагалі я сам дуже позитивно ставлюся до речей, які спрямовані на розвиток свідомості й інтелекту, пізнання й розширення світу, але тільки без наркотиків. Наркотики – це яма й капкан для людської душі”.

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди