"Трійця – це день народження церкви": Митрополит Черкаський і Чигиринський

"Трійця – це день народження церкви": Митрополит Черкаський і Чигиринський

"Трійця – це день народження церкви": Митрополит Черкаський і Чигиринський
Суспільне Черкаси

20 червня християни святкують Трійцю. Кореспонденти Суспільного поспілкувалися з Владикою Іоаном, Митрополитом Черкаським і Чигиринським, про походження та традиції свята.

Владико Іоане, розкажіть будь ласка, про історію виникнення свята Трійці.

– Після гріхопадіння люди жили безбожним життям. Вони проходили всі кола поневірянь, відпадіння від віри, і вже не могли самі собі зарадити, лише Господь міг їм допомогти. Тоді відбулося втілення Боже – Ісус Христос прийшов на землю, щоб померти за гріхи людей. Перед своїми смертними стражданнями Христос говорив учням: "якщо я не постраждаю, не помру і не піду до Отця мого, то не прийде утішитель, Дух Святий, який вам про все нагадає і всього навчить".

Тому Трійця – сходження Духа Святого – завершило те, заради чого приходив Господь і розпочався новий період – життя церкви Христової, бо вона утворилася, коли Дух Святий зійшов на послідовників Христа.

Як це все відбувалося?

– Подія детально описана в Біблії, в книзі Діянь Святих апостолів. На юдейське свято П’ятдесятниці послідовники Христа – його учні, матір, жінки-мироносиці – зібралися разом. Близько третьої години (відповідно до нашого годинника це була десь дев’ята ранку), зчинився великий шум, і зійшов вогонь з неба, який у вигляді вогненних язиків осів на кожному з присутніх і вони сповнилися Духом Святим. Шум привернув увагу всіх, хто був тоді в Єрусалимі і вони прийшли до горниці, де були учні. Вони вийшли і говорили про величні діла Божі на різних мовах, хоча раніше їх не знали, тобто, їх розуміли не тільки юдеї, а й іноземці, які були в місті. Одні дивувались з них, а інші кепкували, бо думали, що вони нетверезіВино в той час пили увечері, зранку вживали лише розведене вино, яке добре втамовувало спрагу. Якщо людина і могла сп’яніти від вживання цього вина, то хіба надвечір, коли збільшувалася його концентрація в організмі.. Тоді апостол Павло вийшов до громади і пояснив, що відбулося і закликав усіх йти за Христом. В той день увірувало близько трьох тисяч людей. В той час враховували тільки чоловіків, тож вірогідно, що цифра могла бути більша.

Таким чином Бог себе явив у вигляді Триєдиного для всіх людей.

Навіщо Бог послав Духа Святого?

– Дух Святий нагадав учням про все, чого навчив їх Христос, а також вчив їх новому і будував церкву Христову. Коли Дух Святий діє на людину, її особистість не затьмарюється. Він за потреби наповнює людину здібностями, для отримання яких вона не прикладала зусиль, як це, наприклад, сталося з учнями, у яких з’явилося знання мов. Він не замінює людську особу і не затьмарює розум, як це відбувається з тими, хто одержимий нечистим духом. Святий Дух робить людину вільною від гріха й поганих звичок, розширює її знання, наповнює правдивими смислами і відкриває таємниці. Дух Святий надихає людину на добрі діла і служіння людям, при цьому не відбираючи в людини можливість робити вибір і осмислені вчинки. Дух дає розуміння, як досягти єдності з Богом.

Якщо в юдеїв свято називалося П’ятдесятниця, чому ми називаємо свято Трійці?

– Гадаю, це для того, щоб наголосити на тому, що саме в цей день Бог явив свою третю особистість в дії. Хоча Дух Святий був ще до створення світу, його безпосередню дію люди відчули лише в цей день. Без визнання Триєдиного Бога наша віра не буде істиною.

Звідки взялася традиція на Трійцю прикрашати будинки гілками дерев?

– У нас в церкві теж є традиція приносити зелене гілля, духм’яні трави. Це поєднання новозавітньої та старозавітньої традиції. В той час юдеї святкували П’ятдесятницю, так вони відзначали дарування Богом закону на горі Синай. Після вознесіння Христа учні продовжили святкувати цей день, але наповнили його іншими смислами. Тому й продовжували прикрашати свої оселі, звідти ж традиція, як і свято, перейшла до нас.

Як святкують Трійцю за церковними традиціями?

– За звичаєм, преддень Трійці є поминальним. В цей день моляться за всіх померлих віруючих, а також за тих, хто помер раптово без сповіді – в катастрофах чи від нещасних випадків. Цей день є аналогічним до Проводів, які відзначають після Великодня. Основна мета – поділитися радістю викуплення з душами померлих предків. На наступний день відбувається особливе богослужіння, оскільки в цей день після Великодня вперше читаються три колінопреклонні молитви з проханням Господніх благословінь. Віряни з собою беруть з собою гілочки дерев та квіти. За традицією після богослужіння ми окроплюємо прихожан святою водою, через що деякі помилково вважають, що освячуються гілки, але насправді вони їх ніхто не святить. Понеділок – теж святковий, це день Святого Духа і також відбуваються служби.

Хочеться побажати всім бути в церкві Христовій і мати Святого Духа в серці, адже сам по собі ніхто не спасеться.

Читайте також

На початок